Nazwa przedmiotu:
Prawo budowlane, wodne i ochrony środowiska
Koordynator przedmiotu:
prof. dr hab. inż./Mikołaj Sikorski/ profesor
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe z możliwością wyboru
Kod przedmiotu:
IIBS04/1
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2010/2011
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Budownictwo ogólne
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami, normami prawnymi oraz funkcją regulacji formalno-prawnych; hierarchią aktów prawnych kraju, wydawnictwami Sejmu i rządu (RM) i resortów (Dz. U; MP). Na tle informacji ogólnych studenci zapoznani zostaną z regulacjami formalno-prawnymi ustaw: „Prawa wodnego”, „Prawa budowlanego”, „Prawa ochrony środowiska” oraz z podstawowymi aktami wykonawczymi na ich podstawie. Wykłady odnoszone będą do ustaw: „O planowaniu przestrzennym”, „O zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków”, „O odpadach”. W treści wykładów uwzględnione zostaną regulacje prawne (dyrektywy) obowiązujące w Unii Europejskiej, w szczególności w odniesieniu do gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej. W zakresie krajowych aktów wykonawczych szczególną uwagę zwraca się na omówienie regulacji formalno-prawnych dotyczących: klasyfikacji wód powierzchniowych i podziemnych, stref ochronnych źródeł i ujęć wód podziemnych i powierzchniowych oraz sposobów ich zagospodarowania, standardów jakości wody do picia i na potrzeby gospodarcze, w kąpieliskach oraz do zwilżających nawodnień rolniczych, warunków stawianym oczyszczonym ściekom odprowadzanym do wód lub do ziemi oraz wymaganiom odbiorników ścieków , w tym unieszkodliwiania ścieków i przez rolnicze wykorzystania, a także wymagań stawianym ściekom, a także warunkom dotyczącym ścieków przemysłowych odprowadzanych do kanalizacji miejskiej, pozwoleń wodno-prawnych, rolniczego i przyrodniczego wykorzystania osadów ściekowych, warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie; budowle rolnicze i ich usytuowanie a także budowle wodne i ich usytuowanie, szeroko rozumianej problematyki wodnej ochrony p. pożarowej, szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, książki obiektu budowlanego, ochrony powietrza.
Treści kształcenia:
W - Wprowadzenie: Zagadnienia ogólne i wprowadzające, źródła i systemy prawa, rodzaje krajowych przepisów prawnych, norm z zakresu przedmiotu j.w. oraz dziedzin związanych, System przepisów funkcjonujących w prawie wewnętrznym z zakresu prawodawstwa budowlanego, wodnego i ochrony środowiska, Rys historyczny prawa w ochronie środowiska oraz jego dziedziny i funkcje, Powiązanie ustaw Prawa wodnego i Prawa budowlanego oraz Ochrony środowiska z w.w. ustawami Ustawa Prawo wodne: Przepisy ogólne, definicje, prawo własności wód, podstawy klasyfikacji wód i wynikające z nich obowiązki właścicieli wody oraz innych nieruchomości, Korzystanie z wód, Ochrona wód ze szczególnym uwzględnieniem: zasad ochrony wód, stref oraz obszarów ochronnych (źródeł i ujęć wód, Budownictwo wodne, omówienie zasad ogólnych, przykłady rozwiązań inżynierskich, Zarządzanie zasobami wodnymi w kraju i w UE, z krótkimi komentarzami oraz z omówieniem struktur organizacyjnych, Ustawa Prawo budowlane, Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych, Budowa i oddawanie do użytku obiektów budowlanych, Ustawa Prawo ochrony środowiska, Akty wykonawcze do ustaw, Standardy jakości wody do picia i na potrzeby gospodarcze a także wód do hodowli ryb, wód w kąpieliskach itp., Wymagania stawiane ściekom odprowadzanym do wód lub do ziemi (gruntu), Wymagania stawiane osadom ściekowym przewidzianym do rolniczego bądź przyrodniczego wykorzystania (wymagania jakościowe stawiane osadom ściekowym z uwzględnieniem wartości nawożących, zawartości metali ciężkich i właściwości parazytologicznych), Regulacje prawne w zakresie: ochrony powietrza i ochrony przyrody, Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budowle rolnicze i ich usytuowanie oraz budowle wodne i ich usytuowanie ( wybrane zagadnienia ), Problematyka wodnego zabezpieczenia p. pożarowego we wszystkich formach procesu inwestycyjnego. Zakres i forma projektu budowlanego (wszystkie fazy projektowania) oraz informacja dotycząca bezpieczeństwa i ochrony zdrowia – w opracowaniach projektowych.
Metody oceny:
Warunkiem uzyskania zaliczenia wykładu są pozytywne oceny z trzech kolokwiów – prawodawstwa wodnego, budowlanego i ochrony środowiska W przypadku nie zaliczenia kolokwium istnieje możliwość wyznaczenia terminu poprawkowego w terminie ustalonym z prowadzącym zajęcia.
Egzamin:
Literatura:
1. Paczuski R., Prawo ochrony środowiska, Oficyna Wydawnicza Branta, Bydgoszcz 2000. 2. Fijałkowski T., Prawo budowlane, Zagospodarowanie przestrzenne, zamówienia publiczne – stan prawny na 2007 r. Wyd. Fotoskład Pracownia Poligraficzna, Warszawa 2002. 3. Jendrośka J., Jerzmański J., Prawo ochrony środowiska dla praktyków, Wyd. Verlag Dashofer, Warszawa 2001. 4. Siegień J., Prawo budowlane i inne teksty prawne, Teksty jednolite, Wyd. C.H.BECK, Warszawa 2007.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się