Nazwa przedmiotu:
Podstawy architektury i urbanistyki
Koordynator przedmiotu:
prof. zw. dr hab. inż. arch. Andrzej Gawlikowski
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Gospodarka Przestrzenna
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
brak
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Zaliczenie przedmiotu Historia architektury i urbanistyki z semestru 1
Limit liczby studentów:
brak
Cel przedmiotu:
Studenci w ramach wykładów zdobywają wiedzę o wpływie jaki na kształt środowiska zabudowanego może mieć architektura i dorobek urbanistyki światowej, a w szczególności: zagadnienia demograficzne, geneza i rozwój miasta, czynniki urbanistyczne: przyrodnicze, gospodarcze, komunikacyjne, zdrowotności, prawodawstwa, obronności oraz kompozycji. Jak organizować przestrzeń wokół nas aby była funkcjonalna i piękna?
Treści kształcenia:
Inspiracja studentów do pozytywnego myślenia o środowisku zbudowanym i przekazanie im wiedzy o wpływie jaki na kształt tego środowiska może mieć architektura i dorobek urbanistyki światowej, a w szczególności: zagadnienia demograficzne, geneza i rozwój miasta, czynniki urbanistyczne: przyrodnicze, gospodarcze, komunikacyjne, zdrowotności, prawodawstwa, obronności oraz kompozycji. Jak organizować przestrzeń wokół nas aby była funkcjonalna i piękna? WYKŁAD: Architektura przestrzeni: sztuka kształtowania przestrzeni odzwierciedlająca kultury społeczeństw, związki występujące pomiędzy użytkową i techniczną jakością środowiska zabudowanego a jego wyrazem architektonicznym, relacje architektury obiektu budowlanego z jego otoczenia a także wpływ tego obiektu na otoczenie. Elementy kompozycji urbanistycznej takie jak: podłoga, ściany, strop, linie prowadzące i zatrzymujące, kąt środkowy, ciągi czasoprzestrzenne, światło, barwa.
Metody oceny:
Praca zaliczeniowa
Egzamin:
nie
Literatura:
Wejchert K. „Elementy kompozycji urbanistycznej”, Arkady, Warszawa 1974 i późniejsze wznowienia. Korzeniewski W. „Budownictwo mieszkaniowe, poradnik projektanta”, Arkady, Warszawa 1989. Neufert E. „Podręcznik projektowania architektonicznego”, Arkady, Warszawa
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:

Efekty uczenia się