Nazwa przedmiotu:
Cyfrowe zasoby informatyzacji technicznej
Koordynator przedmiotu:
prof. nzw. dr hab. inż. Witold Marowski
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Mechanika i Budowa Maszyn
Grupa przedmiotów:
Specjalnościowe
Kod przedmiotu:
405
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Godziny kontaktowe: 30 Studia literaturowe: 15 Przygotowanie do zajęć: 15 Przygotowanie do sprawdzianów: 15 Razem: 75 godzin
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,2
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład450h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Znajomość środowiska Windows. Programowanie w języku Visual Basic (poziom Laboratorium Technik Komputerowych z I roku), posługiwanie się arkuszami kalkulacyjnymi programu Microsoft Excel (poziom podstawowy), podstawowe wiadomości o relacyjnych bazach danych (równoległy wykład z przedmiotu „Inżynierskie Bazy Danych”).
Limit liczby studentów:
zgodnie z zarzadzeniem Rektora
Cel przedmiotu:
Nabycie umiejętności posługiwania się zaawansowanymi technikami prezentacji zasobów informacji technicznej i operowania ich zawartością, udostępnianymi przez środowisko programu Microsoft Excel oraz wyspecjalizowane aplikacje organizujące dostęp do zasobów danych o strukturze hierarchicznej. Zapoznanie z metodami wykorzystywania w tych programach zewnętrznych źródeł danych w postaci plików tekstowych lub baz relacyjnych.
Treści kształcenia:
Wykład: Techniki definiowania reguł poprawności danych wprowadzanych do komórek arkusza kalkulacyjnego oraz ograniczania dostępu do wybranych komórek arkusza. Sporządzanie i formatowanie wykresów w programie Microsoft Excel oraz ich przenoszenie do dokumentów programu Microsoft Word i prezentacji programu Microsoft Power Point. Metody poprawnego tworzenia na arkuszach kalkulacyjnych list przeznaczonych do przechowywania dużej ilości danych. Tworzenie arkuszy o strukturze hierarchicznej oraz posługiwanie się nimi przy prezentowaniu zawartości dużych zbiorów danych. Tabele przestawne oraz ich wykorzystywanie do analizy zawartości zasobów danych. Podstawowe zasady tworzenia i wykorzystywania kodu języka Visual Basic w skoroszytach programu Microsoft Excel. Osadzanie na arkuszach kalkulacyjnych formantów, określanie ich właściwości i tworzenie dla nich kodu procedur zdarzeń w języku Visual Basic. Organizacja współpracy arkusza kalkulacyjnego z zewnętrznymi źródłami danych w postaci plików tekstowych lub baz relacyjnych. Tworzenie dokumentacji drukowanej na podstawie zawartości arkuszy kalkulacyjnych. Wykorzystanie programu TreeLine do prezentowania i edycji zasobów danych o strukturze hierarchicznej, także pochodzących ze źródeł zewnętrznych w postaci baz relacyjnych, plików tekstowych lub arkuszy kalkulacyjnych.
Metody oceny:
Dwa kolokwia
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Monsen L.: Microsoft Excel 97 w zastosowaniach, LT&P, Warszawa, 1999 2. Walkenbach J.: Excel 2003 PL. Biblia, Helion, Gliwice 2004
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się