Nazwa przedmiotu:
Podstawy elektrotechniki
Koordynator przedmiotu:
Dr inż. A. Pawlęga
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Grupa przedmiotów:
Technologie Elektryczne
Kod przedmiotu:
POELE
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2012/2013
Liczba punktów ECTS:
5
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Godziny kontaktowe 60h Przygotowanie do zajęć laboratoryjnych 10h Opracowanie wyników badań laboratoryjnych 5h Zapoznanie się ze wskazaną literaturą 20h Przygotowanie do egzaminu końcowego 15h
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia15h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
matematyka, fizyka w zakresie przedmiotów podstawowych dla kierunku pierwszego semestru
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
Umiejętność obliczeń rozpływu prądu i mocy w liniowych obwodach rozgałęzionych. Umiejętność określenia spadków napięć i wartości prądów w obwodach nieliniowych. Umiejętność przeprowadzenia podstawowych pomiarów w obwodach niskiego napięcia.
Treści kształcenia:
Słownik pojęć podstawowych i jednostki wielkości fizycznych w elektrotechnice Elementy obwodu elektrycznego. Uniwersalność podstawowych praw elektrotechniki: prawo Ohma, prawa Kirchoffa Liniowe obwody prądu stałego – sposoby połączeń źródeł napięciowych i prądowych oraz rezystorów Liniowe obwody prądu zmiennego. Zespolone napięcie i prąd. Wartość średnia i skuteczna. Obliczenia rozpływu prądu w liniowych obwodach prądu sinusoidalnego metodą symboliczną – zastosowanie liczb zespolonych. Metoda prądów oczkowych. Metoda potencjałów węzłowych. Zasada Thevenin’a. Zasada Nortona. Zjawisko rezonansu. Moc i energia w obwodach prądu sinusoidalnie zmiennego. Stany nieustalone w obwodach prądu stałego zawierających rezystancję, indukcyjność i pojemność. Indukcja magnetyczna. Prawo Ampere’a. Pole magnetyczne w środowisku jednorodnym. Natężenie pola magnetycznego. Indukcja elektromagnetyczna. Zjawisko samoindukcji. Energia pola magnetycznego cewki. Układy prądu trójfazowego. Prąd i napięcie w układach symetrycznych i niesymetrycznych. Moc w układach trójfazowych. Kompensacja mocy biernej.
Metody oceny:
Sprawdzenie wiedzy z zakresu wykładu: egzamin Sprawdzenie wiedzy z zakresu ćwiczeń laboratoryjnych: test sprawdzający przygotowanie do zajęć laboratoryjnych.
Egzamin:
tak
Literatura:
brak
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt Wpisz opis
Ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie podstaw elektrotechniki obliczeń rozpływu prądu i mocy w liniowych obwodach rozgałęzionych.
Weryfikacja: Sprawdzenie wiedzy z zakresu wykładu: egzamin Sprawdzenie wiedzy z zakresu ćwiczeń laboratoryjnych: test sprawdzający przygotowanie do zajęć laboratoryjnych.
Powiązane efekty kierunkowe: K_W59
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W02

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt Wpisz opis
Potrafi wykorzystać umiejętność określenia spadków napięć i wartości prądów w obwodach nieliniowych do wykonywania podstawowych pomiarów w obwodach niskiego napięcia.
Weryfikacja: Sprawdzenie umiejętności z zakresu ćwiczeń: kolokwium z zadaniami rachunkowymi. Sprawdzenie umiejętności z zakresu laboratorium: obrona opracowanych wyników pomiarów.
Powiązane efekty kierunkowe: k_U67
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U10

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt Wpisz opis
Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie. Rozumie, że w zarządzaniu wiedza i umiejętności szybko stają się przestarzałe. Rozumie potrzebę i zna możliwości dalszego kształcenia się (studia II i III stopnia, studia podyplomowe, kursy i egzaminy przeprowadzane przez uczelnie, firmy i organizacje zawodowe Ma doświadczenia z pracą zespołową.
Weryfikacja: Wpisz opis
Powiązane efekty kierunkowe: K_K01, K_K02, K_K03, K_K06
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K01, T1A_K02, T1A_K02, T1A_K05