- Nazwa przedmiotu:
- Procesy otrzymywania tworzyw termoplastycznych
- Koordynator przedmiotu:
- prof. dr hab. / Izabella Legocka / profesor nadzwyczajny
- Status przedmiotu:
- Fakultatywny ograniczonego wyboru
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Technologia Chemiczna
- Grupa przedmiotów:
- Obieralne
- Kod przedmiotu:
- ZIICS02
- Semestr nominalny:
- 2 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 10
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład450h
- Ćwiczenia450h
- Laboratorium300h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- .
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie z kierunkami rozwoju technologii tworzyw sztucznych, z nowymi technologiami i dziedzinami ich zastosowania. Przybliżenie problemów otrzymywania polimerów „ na zamówienie” – modyfikacja polimerów, polimery hybrydowe, zastosowanie nowych katalizatorów. Celem nauczania przedmiotu jest poznanie trendów w technologii otrzymywania polimerów i materiałów polimerowych, zapoznanie się z możliwościami i współczesnymi kierunkami zastosowania polimerów. Wiedza ta będzie szczególnie przydatna dla studentów chcących w przyszłości zająć się pracą w szeroko pojętej dziedzinie polimerów i tworzyw sztucznych.
- Treści kształcenia:
- W - Kierunki rozwoju technologii TS i projektowanie nowych – materiałów polimerowych. TS w medycynie i tworzywa biorozkładalne. Polimery i tworzywa konstrukcyjne i termoodporne. Polimery i polimerowe materiały elektroprzewodzące. Polimery w technikach membranowych. Zasady zielonej chemii w technologii polimerów. Nowe generacje katalizatorów w syntezie polimerów i monomerów. Metody modyfikacji polimerów Mieszaniny i stopy polimerowe. Polimerowe sieci przestrzenne i inne polimery o budowie hybrydowej. Polimery napełniane i spieniane. Instrumentalne metody badania budowy polimerów. Nowe rodzaje i gatunki polimerów. Ich charakterystyka. Możliwości nowych zastosowań polimerów i TS.
Ć - Praca literaturowa - analiza.
L - Zadania laboratoryjne mają na celu zapoznanie studentów z wybranymi metodami fizykochemicznymi i reologicznymi oceny właściwości polimerów , przede wszystkim poliolefin, oraz wybranymi metodami przetwórstwa poliolefin i wybranych innych termoplastów.
- Metody oceny:
- Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium cząstkowego oraz zdanie pisemnego egzaminu końcowego z całości materiału. Egzamin poprawkowy w formie ustnej. Ocena z wykładu (A). Warunkiem zaliczenia jest literaturowe opracowanie wybranego tematu dotyczącego tworzyw sztucznych. Ocena z ćwiczeń audytoryjnych (B). Warunkiem zaliczenia laboratorium jest odbycie ćwiczeń według harmonogramu oraz wykonanie sprawozdań z ich przebiegu. Ocena z ćwiczeń laboratoryjnych (C). Ocena łączna z przedmiotu = 0,5(A) + 0,25(B) + 0,25(C).
- Egzamin:
- Literatura:
- 1. Florjańczyk Z., Pęczek S., Chemia polimerów, Tom I i II, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 1997.
2. Szlezyngier W., Tworzywa sztuczne, Tom I i II, Wydawnictwo Politechniki Rzeszowskiej, Rzeszów 1996.
3. Żuchowska D., Polimery konstrukcyjne, WNT, Warszawa 2000.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się