Nazwa przedmiotu:
HES - Podstawy ekonomiki, kalkulacji kosztów i cen
Koordynator przedmiotu:
Mariola Książek, Dr inż.
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
HESEKO
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2015/2016
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Razem 50 godz. = 2 ECTS: przygotowanie do realizacji projektu (w tym przejrzenie zalecanej literatury):10 godz., udział w konsultacjach związanych z realizacją projektu 10 godz., realizacja zadań projektowych 30 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Razem 30 godz. = 1 ECTS: ćwiczenia projektowe 30 godz.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Razem 50 godz. = 2 ECTS: przygotowanie do realizacji projektu (w tym przejrzenie zalecanej literatury) 10 godz., udział w konsultacjach związanych z realizacją projektu 10 godz., realizacja zadań projektowych 30 godz.
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia30h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Student powinien wykazać się znajomością technologii wykonania robót budowlanych oraz sprzętu niezbędnego do wykonania tych robót.
Limit liczby studentów:
Zgodnie z ustaleniami dziekanatu WIL
Cel przedmiotu:
Student nabywa wiedzę w zakresie zasad i metod kalkulacji kosztorysowej w budownictwie. Zapoznaje się z zasadami sporządzania przedmiaru robót budowlanych, metodami technicznego normowania pracy w budownictwie, z metodami kalkulacji kosztów i cen robót budowlanych oraz z podstawowymi zasadami wyboru ekonomicznie uzasadnionych metod wykonania robót. Wiedza ta jest nabywana praktycznie poprzez wykonanie ćwiczenia projektowego polegającego na opracowaniu analizy kosztów i cen robót budowlanych oraz harmonogramu finansowego budowy.
Treści kształcenia:
Studenci poznają: <br>- zasady przedmiarowania robót budowlanych oraz sporządzania opisu kosztorysowego robót, <br>- zasady i metody technicznego normowania pracy oraz obliczania jednostkowych nakładów rzeczowych, <br>- zasady i metody kalkulacji kosztów i cen jednostkowych robót budowlanych, <br>- zasady i metody sporządzania opracowań kosztowych w dostosowaniu do poszczególnych stadiów dokumentacji projektowej, <br>- zasady sporządzania harmonogramu finansowego budowy oraz planowania finansowego z wykorzystaniem wyników rachunku kosztów i cen.
Metody oceny:
Projekt – ocena zbiorcza jako średnia arytmetyczna ocen za prawidłowe wykonanie projektu, terminowość wykonania projektu i za obronę projektu (stopnie w skali 2 do 5). Ocena może zostać podwyższona przez prowadzącego przedmiot za aktywność na zajęciach. Ocena może zostać obniżona przez prowadzącego za nieterminowość zaliczenia ćwiczeń.
Egzamin:
nie
Literatura:
[1] T. Zajączkowska. Kalkulacja kosztorysowa w budownictwie i jej komputerowe wspomaganie. Wydawca: księgarnia budowlana ZAMPEX, Wyd. II., Kraków, 1999. <br> [2] Aktualne przepisy dotyczące kalkulacji kosztów i cen w budownictwie.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt HESEKOW1
Ma wiedzę w zakresie zasad i metod kalkulacji kosztorysowej w budownictwie. Zna zasady sporządzania przedmiaru robót budowlanych. Zna metody technicznego normowania pracy w budownictwie. Zna metody kalkulacji kosztów i cen robót budowwlanych. Ma wiedzę na temat zasad wyboru ekonomicznie uzasadnionych metod wykonania robót budowlanych.
Weryfikacja: Obrona pracy projektowej - zaliczenie
Powiązane efekty kierunkowe: K1_W13
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W08, T1A_W09

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt HESEKOU1
Umie opracować analizę kosztów i cen robót budowlanych. Potrafi sporządzić harmonogram finansowy budowy.
Weryfikacja: Obrona projektu - zaliczenie
Powiązane efekty kierunkowe: K1_U14, K1_U15
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U10, T1A_U12, T1A_U03, T1A_U05, T1A_U09, T1A_U12, T1A_U16

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt HESEKOK1
Potrafi pracować samodzielnie i w zespole nad wyznaczonym zadaniem. Rozumie znaczenie rzetelności przedstawianych wyników. Ma świadomość konieczności podnoszenia kompetencji zawodowych.
Weryfikacja: Obrona - zaliczenie
Powiązane efekty kierunkowe: K1_K01, K1_K02, K1_K03
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K03, T1A_K02, T1A_K05, T1A_K07, T1A_K01, T1A_K05, T1A_K06