Nazwa przedmiotu:
Koncepcje zarządzania
Koordynator przedmiotu:
prof. dr hab. inż. Jerzy Lewandowski
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Zarządzanie
Grupa przedmiotów:
obowiązkowe
Kod przedmiotu:
KONZA
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2015/2016
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
75h (3 ECTS): 28h (wykład) + 2h (kons. grupowe) + 1h (kons. indywidualne) + 30h (zapoznanie się ze wskazaną literaturą) + 14h (przygotowanie do zaliczenia przedmiotu)
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,2 ECTS: 28h (wykład) + 2h (kons. grupowe) + 1h (kons. indywidualne) = 31h
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0 ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład420h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Posiada wiedzę z zakresu planowania, organizacji, motywacji, kierowania, kontrolingu, zarządzania zasobami ludzkimi, innowacji, środowiska pracy, przedsiębiorczości, podstaw psychologii i socjologii.
Limit liczby studentów:
od 15 osób do limitu miejsc w sali (wykład)
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest, aby po jego zaliczeniu student: - posiadał wiedzę w zakresie koncepcji i filozofii zarządzania, klasycznych i współczesnych koncepcji organizacji, - potrafił wykorzystać koncepcje zarządzania w restrukturyzacji przedsiębiorstw, - potrafił wykazywać się skutecznością w realizacji projektów o charakterze społecznym.
Treści kształcenia:
1) Humanocentryczne aspekty w koncepcjach zarządzania. 2) Tworzenie nowych idei. 3) Strukturalne i podmiotowe koncepcje zarządzania. 4) Klasyczne koncepcje zarządzania – zarządzanie przez cele, zarządzanie przez wyniki, zarządzanie przez kulturę, zarządzanie przez konflikt, zarządzanie przez innowacje, zarządzanie projektami, zarządzanie przez kontroling. 5) Współczesne koncepcje i filozofie zarządzania – Lean Management, Just in time, Total Quality Management, Quality of life, Produktywność, Business Process Reengineering, Outsourcing, Benchmarking, Total Time Quality, Total Productive Maintenance. 6) Koncepcje strukturalne organizacji - modularnych, organizacji sieciowych, organizacji wirtualnych, organizacji fraktalnych, organizacji biologicznych organizacji holonicznych. 7) Prezentacja praktycznego wykorzystania koncepcji zarządzania w usprawnianiu organizacji biznesowych.
Metody oceny:
Zaliczenie - Test
Egzamin:
nie
Literatura:
Literatura podstawowa: [1] Górska E., Lewandowski J.: Zarządzanie i organizacja środowiska pracy. OWPW, Warszawa 2010. [2] Zimniewicz K.: Współczesne koncepcje i metody zarządzania. PWE, Warszawa 2003. Literatura uzupełniająca: [1] Perechuda K., Zarządzanie przedsiębiorstwem przyszłości, koncepcje, modele, metody. Placet, Warszawa 2000. [2] Brilman J.: Nowoczesne koncepcje i metody zarządzania. PWE, Warszawa 2003.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt KONZA_W01
zna podstawowe terminologie związane z: istotą i przedmiotem koncepcji zarządzania, definicjami koncepcji, filozofią i metodami klasycznymi i współczesnymi koncepcjami zarządzania, strukturalnymi i podmiotowymi koncepcjami zarządzania, oraz strukturalnymi koncepcjami organizacji.
Weryfikacja: Zaliczenie - test
Powiązane efekty kierunkowe: K_W01
Powiązane efekty obszarowe: S2A_W01
Efekt KONZA_W02
ma elementarną wiedzę z zakresu: strategicznych i podmiotowych koncepcji zarządzania, klasycznych i współczesnych koncepcji zarządzania, strukturalnych koncepcji organizacji, praktycznego stosowania koncepcji zarządzania.
Weryfikacja: Zaliczenie - test
Powiązane efekty kierunkowe: K_W01
Powiązane efekty obszarowe: S2A_W01
Efekt KONZA_W03
posiada uporządkowaną wiedzę: strukturalnej i podmiotowej koncepcji zarządzania, klasycznej i współczesnej koncepcji zarządzania, strukturalnej koncepcji organizacji, praktycznego stosowania koncepcji zarządzania.
Weryfikacja: zaliczenie - test
Powiązane efekty kierunkowe: K_W01
Powiązane efekty obszarowe: S2A_W01

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt KONZA_U01
potrafi zastosować wiedzę teoretyczną z zakresu klasycznych i współczesnych koncepcji zarządzania, doskonalenia organizacji i zarządzania w oparciu o koncepcje zarządzania wyboru metod doskonalenia adekwatną do koncepcji zarządzania.
Weryfikacja: zaliczenie - test
Powiązane efekty kierunkowe: k_U09
Powiązane efekty obszarowe: S2A_U06
Efekt KONZA_U02
potrafi samodzielnie zdobywać wiedzę korzystając z różnych źródeł z zakresu klasycznych i współczesnych koncepcji i filozofii zarządzania.
Weryfikacja: Zaliczenie - test
Powiązane efekty kierunkowe: k_U09
Powiązane efekty obszarowe: S2A_U06
Efekt KONZA_U03
posiada elementarne zdolności badawcze pozwalające dostrzegać istniejące problemy i je rozwiązywać dotyczące usprawnień w przedsiębiorstwie wykorzystując odpowiednie koncepcje zarządzania.
Weryfikacja: zaliczenie - test
Powiązane efekty kierunkowe: k_U09
Powiązane efekty obszarowe: S2A_U06

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt KONZA_K01
ma świadomość poziomu wiedzy i umiejętności, rozumie konieczność dalszego doskonalenia się zawodowego i rozwoju osobistego.
Weryfikacja: zaliczenie - test
Powiązane efekty kierunkowe: K_K01
Powiązane efekty obszarowe: S2A_K01
Efekt KONZA_K02
ma świadomość odpowiedzialności za pracę własną oraz gotowość podporządkowania się zasadom pracy w zespole i ponoszenia odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadania z zakresu wdrażania koncepcji zarządzania w przedsiębiorstwie
Weryfikacja: zaliczenie - test
Powiązane efekty kierunkowe: K_K06
Powiązane efekty obszarowe: S2A_K02
Efekt KONZA_K03
rozumie ograniczenia: wynikające z aktualnego poziomu rozwoju koncepcji zarządzania w przedsiębiorstwie, wynikające z możliwości rozwoju koncepcji zarządzania w przyszłości.
Weryfikacja: zaliczenie - test
Powiązane efekty kierunkowe: K_K02
Powiązane efekty obszarowe: S2A_K03