Nazwa przedmiotu:
Prawo Pracy
Koordynator przedmiotu:
Dr Cezary Wożniak
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Materiałowa
Grupa przedmiotów:
obowiązkowe
Kod przedmiotu:
PP1
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
15 godzin udział w wykładach, 25 godzin przygotowywanie się do wykładów (studia literaturowe), 5 godzin uczestnictwo w konsultacjach, 10 godzin przygotowywanie się do testu końcowego. RAZEM: 55 godzin= 2 punkty ECTS
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
0,8 punktu ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
-
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład225h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
bez limitu
Cel przedmiotu:
Celem zajęć jest zapoznanie studentów z aktualnym stanem prawnym w zakresie prawa pracy w Polsce oraz Unii Europejskiej. Przedmiot wykładu obejmuje przede wszystkim problemy związane z powstaniem stosunku pracy, jego zmianą lub wygaśnięciem, prawami oraz obowiązkami pracownika i pracodawcy pozostaną istotnymi punktami zainteresowań w czasie prowadzonych wykładów. W trakcie zajęć należy zaakcentować elementy konstrukcji stosunku pracy, w tym problematykę podrzędności pracownika względem pracodawcy.
Treści kształcenia:
1. Podstawowe zasady prawa pracy. Charakter prawny przepisów prawa pracy. Źródła prawa pracy. Charakter prawny stosunku pracy. Podmiot i przedmiot stosunku pracy. 2. Nawiązanie i zmiana stosunku pracy. Umowa o pracę, powołanie, mianowanie, wybór oraz umowa spółdzielcza o pracę jako elementy stosunku pracy. Umowy nietypowe jako elementy stosunku pracy. Dopuszczalne zmiany w stosunku pracy. Zatrudnianie cudzoziemców. 3.Wygaśnięcie stosunku pracy. Rozwiązanie stosunku pracy. Wypowiedzenie umowy o pracę. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Odwołanie. Inne sposoby wygaśnięcia stosunku pracy. Skutki wygaśnięcia stosunku pracy. 4.Wynagrodzenie za pracę. Pojęcie wynagrodzenia. Rodzaje wynagrodzeń. Elementy wynagrodzenia. Sposób wypłaty wynagrodzenia. Czas pracy. Pojęcie czasu pracy, dyżuru i pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Rodzaje czasu pracy. Normy pracy. Praca w ruchu ciągłym. Praca w godzinach nadliczbowych. Praca w niedziele i święta. Praca w godzinach nocnych. Ewidencja czasu pracy. Urlopy. 5.Prawa i obowiązki pracownika. Prawa i obowiązki pracodawcy. Odpowiedzialność w stosunku pracy. Odpowiedzialność pracownika wobec pracodawcy. Odpowiedzialność materialna, porządkowa, dyscyplinarna, cywilnoprawna i karnoprawna. Odpowiedzialność pracownika wobec osoby trzeciej. Roszczenia regresowe. Odpowiedzialność pracodawcy wobec pracownika. 6.Spory w stosunku pracy. Reprezentacje pracowników i pracodawców. Pojęcie i rola związków zawodowych. Rozpatrywanie sporów w stosunku pracy. Rozpatrywanie sporów zbiorowych w stosunku pracy. 7.Postępowanie sądowe ze stosunku pracy. Pozew, skarga, wniosek – pojęcia. Prawa stron w postępowaniu sądowym. Podstawowe zasady postępowania ze stosunku pracy. Wyrok, postanowienie, uchwała. Apelacja, zażalenie.
Metody oceny:
Podstawą zaliczenia przedmiotu jest aktywność na wykładach, uzyskanie pozytywnych ocen z testu. Wykłady kończą się testem podsumowującym, który obejmuje wiedzę z wykładów oraz zalecanej literatury. Warunki: aktywne uczestnictwo studenta we wszystkich zajęciach. Przygotowywanie się do zajęć na podstawie podanej literatury i materiałów źródłowych. W przypadku nieobecności, studiujący zobowiązani są do rozliczenia się z treściami merytorycznymi w godzinach konsultacji. Na ocenę końcową z przedmiotu składają się: test (70%); wystąpienia (30%).
Egzamin:
nie
Literatura:
Literatura podstawowa: M. Barzycka-Banaszczyk: „Prawo pracy”, Wyd. C.H.Beck, .Z. Salwa: „Prawo pracy i zabezpieczeń społecznych”, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis.
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt PPRW_01
Ma podstawową wiedzę niezbędną do rozumienia prawnych uwarunkowań działalności inżynierskiej, w tym: zna i rozumie podstawowe zagadnienia związane z prawem pracy
Weryfikacja: Test podsumowujący
Powiązane efekty kierunkowe: IM_W14
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W08
Efekt PPRW_02
Posiada podstawową ogólną wiedzę nt. uregulowań prawnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Weryfikacja: Test podsumowujący, ocena aktywności na zajęciach
Powiązane efekty kierunkowe: IM_W14
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W08

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt PPRU_01
Podstawowa interpretacja przepisów prawnych z zakresu prawa pracy, w tym stosowania zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy
Weryfikacja: Rozwiązywanie problemów i prezentacja uzasadnienia wyników w czasie zajęć
Powiązane efekty kierunkowe: IM_U11
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U11

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt PPRK_01
Rozumie potrzebę ciągłej aktualizacji posiadanej wiedzy i umiejętności (uczenia się) z zakresu prawa pracy wynikającą z zachodzących w otoczeniu zmian, w tym zmian przepisów prawnych.
Weryfikacja: Ocena zaangażowania studenta w dyskusji
Powiązane efekty kierunkowe: IM_K01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K01