Nazwa przedmiotu:
Laboratorium mechaniki płynów
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Lech Knap
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Mechanika i Budowa Maszyn
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
215
Semestr nominalny:
4 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
25
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
brak
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium225h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Znajomość zagadnień przedmiotu Mechanika płynów
Limit liczby studentów:
Zgodnie z zarządzeniem Rektora
Cel przedmiotu:
Zajęcia laboratoryjne mają na celu eksperymentalne zobrazowanie wybranych zagadnień materiału objętego programem nauczania przedmiotu Mechanika płynów.
Treści kształcenia:
Zajęcia laboratoryjne z mechaniki płynów mają na celu zapoznanie studentów z wynikami eksperymentalnej weryfikacji wybranych zagadnień objętych materiałem przedmiotu Mechanika płynów. W ramach przedmiotu prowadzone są badania doświadczalne w zakresie: • badanie zmian lepkości cieczy – w ramach tego ćwiczenia badany jest wpływ temperatury na wartość współczynnika lepkości kinematyczną i dynamicznej, • badanie rozkładu prędkości w przewodzie o przekroju zamkniętym oraz wyznaczenie współczynnika oporu czołowego brył w powietrzu – ramach tego ćwiczenia badany jest rzeczywisty rozkład prędkości powietrza w przewodzie o przekroju kołowym oraz wyznaczana jest wartość współczynnika oporu czołowego obiektów modelowych takich jak tarcza oraz kula, • kawitacja w przewężeniu rurociągu – w ramach ćwiczenia badane są zjawiska towarzyszące spadkowi ciśnienia do ciśnienia wrzenia, • reakcja strumienia cieczy – w ramach ćwiczenia badane jest wartość reakcji strumienia cieczy na przewód zakrzywiony pod kątem 90 stopni w zależności od objętościowego natężenia przepływu • wyznaczanie linii ciśnień i energii w rurociągu – w ramach ćwiczenia wyznaczane są wartości współczynników strat miejscowych i liniowych, rozkład ciśnienia na długości rurociągu oraz napór hydrauliczny w funkcji objętościowego natężenia przepływu
Metody oceny:
zaliczenie - sprawozdanie
Egzamin:
nie
Literatura:
1. J. Bidziński; W. Lassota; J. Olechowicz; Z. Żebrowski: Ćwiczenia laboratoryjne z mechaniki płynów. Oficyna wydawnicza PW.
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się