Nazwa przedmiotu:
Podstawy wizualizacji kartograficznych
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Andrzej Głażewski
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Gospodarka Przestrzenna
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
GP.NMS306
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2013/2014
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Z osiągnięciem założonych efektów kształcenia wiąże się 75h pracy studenta, w tym: udział w wykładach: 8h, udział w ćwiczeniach projektowych: 16h, przygotowanie do zajęć ćwiczeniowych: 12h, praca nad projektami - na konsultacjach i samodzielna: 15h, praca z literaturą przedmiotu i samodzielna nauka: 24h. Łącznie: 3 ECTS.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Student uczestniczy w zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczyciela w wymiarze 24h, w tym: udział w wykładach: 8h, udział w ćwiczeniach projektowych: 16h, co łącznie odpowiada 1 ECTS.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Student uczestniczy w zajęciach o charakterze praktycznym w wymiarze 36h, co odpowiada 1,4 ECTS.
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład120h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt240h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
brak
Cel przedmiotu:
Poznanie zasad opracowania prezentacji graficznych, symbolizacji kartograficznej, doboru poziomów pomiarowych dla danych oraz zasady generalizacji danych przestrzennych. Poznanie własności i zasad stosowania poszczególnych metod prezentacji kartograficznej oraz technik i narzędzi umożliwiających przygotowanie materiałów źródłowych i redagowanie prezentacji kartograficznej, w tym zasady opracowania map ogólnogeograficznych i tematycznych na podstawie baz danych typu GIS.
Treści kształcenia:
Wykład: Zasady opracowania prezentacji graficznych, w tym zasady postrzegania wzrokowego, własności i zastosowania zmiennych wizualnych w przekazywaniu relacji różnych typów. Budowa znaku kartograficznego, zasady budowy systemu znaków. Skale pomiarowe w kartografii. Metody prezentacji kartograficznej, ich własności, w tym ograniczenia i zastosowania. Techniki, technologie i narzędzia umożliwiające przetworzenie materiałów źródłowych i redagowanie prezentacji kartograficznych, w tym zasady i technologie opracowania map ogólnogeograficznych i tematycznych na podstawie baz danych typu GIS. Ćwiczenia projektowe: 1. Poznanie struktury i zasad organizacji danych wybranej bazy danych referencyjnych (np. BDOO) oraz opracowanie koncepcji interaktywnej mapy ogólnogeograficznej uwzględniającej różne poziomy skalowe prezentacji danych. Realizacja koncepcji - opracowanie mapy wieloskalowej. 2. Pozyskanie danych źródłowych GUS, przetworzenie ich i opracowanie mapy tematycznej ilustrującej wybrane zagadnienie dla obszaru województwa. 3. Przygotowanie do udostępnienia (PDF) opracowanej mapy tematycznej wraz z elementami pozaramkowymi (legendą, tabelą, opisami i wykresami uzupełniającymi), ramką i opisami tekstowymi.
Metody oceny:
Zaliczenie wykładów - na podstawie pracy pisemnej. Ocena końcowa z ćwiczeń wynika ze średniej ważonej za projekty (zadania praktyczne) i kartkówkę. Pozytywne zaliczenie ćwiczeń wymaga terminowego oddania i zaliczenia projektów oraz osiągnięcia średniej ocen minimum 3,0 przed końcem semestru. Ocena końcowa z przedmiotu – średnia z ocen z zaliczenia wykładu i z ćwiczeń projektowych (wagi 0,5 i 0,5)
Egzamin:
tak
Literatura:
1. J. Pasławski (red. naukowa) – Wprowadzenie do kartografii i topografii. Wyd. Nowa Era, Wrocław, 2006. 2. M.-J. Kraak, F. Ormeling - Kartografia - wizualizacja danych przestrzennych. PWN, Warszawa, 1998.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt GP.NMS306_W01
ma podbudowaną wiedzę nt. metodyki kartograficznej, sposobów generalizacji danych przestrzennych, graficznego postaciowania informacji oraz podstaw przetwarzania danych przestrzennych.
Weryfikacja: egzamin
Powiązane efekty kierunkowe: K_W04
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W02, T2A_W03, T2A_W04, T2A_W06, T2A_W07

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt GP.NMS306_U01
potrafi posługiwać się aplikacją GIS do wizualizacji danych przestrzennych, w szczególności danych referencyjnych oraz opracowywać i udostępniać mapy interaktywne.
Weryfikacja: Sprawozdania z projektów 1, 2, 3.
Powiązane efekty kierunkowe: K_U14
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U07, T2A_U08, T2A_U09, T2A_U10, T2A_U12, T2A_U19

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt GP.NMS306_K01
W sposób odpowiedzialny prowadzi przetwarzanie i wizualizację danych przestrzennych, ze świadomością konsekwencji popełnionych błędów.
Weryfikacja: Sprawozdanie z projektu nr 2.
Powiązane efekty kierunkowe: K_K01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K02