Nazwa przedmiotu:
Laboratorium specjalnościowe
Koordynator przedmiotu:
dr inż./Aneta Lorek / adiunkt
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Technologia Chemiczna
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla specjalności
Kod przedmiotu:
CS2A_72
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2015/2016
Liczba punktów ECTS:
5
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Laboratoria: liczba godzin według planu studiów - 60, zapoznanie ze wskazaną literaturą - 35, napisanie sprawozdania - 30, razem - 125; Razem - 125
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Laboratoria - 60 h; Razem - 60 h = 2,4 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Laboratoria: liczba godzin według planu studiów - 60 h, zapoznanie ze wskazaną literaturą - 35 h, napisanie sprawozdania - 30 h, razem - 125 h = 5,0 ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium60h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
Laboratoria: 8 - 12
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest uzyskanie przez studenta wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie: samodzielnego rozwiązania zadania inżynierskiego dotyczącego tematyki pracy dyplomowej, przy uwzględnieniu danych literaturowych wskazanych przez kierującego pracą dyplomową oraz wyszukanych przez studenta, a także przygotowania opracowania naukowego (sprawozdania) przedstawiającego wyniki własnych badań naukowych związanych z tematyką pracy dyplomowej w języku polskim i jego streszczenia w języku angielskim.
Treści kształcenia:
L1 - L15 - Zapoznanie z literaturą wskazaną przez kierującego pracą dyplomową; Wykonanie przeglądu literaturowego w obszarze związanym z tematyką pracy dyplomowej; Rozwiązanie zadania inżynierskiego dotyczącego tematyki pracy dyplomowej; Przygotowanie opracowania naukowego (sprawozdania) przedstawiającego wyniki własnych badań naukowych związanych z tematyką pracy dyplomowej w języku polskim i jego streszczenia w języku angielskim
Metody oceny:
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z: samodzielnie rozwiązanego zadania inżynierskiego związanego z tematyką pracy dyplomowej, przy uwzględnieniu danych literaturowych wskazanych przez kierującego pracą dyplomową oraz wyszukanych przez studenta, a także opracowania naukowego (sprawozdania) przedstawiającego wyniki własnych badań naukowych związanych z tematyką pracy dyplomowej w języku polskim i jego streszczenia w języku angielskim. Inne prawa i obowiązki studenta, dotyczące zaliczenia przedmiotu, określają paragraf 6 i paragraf 8 Regulaminu Studiów w PW. W wyniku zaliczenia przedmiotu student uzyskuje 5 punktów ECTS.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Literatura wskazana przez osobę kierującą pracą dyplomową; 2. Literatura wyszukana przez studenta dotycząca tematyki pracy dyplomowej
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
Program studiów opracowany na podstawie programu nauczania zmodernizowanego w ramach Zadania 31 i zmodyfikowanego w ramach Zadania 38 Programu Rozwojowego Politechniki Warszawskiej

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W07_01
Zna podstawowe metody, techniki, narzędzia i materiały stosowane przy rozwiązywaniu złożonego zadania inżynierskiego z zakresu technologii chemicznej związanego z tematyką pracy dyplomowej.
Weryfikacja: Obserwacja podczas pracy (L1 - L15); Sprawozdanie (L1 - L15)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_W07_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W07

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01_01
Potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych oraz innych właściwie dobranych źródeł, także w języku obcym w zakresie technologii chemicznej w obszarze związanym z tematyką pracy dyplomowej; potrafi integrować uzyskane informacje, dokonywać ich interpretacji i krytycznej oceny, a także wyciągać wnioski oraz formułować i uzasadniać opinie.
Weryfikacja: Obserwacja podczas pracy (L1 - L15); Sprawozdanie (L1 - L15)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_U01_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U01
Efekt U03_01
Potrafi przygotować opracowanie naukowe w języku polskim i krótkie doniesienie naukowe w języku obcym przedstawiające wyniki własnych badań naukowych związanych z tematyką pracy dyplomowej.
Weryfikacja: Obserwacja podczas pracy (L1 - L15); Sprawozdanie (L1 - L15)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_U03_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U03
Efekt U08_01
Potrafi planować i przeprowadzać eksperymenty, w tym pomiary i symulacje komputerowe, związane z tematyką pracy dyplomowej, interpretować uzyskane wyniki i wyciągać wnioski.
Weryfikacja: Obserwacja podczas pracy (L1 - L15); Sprawozdanie (L1 - L15)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_U08_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U08
Efekt U10_01
Potrafi - przy formułowaniu i rozwiązywaniu zadania inżynierskiego związanego z tematyką pracy dyplomowej - integrować wiedzę z zakresu technologii chemicznej oraz zastosować podejście systemowe, uwzględniające także aspekty pozatechniczne.
Weryfikacja: Obserwacja podczas pracy (L1 - L15); Sprawozdanie (L1 - L15)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_U10_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U10
Efekt U11_01
Potrafi formułować i testować hipotezy związane z problemami inżynierskimi i prostymi problemami badawczymi związanymi z tematyką pracy dyplomowej.
Weryfikacja: Obserwacja podczas pracy (L1 - L15); Sprawozdanie (L1 - L15)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_U11_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U11
Efekt U18_01
Potrafi ocenić przydatność metod i narzędzi służących do rozwiązywania zadania inżynierskiego, charakterystycznego dla technologii chemicznej i związanego z tematyką pracy dyplomowej, w tym dostrzec ograniczenia tych metod i narzędzi; potrafi - stosując także koncepcyjnie nowe metody - rozwiązywać złożone zadania inżynierskie związane z tematyką pracy dyplomowej, charakterystyczne dla technologii chemicznej, w tym zadania nietypowe oraz zadania zawierające komponent badawczy.
Weryfikacja: Obserwacja podczas pracy (L1 - L15); Sprawozdanie (L1 - L15)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_U18_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U18

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K02_02
Ma świadomość konieczności przestrzegania praw własności przemysłowej i praw autorskich, w tym związanych z tematyką pracy dyplomowej.
Weryfikacja: Obserwacja podczas pracy (L1 - L15); Sprawozdanie (L1 - L15)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_K02_02
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K02
Efekt K04_02
Potrafi określić priorytety oraz identyfikować i rozstrzygać problemy związane z realizacją zadania związanego z tematyką pracy dyplomowej.
Weryfikacja: Obserwacja podczas pracy (L1 - L15); Sprawozdanie (L1 - L15)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_K04_02
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K04