Nazwa przedmiotu:
Język niemiecki
Koordynator przedmiotu:
mgr / Elżbieta Ceglarz / wykładowca
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Technologia Chemiczna
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe z możliwością wyboru
Kod przedmiotu:
ZIWW01/3
Semestr nominalny:
5 / rok ak. 2010/2011
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia300h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Język polski - rozumienie gramatyki; Język niemiecki - umiejętności elementarne
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Celem lektoratu jest przypomnienie i opanowanie podstawowych struktur gramatycznych i leksykalnych. Jest to pasywna umiejętność językowa polegająca na rozpoznawaniu prostych tekstów z życia codziennego krajów niemieckiego obszaru językowego. W zakresie mówienia, oczekuje się umiejętności rozumienia i udzielania odpowiedzi na postawione pytania, a w minimalnym zakresie prowadzenia konwersacji.
Treści kształcenia:
"Ć - Leksyka: Mieszkanie, czynności poranne; konfekcja damska, męska; praca w biurze, wakacje, urlop, zakupy; ferie w Polsce, Niemczech; wizyta u lekarza, części ciała, w aptece, zdrowe odżywianie, służba zdrowia w Niemczech. Gramatyka: czasy przeszłe Imperfekt, Perfekt, zdanie poboczne – „dass”, „weil”; odmiana przymiotnika z rodzajnikiem, bez rodzajnika; zdania warunkowe"
Metody oceny:
"1. Formalnym warunkiem zaliczenia zajęć w danym semestrze jest systematyczne uczęszczanie na zajęcia językowe; dopuszcza się nieobecność bez usprawiedliwienia na dwóch zajęciach w semestrze. Kontroli obecności oraz usprawiedliwienia nieobecności dokonuje lektor prowadzący zajęcia w danej grupie. 2. Stopień opanowania materiału oceniany jest na podstawie: aktywnego uczestniczenia w zajęciach (praca z podręcznikiem, wykonywanie zadań indywidualnych, w parach i grupach); krótkich sprawdzianów pisemnych z danych partii materiału; pisemnych prac kontrolnych (co najmniej jednej w semestrze); prac domowych, etc. 3. Zaliczenie zajęć podlega ocenie; wpis oceny uzyskuje się na ostatnim zajęciu w semestrze (niezbędny jest indeks i karta); w przypadku niespełnienia warunków uzyskania oceny w tym terminie, student ma prawo ubiegać się o uzyskanie zaliczenia w sesji egzaminacyjnej. 4. Za pozytywne zaliczenie semestru student otrzymuje ocenę w skali od 3.0 do 5.0 (1 pkt ECTS). "
Egzamin:
Literatura:
"1. Bęza S., Nowe repetytorium z gramatyki języka niemieckiego, Wyd. Szkolne PWN, Warszawa 1998. 2. Bęza S., Gramatyka niemiecka z ćwiczeniami dla początkujących, Wyd. Szkolne PWN, Warszawa 2005."
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się