Nazwa przedmiotu:
Urządzenia do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Maria Mikołajczyk
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla kierunku
Kod przedmiotu:
IS1A_38
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2012/2013
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykłady (liczba godzin wg planu studiów) - 15; zapoznanie ze wskazaną literaturą - 20; przygotowanie do kolokwium - 15; Projekty (liczba godzin wg planu studiów) - 30; zapoznanie ze wskazaną literaturą - 10; inne - wykonanie ćwiczenia projektowego - 10; RAZEM:100
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady (liczba godzin wg planu studiów) - 15h = 0,6 ECTS; Projekty ( liczba godzin wg planu studiów - 30h= 1,2 ECTS; RAZEM: 1,8 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Projekty (liczba godzin wg planu studiów)- 30= 1,2 ECTS; zapoznanie ze wskazaną literaturą - 10=0,4 ECTS; inne - wykonanie ćwiczenia projektowego - 10=0,4 ECTS; RAZEM: 2 ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt30h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Technologia wody i ścieków
Limit liczby studentów:
Wykład: min. 15, projekt: 10-15
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest zrozumienie zasad funkcjonowania Stacji Uzdatniania Wody w systemie zaopatrzenia w wodę i Oczyszczalni Ścieków w systemie kanalizacji jak również umiejętność wykonywania obliczeń niezbędnych do przygotowania dokumentacji projektowej w zakresie SUW i OŚ.
Treści kształcenia:
W1 - Charakterystyka jakościowa wód powierzchniowych i podziemnych. Przepisy prawne dotyczące jakości wód przeznaczonych narózne cele; W2 - Zabiegi i procesy stosowane w oczyszczaniu i uzdatnianiu wody.Schematy technologiczne stacji uzdtaniania wody powierzchniowej i podziemnej; W3 - Gospodarka reagentami, magazynowanie, roztwarzanie i dawkowanie; W4 - Urządzenia do uzdatniania wody metodami koagulacji objętościowej - zasady konstrukcji, działania i projektowania; W5 - Urządzenia do filtracji wody - zasady konstrukcji, działąnia i projektowania; W6 - Rodzaje ścieków i ich charakterystyka. Wymagania dotycząceścieków oczyszczonych - obowiązujące przepisy prawne; W7 - Zabiegi i procesy stosowane w oczyszczaniu ścieków. Schematy technologiczne oczyszczalni ścieków oraz urządzeń do unieszkodliwiania i przeróbki osadów ściekowych; W8 - Urządzenia do mechanicznego oczyszczania ścieków - zasady konstrukcji, działania i projektowania; W9 - Urządzenia do biologicznego oczyszczania ścieków - ogólne zasady konstrukcji, działania i projektowania; W10 - Urządzenia osadu czynnego - zasady projektowania bioreaktorów w zależności od realizowanych procesów, wyposażenie i zasady jego doboru; W11 - Urządzenia towarzyszące oraz zasady projektowania osadników wtórnych; W12 - Bilans osadów w odniesieniu do suchej masy i objetości. Urządzenia do przeróbki osadów; W13 - Zasady konstrukcji, wyposażenia oraz projektowania zamknietych komór fermentacyjnych; P1 - Ćwiczenie projektowe obejmujące takie urządzenia jak: mieszalniki, komory flokulacji, osadniki pokoagulacyjne, klarowniki, filtry grawitacyjne i ciśnieniowe oraz urządzenia do magazynowania, przygotowania i dawkowania reagentów; P2 - Ćwiczenie projektowe obejmujące takie zagadnienia jak: zestaw urządzeń do mechanicznego oczyszczania ścieków, urządzenia osadu czynnego wraz z wyposażeniem i obiektami towarzyszącymi; bilans osdaów ściekowych oraz urządzenia do zagęszczania, stabilizacji beztlenowej, odwadniania i higienizacji osadów ściekowych;
Metody oceny:
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest: • Zaliczenie kolokwiów z zakresu wykładów (dwa kolokwia w semestrze), • Wykonanie i obrona prac projektowych do ostatniego dnia zajęć w semestrze, • Obecność na ćwiczeniach projektowych (dopuszczalne dwie nieobecności nieusprawiedliwione). Warunki zaliczenia kolokwium są następujące: 60% – ocena dostateczna, 80% – ocena dobra, 100% - ocena bardzo dobra. Ocena końcowa jest ustalana jako średnia ważona w następujący sposób: • 60 % oceny z zaliczenia wykładów, • 40 % oceny z zaliczenia ćwiczeń projektowych. W przypadku niezaliczenia kolokwium istnieje możliwość wyznaczenia terminu poprawkowego w terminie ustalonym z prowadzącym. W przypadku uczęszczania na zajęcia projektowe i niezaliczenia projektów, istnieje możliwość wyznaczenia dodatkowego terminu obrony projektów bez konieczności powtórnego uczęszczania na zajęcia (termin zostanie ustalony z prowadzącym zajęcia projektowe).
Egzamin:
nie
Literatura:
Podręczniki: 1. Heinrich Z. i in., Urządzenia do uzdatniania wody, zasady projektowania i przykłady obliczeń, Arkady, Warszawa, 1987 2. Heinrich Z., Witkowski A., Urządzenia do oczyszczania ścieków, Wyd. „Seidel-Przywecki”, Warszawa, 2005 Literaura uzupełniająca: 1. Gabryszewski T., Wodociągi, Arkady, Warszawa, 1983 2. Roman M., Kanalizacja, t.2.,Arkady, Warszawa, 1986 oraz materiały źródłowe pochodzące od producentów urządzeń i rozwiązań technicznych w zakresie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W03_01
Zna oraz potrafi zdefiniować miejsce Stacji Uzdatniania Wody (SUW) w systemie zaopatrzenia w wodę oraz miejsce oczyszczalni ścieków (OŚ) w systemie kanalizacji. Ma uporządkowaną, podbudowaną teoretycznie wiedzę ogólną w zakresie systemów zaopatrzenia w wodę, systemów kanalizacyjnych oraz technologii wody i ścieków (jednostkowych procesów uzdatniania wody, oczyszczania ścieków i przeróbki osadów ściekowych).
Weryfikacja: kolokwium - W1-W13, praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W03_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W03
Efekt W04_02
Potrafi rozróżniać i scharakteryzować elementy składowe różnych typów SUW i OŚ. Potrafi opisać funkcjonalne rozwiązania SUW i OŚ. Zna wymagania stawiane wodzie do picia i ściekom odprowadzanym do odbiornika.
Weryfikacja: kolokwium - W1-W13, praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W04_02
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W04
Efekt W05_01
Posiada podstawową wiedzę dotyczącą nowych rozwiązań stosowanych w uzdatnianiu wody i oczyszczaniu ścieków. Potrafi wskazać nowe trendy w zakresie urządzeń i rozwiązań technicznych.
Weryfikacja: kolokwium- W1-W13; praca projektowa P1, P2; obserwacja podczas pracy
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W05_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W05
Efekt W07_01
Posiada podstawową wiedzę w zakresie wymagań stawianych w procesie projektowania urządzeń do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków
Weryfikacja: praca projektowa P1, P2; obserwacja podczas pracy
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W07_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W07

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01_01
Potrafi pozyskać informacje z literatury, zasobów internetu, czasopism branżowych i materiałów producentów dla potrzeb projektowania i dobierania urzadzeń SUW i OŚ.
Weryfikacja: praca projektowa P1, P2, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U01_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U01
Efekt U02_01
Potrafi stworzyć opis wykonanego ćwiczenia projektowego w języku specjalistycznym i niespecjalistycznym.
Weryfikacja: praca projektowa P1, P2, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U02_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U02
Efekt U10_01
Potrafi przy formułowaniu i rozwiązywaniu problemu projektowego z zakresu uzdatniania wody i oczyszczania ścieków zidentyfikować oraz uwzględnić w rozwiązaniu powiązania z innymi elementami systemu, ze środowiskim -powiązania i interakcje w całym systemie.
Weryfikacja: praca projektowa P1, P2, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U10_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U10
Efekt U16_01
Potrafi zaprojektować wybrane urządzenia do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków wg zadanych założeń projektowych.
Weryfikacja: praca projektowa P1, P2, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U16_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U16

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01_01
Widzi potrzebę samokształcenia się oraz uzupełniania wiedzy o nowe rozwiązania w dziedzinie technologii i urządzeń do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.
Weryfikacja: kolokwium - W1-W13, praca projektowa P1, P2, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_K01_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K01