Nazwa przedmiotu:
Kompatybilność elektromagnetyczna
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Jerzy Piotrowski
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Grupa przedmiotów:
Technologie Elektroniczne
Kod przedmiotu:
KOMEL
Semestr nominalny:
5 / rok ak. 2012/2013
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
udział w wykładach: 18 godz. przygotowanie do wykładów (przejrzenie materiałów i notatek): 6 godz. przygotowanie do sprawdzianów: 2 x 6 godz. = 12 godz. udział w zajęciach laboratoryjnych: 12 godz. przygotowanie do zajęć laboratoryjnych i opracowanie sprawozdania: 3 x 5 godz. = 15 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład270h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Elementy elektroniczne. Układy elektroniczne i wstęp do mikroelektroniki.
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
Przyswojenie przez studentów wiedzy o mechanizmach powstawania i przenoszenia zaburzeń elektromagnetycznych w urządzeniach elektronicznych oraz podstawowych normach na kompatybilność elektromagnetyczną dla urządzeń profesjonalnych i sprzętu powszechnego użytku; Poznanie elementów stosowanych do tłumienia zakłóceń elektromagnetycznych; Zrozumienie technik projektowania urządzeń o niskim poziomie wytwarzanych zaburzeń; Zaznajomienie się z wiedzą o oddziaływaniu pól elektromagnetycznych na człowieka.
Treści kształcenia:
Wykład Przedmiot i obszar kompatybilności elektromagnetycznej. Wrażliwość urządzeń na zaburzenia i emisyjność urządzeń. Źródła i mechanizmy powstawania zaburzeń oraz sposoby ich przenoszenia. Środowisko elektromagnetyczne – naturalne i wynikające z działalności człowieka. Parametry i własności fali płaskiej oraz prowadnic TEM. Oddziaływanie zaburzeń elektromagnetycznych na urządzenia. Bierne elementy (kondensatory, dławiki) używane w układach przeciwzakłóceniowych. Podzespoły rozdzielające obwody (transformatory, transoptory) stosowane do redukcji zaburzeń. Elementy o nieliniowych charakterystykach prądowo – napięciowych (warystory, diody, tyrystory, odgromniki) obniżające zaburzenia Układy i własności filtrów przeciwzakłóceniowych. Sposoby realizacji uziemniania obwodów elektronicznych i elektrycznych dla różnych zakresów częstotliwości. Skuteczność redukcji emisyjności i wrażliwości układów za pomocą ekranowania. Szumy w elementach i układach elektronicznych. Reguły projektowania układów elektronicznych cechujących się niskim poziomem szumów. Bezpośrednie i pośrednie metody badania wrażliwości urządzeń na zaburzenia elektromagnetyczne. Przykładowe badania wrażliwości i emisyjności urzadzeń i systemów. Oddziaływania pól elektromagnetycznych na organizmy żywe. Wybrane normy, dyrektywy i procedury prawne związane z wykonywaniem pomiarów wrażliwości i emisyjności wyrobów i systemów. Laboratorium 1. Badanie zjawisk falowych w linii współosiowej Wyznaczanie częstotliwościowego przebiegu współczynnika propagacji fali w linii współosiowej i wybranych parametrów fali elektromagnetycznej w oparciu o zmierzoną charakterystykę reflektancji odcinka linii zakończonego zwarciem oraz w oparciu o transmitancję odcinka wymienionej prowadnicy falowej. 2. Projektowanie i badanie struktur do filtrowania sygnałów i zaburzeń Symulacyjne badania częstotliwościowych charakterystyk tłumienia dla szeregu układów filtrujących oraz analiza wpływu struktury i ilości elementów filtra na jego charakterystyki. Wykonanie projektu określowych typów filtrów o zadanych parametrach. 3. Badanie właściwości układów przeciwzakłóceniowych Pomiary charakterystyk częstotliwościowych tłumienia filtrów sieciowych oraz struktur przeciwzakłóceniowych w szerokim zakresie częstotliwości wykorzystując odpowiednie techniki pomiaru.
Metody oceny:
Podstawą zaliczenia przedmiotu są dwie składowe: • suma punktów uzyskanych z dwóch śródsemestralnych kolokwiów, • suma punktów uzyskanych z pięciu laboratoriów. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie co najmniej 50% punktów z kolokwiów oraz laboratoriów.
Egzamin:
tak
Literatura:
Literatura podstawowa L. Hasse, Z. Karkowski, J. Kołodziejski, A. Konczałowska, L. Spiralski: Zakłócenia w aparaturze elektronicznej, Radioelektronik, Warszawa 1995 T. Więckowski: Badania kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń elektrycznych i elektronicznych, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2001 Literatura uzupełniająca A. Charoy: Zakłócenia w urządzeniach elektronicznych: zasady i porady instalacyjne, tom 1-4, WNT, Warszawa 1999 i 2000 C. R. Paul: Introduction to Electromagnetic Compatibility, J. Wiley and Sons, New York 1992
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt Wpisz opis
Student ma podstawową wiedzę o środowisku elektromagnetycznym, mechanizmach powstawania i przenoszenia zaburzeń elektromagnetycznych i ich wpływie na pracę urządzeń. Zna elementarny opis propagacji fali elektromagnetycznej w ośrodku nieograniczonym i prowadnicach TEM. Posiada uporządkowaną wiedzę o elementach, układach, podzespołach i technikach stosowanych do redukcji zaburzeń oraz bezpośrednich i pośrednich metod badania wrażliwości urządzeń na zaburzenia elektromagnetyczne. Zna podstawowe topologie układów filtrujących zaburzenia i metody ich projektowania. Ma podstawowe wiadomości o normach prawnych regulujących pomiary wrażliwości i emisyjności wyrobów i systemów
Weryfikacja: Wpisz opis
Powiązane efekty kierunkowe: K_W01, K_W02, K_W47, K_W54, K_W58
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W01, T1A_W01, T1A_W06, T1A_W06, T1A_W08

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt Wpisz opis
Student potrafi zidentyfikować źródła zaburzeń elektromagnetycznych, określić drogi przenikania zaburzeń i oceń ich wpływ na pracę urządzenia. Umie zaprojektować odpowiedni układ filtru zaburzeń i zbadać skuteczność danego rozwiązania na drodze pomiarowej. Potrafi dokonać oceny skuteczności redukcji zaburzeń przez zastosowane struktury ekranujące i uziemieniające urządzenia Potrafi zaprojektować i przeprowadzić badania parametrów układów przeciwzakłóceniowych Umie ocenić poprawność zastosowania określonej metody pomiaru wrażliwości urządzeń na zaburzenia elektromagnetyczne
Weryfikacja: Wpisz opis
Powiązane efekty kierunkowe: k_U06, k_U10, k_U12, k_U19, k_U55, k_U62
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U05, T1A_U16, T1A_U09, T1A_U07, T1A_U15, T1A_U14

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt Wpisz opis
Ma świadomość skutków działalności inżynierskiej, rozumie konieczność dalszego uczenia się z zakresu tematyki przedmiotu Potrafi przyjąć odpowiedzialność za pracę własną oraz pracować w zespole oraz ponosić odpowiedzialność za realizowane zadania z obszaru pomiarów wrażliwości urządzeń Zdaje sobie sprawę z ograniczeń wynikających z aktualnego poziomu wiedzy kompatybilności elektromagnetycznej.
Weryfikacja: Wpisz opis
Powiązane efekty kierunkowe: K_K01, K_K06, K_K07
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K01, T1A_K05, T1A_K05