Nazwa przedmiotu:
Kataster nieruchomości
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Marcin Karabin
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Gospodarka Przestrzenna
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
brak
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2013/2014
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
brak
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
brak
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
brak
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt30h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Zaliczenie przedmiotów obejmujących podstawy prawa cywilnego i administracyjnego, podstawy gleboznawstwa, podstawy informatyki.
Limit liczby studentów:
brak
Cel przedmiotu:
Poznanie podstawowych zasad funkcjonowania katastru w Polsce w ujęciu prawnym i technicznym.
Treści kształcenia:
WYKŁAD: Pojęcia podstawowe: nieruchomość, działka gruntu, działka budowlana. Kataster nieruchomości – jego rola i zadania w gospodarce. Prawne podstawy funkcjonowania katastru. Katastralny podział kraju: jednostka ewidencyjna, obręb ewidencyjny, działka ewidencyjna. Struktury organizacyjne w jakich funkcjonuje kataster. Kataster jako system informatyczny o nieruchomościach. Podmioty i przedmioty w katastrze oraz zbiory informacji o tych podmiotach i przedmiotach. Jednostki rejestrowe i grupy rejestrowe. Systematyka użytków gruntowych. Mapa katastralna. Rejestr cen i wartości nieruchomości jako element informacji katastralnej. Związki katastru z księgami wieczystymi oraz systemem podatkowym. ĆWICZENIA PROJ.: Analiza zgodności treści mapy ewidencyjnej wybranego obrębu z wymogami rozporządzenia Ministra Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 w sprawie ewidencji gruntów i budynków oraz wytycznych technicznych G-5. Badanie stopnia aktualności treści mapy ewidencyjnej w zakresie użytków gruntowych z wykorzystaniem mapy zasadniczej i ortofotomapy. Praktyczne korzystanie z istniejących systemów informatycznych w jakich prowadzony jest kataster (EWMAPA, EWOPIS i inne) – praca na zbiorach zawartych w komputerowych bazach danych, tworzenie wypisów i wyrysów z komputerowych baz danych katastralnych. Sporządzanie kartotek budynków i lokali wraz z obliczeniem udziału właściciela wyodrębnionego lokalu w nieruchomości wspólnej. Korzystanie z systemu internetowego udostępniania informacji katastralnej IGEOMAP i ISEG 2000. Korzystanie ze zbiorów cen i wartości nieruchomości zawartych w rejestrze cen i wartości nieruchomości prowadzonym przez starostę.
Metody oceny:
Zaliczenie wykładu: egzamin. Zaliczenie ćwiczeń laboratoryjnych: obowiązek uczestnictwa w zajęciach, dopuszczalne są 2 nieobecności usprawiedliwione. Obowiązek usprawiedliwienia nieobecności na następnych zajęciach po nieobecności. Zaległe zajęcia (wykonywane w trakcie zajęć ćwiczenia) muszą być wykonane przez nieobecnego. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń. Tryb i terminarz zaliczeń: Wykład – dwa sprawdziany na ósmym i czternastym wykładzie w semestrze. Możliwa poprawa tylko jednego ze sprawdzianów na ostatnim wykładzie w semestrze. Ćwiczenia laboratoryjne – zaliczenie na podstawie przeprowadzonych kartkówek i poprawnie wykonanych zadań przewidzianych w programie ćwiczeń (ostateczny termin wykonania ustala się na przedostatnie zajęcia)
Egzamin:
tak
Literatura:
USTAWA z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2005. Nr 240 poz. 2027). ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. z 2001. Nr 38 poz. 454). USTAWA z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. (tekst jednolity Dz.U. z 2000. Nr 80 poz. 903). Wytyczne techniczne G-5 „Ewidencja gruntów i budynków”. Ustawa z dnia 6 lipca 1982r. o księgach wieczystych i hipotece.(Dz.U. z 2001 Nr 124 poz. 1361). Wilkowski Wojciech, Jaroszewska Monika „Kataster nieruchomości. Przepisy prawa i komentarze.” PHU Geo-druk, Warszawa 2005. Artykuły rozproszone w czasopismach Przegląd Geodezyjny i Geodeta.
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się