- Nazwa przedmiotu:
- Wizualizacja procesów przemysłowych
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. / Mariusz Szreder / adiunkt
- Status przedmiotu:
- Fakultatywny ograniczonego wyboru
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Mechanika i Budowa Maszyn
- Grupa przedmiotów:
- Obieralne
- Kod przedmiotu:
- ZMMK21/1
- Semestr nominalny:
- 2 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład150h
- Ćwiczenia150h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- brak
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie z podstawową wiedzą z zakresu architektury systemów SCADA, wizualizacji i sterowania procesów przemysłowych oraz komunikacji ze sterownikami PLC. Celem nauczania przedmiotu jest poznanie możliwości wykorzystania narzędzi SCADA do sterowania i wizualizacji procesów przemysłowych.
- Treści kształcenia:
- W - Podstawy programowania mikrokontrolerów w języku asemblera: Przykłady programów. Programowanie w języku C, kompilatory języka C, przykłady programów. Narzędzia wspomagające uruchamianie systemów z mikrokontrolerami: monitory i programy śledzące, symulatory i emulatory sprzętowe, zintegrowane programy wspomagające uruchamianie. Języki programowania sterowników PLC. Rozproszone systemy sterowania, oprogramowanie do sterowania i wizualizacji procesów. Programowanie specjalizowanych układów scalonych (ASIC). Programowanie procesorów rozmytych. Ć - Projektowanie ekranów synoptycznych. Projektowanie symulatorów programowych w Intouchu. Programowanie skryptów w Intouchu. Komunikacja sterownika PLC z Intouchem. Archiwizacja i wymiana danych z Excelem.
- Metody oceny:
- Obecność studentów na wykładach nie jest obowiązkowa, lecz jest zalecana. Zaliczenie wykładu jest możliwe na podstawie wyników z 2 kolejnych planowanych sprawdzianów pisemnych, które będą się odbywać w czasie semestru. Czas trwania każdego sprawdzianu wynosi ok. 20 min. i obejmuje zagadnienia z kilku godzin wykładu. Maksymalna ocena z każdego sprawdzianu wynosi 3 punkty. Minimalna liczba punktów na ocenę dostateczną wynosi 5, na ocenę trzy i pół - 6, na ocenę dobrą - 7, na ocenę cztery i pół - 8,a na ocenę bardzo dobrą - 8,5 punktu. Dla studentów, którzy nie uzyskają zaliczenia w trakcie trwania semestru, przewiduje się jeden sprawdzian z całego zakresu materiału w sesji egzaminacyjnej.
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Legierski T., Kasprzyk J., Wyrwał J., Hajda J., Programowanie sterowników PLC, Wydawnictwa Pracowni Komputerowej J. Skamierskiego, Gliwice 1998. 2. Astor Warszawa, Intouch 10, Podręcznik użytkownika, Dokumentacja techniczna.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się