Nazwa przedmiotu:
Elektrotechnika
Koordynator przedmiotu:
Prof. dr hab.inż. Andrzej Pochanke
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Grupa przedmiotów:
Technologie Elektryczne
Kod przedmiotu:
ELTEC
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2012/2013
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Godziny kontaktowe 45h Przygotowanie do zajęć laboratoryjnych 10h Opracowanie wyników badań laboratoryjnych 5h Zapoznanie się ze wskazaną literaturą 15h Przygotowanie do egzaminu końcowego 15h
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia15h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Podstawy elektrotechniki
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
Umiejętność analizy obwodów elektrycznych prądu stałego i zmiennego w stanie ustalonym i nieustalonym oraz syntezy parametrów obwodu o zadanej charakterystyce.
Treści kształcenia:
Wykład Analiza obwodów RLC przy wymuszeniu niesinusoidalnym. Szeregi Fouriera. Badanie obwodów nieliniowych. Analiza stanów nieustalonych obwodów elektrycznych: w dziedzinie czasu oraz w dziedzinie częstotliwości. Metoda operatorowa analizy stanów nieustalonych w o obwodach elektrycznych. Transmitancje operatorowe. Czwórniki. Filtry. Elementy teorii pola elektromagnetycznego. Obliczenia parametrów czwórników. Obliczanie charakterystyk filtrów. Modelowanie równań algebraicznych i różniczkowych przy pomocy struktur obwodowych. Przygotowanie symulacji komputerowej obwodu elektrycznego Ćwiczenia Obliczenia obwodów elektrycznych w stanie nieustalonym metodą klasyczną, opartą na równaniach różniczkowych, metodą operatorową oraz metodą zmiennych stanu. Laboratorium Badanie aparatury łączeniowej. Stany nieustalone w obwodach RL, RC, RLC, rezonans napięć. Pomiary pola elektrycznego i magnetycznego. Prostowniki niesterowane i sterowane. Pomiary energii w układach 1 i 3 fazowych. Badanie jakości energii. (i pomiary harmonicznych w przebiegach prądu i napięcia).
Metody oceny:
Ocena ważona z ocen z trzech rodzajów zajęć. Każde z nich powinno być zaliczone na ocenę co najmniej dostateczną. Egzamin z wykładu, kolokwium zaliczeniowe z ćwiczeń, zaliczenie laboratorium przez uzyskanie co najmniej 55% punktów
Egzamin:
tak
Literatura:
- Hempowicz P: Elektrotechnika i Elektronika dla Nieelektryków Warszawa - Stanisław Bolkowski, Wiesław Brociek, Henryk Rawa - Teoria obwodów elektrycznych – zadania – WNT 1995, 2006
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt Wpisz opis
Ma uporządkowaną wiedzę z zakresu analizy obwodów elektrycznych prądu stałego i zmiennego w stanie ustalonym i nieustalonym oraz syntezy parametrów obwodu o zadanej charakterystyce.
Weryfikacja: Sprawdzenie wiedzy z zakresu wykładu: egzamin Sprawdzenie wiedzy z zakresu ćwiczeń laboratoryjnych: test sprawdzający przygotowanie do zajęć laboratoryjnych.
Powiązane efekty kierunkowe: K_W60
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W03

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt Wpisz opis
Potrafi definiować obwody elektryczne prądu stałego i zmiennego w stanie ustalonym i nieustalonym oraz dokonać syntezy parametrów obwodu o zadanej charakterystyce.
Weryfikacja: Sprawdzenie umiejętności z zakresu ćwiczeń: kolokwium z zadaniami rachunkowymi. Sprawdzenie umiejętności z zakresu laboratorium: obrona opracowanych wyników pomiarów.
Powiązane efekty kierunkowe: k_U68
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U09

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt Wpisz opis
Ma doświadczenia z pracą zespołową.
Weryfikacja: Wpisz opis
Powiązane efekty kierunkowe: K_K06
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K05