Nazwa przedmiotu:
Projektowanie i grafika inżynierska
Koordynator przedmiotu:
dr hab.inż. Antoni Rożeń
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Grupa przedmiotów:
Technologie Chemiczne
Kod przedmiotu:
PRGRI
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2012/2013
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
1. godziny kontaktowe – 30h, w tym: a) wykonanie rysunków technicznych w kreślarni – 20h, b) wykonanie rysunków technicznych w laboratorium komputerowym – 10h, 2. zapoznanie się ze wskazaną literaturą – 20h, 3. wykonanie rysunków technicznych w domu – 10h.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium30h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest opanowanie najważniejszych zasad kreślenia rysunku technicznego oraz nabycie umiejętności korzystania z oprogramowania typu CAD do tworzenia rysunków Zasady rzutowania prostokątnego, rysowanie widoków, przekrojów, półprzekrojów, przekrojów cząstkowych i kładów. Podstawowe zasady wymiarowania. Tworzenie rysunków złożeniowych. Rysowanie połączeń części maszynowych. Interfejs graficzny, przestrzeń robocza i profil użytkownika w programie AutoCAD. Narzędzia do tworzenia i edycji obiektów rysunkowych. Tryby lokalizacji i funkcje śledzenia. Kreskowanie przekrojów, fazowanie, skalowanie i wymiarowanie obiektów rysunkowych. Wykorzystanie warstw rysunkowych. Rozmieszczenia i style wydruku. Konwersja grafiki wektorowej na mapy bitowe
Treści kształcenia:
Charakterystyka zadań w ramach laboratorium Zajęcia dotyczą zasad kreślenia i odczytywania rysunków technicznych wykonanych metodą rzutowania prostokątnego. W trakcie zajęć prowadzonych w kreślarni omawiane są: technika rzutowania prostokątnego, kreślenie widoków, przekrojów i kładów, zasady wymiarowania, uproszczenia stosowane podczas rysowania połączeń części maszyn oraz kreślenie i opis rysunków złożeniowych. W trakcie zajęć prowadzonych w laboratorium komputerowym przedstawiane są podstawowe funkcje programu AutoCAD służące do tworzenia i modyfikacji obiektów graficznych, wstawiania opisów obiektów graficznych i drukowania gotowych rysunków. Ocena z przedmiotu wystawiana jest na podstawie sumy punktów uzyskanych za rysunki wykonane samodzielnie przez studentów w kreślarni i w laboratorium komputerowym. Szczegółowy wykaz tematów zajęć. 1) Rysunek modelu w sześciu rzutach według systemu europejskiego. 2) Rysunek modelu prostego z zastosowaniem: widoków, przekrojów i kładów. 3) Rysunek modelu średnio trudnego z zastosowaniem: widoków, przekrojów, kładów, urwań, przerwań i powiększeń. 4) Rysunek modelu przedstawionego na rysunku w rzucie aksonometrycznym z wymiarowaniem. 5) Rysunek złożeniowy połączeń gwintowych części przedmiotu z wymiarowaniem. 6) Rysunek złożeniowy połączeń wpustowych i klinowych części przedmiotu z wymiarowaniem. 7) Rysunek różnych części przedmiotu przedstawionego na rysunku złożeniowym z wymiarowaniem. 8) Wprowadzenie do programu AutoCAD (interfejs graficzny, przestrzeń robocza, tworzenie i edycja prostych obiektów rysunkowych, pomoce i narzędzia rysunkowe, warstwy rysunkowe). 9) Przedstawienie metod rysowania precyzyjnego za pomocą AutoCAD-a (globalne i lokalne układy współrzędnych rysunkowych, tryby lokalizacji i śledzenia, filtry współrzędnych, przenoszenie, kopiowanie, obracanie obiektów rysunkowych, kreskowanie, fazowanie i zaokrąglanie obiektów rysunkowych). 10) Przedstawienie metod wymiarowania, wstawiania tabelki rysunkowej oraz wykonywania wydruku gotowego rysunku za pomocą programu AutoCAD. 11) Rysunek modelu prostego z wymiarowaniem za pomocą AutoCAD-a. 12) Rysunek modelu średnio trudnego z wymiarowaniem za pomocą AutoCAD-a.
Metody oceny:
brak
Egzamin:
nie
Literatura:
1) Dobrzański T., "Rysunek techniczny maszynowy", Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2009. 2) Jaskulski A., "AutoCAD 2010/Lt2010 Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D", Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. 3) Pikoń A., "AutoCAD 2010PL. Pierwsze kroki", Cedrus Publishing House, 2010.
Witryna www przedmiotu:
www.ichip.pw.edu.pl/wydzial/zaklady/ziidrch/materialy/
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt Wpisz opis
zna podstawowe metody: tworzenia, modyfikacji, opisu i drukowania rysunków technicznych przy użyciu AutoCAD-a
Weryfikacja: Wpisz opis
Powiązane efekty kierunkowe: K_W14, K_W18
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W07, T1A_W04

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt Wpisz opis
potrafi wykorzystać AutoCAD-a do tworzenia i drukowania prostych rysunków technicznych
Weryfikacja: Wpisz opis
Powiązane efekty kierunkowe: k_U02, k_U04, k_U07, k_U23
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U01, T1A_U02, T1A_U05, T1A_U09

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt Wpisz opis
ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, potrafi rozwijać swoje umiejętności w wykorzystaniu programu AutoCAD do przygotowania dokumentacji technicznej
Weryfikacja: Wpisz opis
Powiązane efekty kierunkowe: K_K01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K01