Nazwa przedmiotu:
Wirtualizacja organizacji
Koordynator przedmiotu:
prof. zw. dr hab. inż. Jerzy Kisielnicki
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Grupa przedmiotów:
Z3 - Gospodarka cyfrowa
Kod przedmiotu:
1P2Z3
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2013/2014
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
75h (3 ECTS): 20h (ćwiczenia) + 1h (konsultacje) + 20h (studiowanie literatury uzupełniającej z podręczników) + 24h (praca w domu nad realizacją projektów) + 10h ( przygotowanie do kolokwium)
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
0,8 ECTS: 20h (ćwiczenia) + 1h (konsultacje) = 21h
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
1,4 ECTS: 24h (praca w domu nad realizacją projektów) + 10h ( przygotowanie do kolokwium) = 34h
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia300h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Umiejętność korzystania z wyszukiwarek i znajomość MS Office, wiadomości z zakresu organizacji i zarządzania oraz funkcjonowania systemów informatycznych wspomagających zarządzanie w gospodarce.
Limit liczby studentów:
od 15 do 30 (ćwiczenia)
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest, aby po jego zaliczeniu student: -posiadał podstawową wiedzę z zakresu funkcjonowania i analizy organizacji wirtualnych, - potrafił pracować w tego typu organizacji oraz przeprowadzić jej analizę pod kątem skuteczności i efektywności - potrafił wskazać przewidywane kompetencje społeczne, które są związane z rolę organizacji sieciowych we współczesnym świecie i ich wpływ na funkcjonowanie gospodarki jak i określić społeczne implikacje możliwości rozwoju tradycyjnych organizacji na drodze wirtualizacji
Treści kształcenia:
Wstęp. Społeczeństwo informacyjne a w tym : pojęcie społeczeństwa informacyjnego i przesłanki jego powstania, Internet jako medium komunikacji społeczeństwa informacyjnego oraz infrastruktura organizacji sieciowych. Dalsze zajęcia to budowa projektu organizacji wirtualnej a tym realizacja takich zadań jak: 1) Charakterystyka organizacji wirtualnej a w tym modele organizacji wirtualnej, rola organizacji wirtualnej w organizacji, wady i zalety organizacji wirtualnej, miejsce organizacji wirtualnej w społeczeństwie informacyjnym. 2) Struktury organizacji wirtualnej i projektowanie strategii organizacji wirtualnej oraz granice i zakres przestrzeni wirtualnej. 3) System informacyjny organizacji wirtualnej a w tym charakterystyka systemu informacyjnego wirtualnej organizacji, środowisko informacyjne organizacji wirtualnych, komunikacja w organizacji wirtualnej. 4) Efekty i bariery funkcjonowania przedsiębiorstwa wirtualnego, analiza porównawcza przedsiębiorstw wirtualnych w Polsce i na świecie. 5) Projekt zarządzania przedsiębiorstwem wirtualnym oraz zarządzanie w przestrzeni wirtualnej. 6) Infrastruktura zarządzania w przedsiębiorstwie wirtualnym. 7) Zarządzanie zaufaniem oraz etyka w organizacjach wirtualnych dyskusja nad głównymi aspektami budowania zaufania w organizacjach wirtualnych. 8) Zaliczenie projektu i dyskusja nad nim.
Metody oceny:
Ocena formatywna: na zajęciach weryfikowane jest wykonanie elementów projektu, które są dyskutowane i weryfikowane na każdym z etapów jego realizacji – student ma możliwość poprawienia wyników każdego etapu. Ocena sumatywna: przeprowadzone jest kolokwium, oceniana jest wartość merytoryczna projektów i uzyskane na ich podstawie wyniki prac implementacyjnych, terminowość wykonania prac, redakcja raportu projektowego oraz wynik rozmowy zaliczeniowej członków zespołu z prowadzącym; ocena w zakresie 2-5; do zaliczenia wymagane jest uzyskanie oceny >=3.
Egzamin:
nie
Literatura:
[1] Brzozowski M.: Organizacja wirtualna. PWE, Warszawa 2010. [2] Najda-Jaroszek M.: Organizacji wirtualna . Teoria i praktyka. Difin, Warszawa 2010. [3] Grudzewski W.M., Hejduk I.K., Sankowska A., Wańtuchowicz M.: Zarządzanie zaufaniem w organizacjach wirtualnych. Difin, Warszawa 2007. [4] Kisielnicki J.: Systemy informatyczne zarządzania. Placet, Warszawa 2013. [5] Warner M., Witzel M.: Zarządzanie organizacją wirtualną. Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2005.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt 1P2Z3_W01
posiada podstawową wiedzę z zakresu funkcjonowania i analizy organizacji wirtualnych dotyczącą: użyteczności różnych metod zarządzania organizacją wirtualną, skuteczności rozwiązań w budowaniu potencjału wewnętrznego, metod stosowanych przy budowaniu relacji organizacji wirtualnych z otoczeniem, sposobów przeprowadzania zmian strukturalnych i organizacyjnych mających na celu strategie rozwoju organizacji przez wirtualizacje
Weryfikacja: ocena kolokwium i projektu organizacji wirtualnej
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt 1P2Z3_U01
potrafi pracować w organizacji wirtualnej oraz przeprowadzić jej analizę pod kątem skuteczności i efektywności, posiadając jednocześnie umiejętność wyboru metod zarządzania przedsiębiorstwem wir-tualnym.
Weryfikacja: ocena kolokwium i projektu organizacji wirtualnej
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt 1P2Z3_K01
posiada kompetencje w zakresie: gotowości do negocjacji i kompromisu przy rozwiązywaniu trudnych problemów związanych z funkcjonowaniem organizacji, prezentacji swojego zdania dotyczącego sposobu rozwiązania problemu, przygotowania projektu wybranych metod zarządzania organizacją wirtualną i przedstawienia go na forum publicznym.
Weryfikacja: ocena kolokwium i projektu organizacji wirtualnej, dyskusje na zajęciach
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe: