Nazwa przedmiotu:
Komputerowe Metody Doboru Materiałów na Konstrukcje/ Computer Methods in Materials Selection
Koordynator przedmiotu:
prof. nzw dr hab. inż. Wiesław Świątnicki
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Inżynieria Materiałowa
Grupa przedmiotów:
Kierunkowe
Kod przedmiotu:
KMDMNK
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2015/2016
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykłady - 15 godz. Ćwiczenia laboratoryjno-projektowe w pracowni komputerowej – 30 godz. Praca własna studenta: przygotowanie do ćwiczeń i analiza literatury - 30 godz. Opracowanie sprawozdań i projektów - 30 godz. Łącznie 100 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 15 godz. Ćwiczenia laboratoryjno-projektowe na komputerach - 30 godz. Razem 45 godz. – 1,5 punktu ECTS.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Ćwiczenia laboratoryjno-projektowe na komputerach - 30 godz. Opracowanie sprawozdań i projektów - 30 godz. Razem 60 godz. – 2 punkty ECTS.
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium30h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wiadomości z przedmiotów wykładanych na studiach I stopnia: Dobór Materiałów w Projektowaniu Inżynierskim, Mechanika i Wytrzymałość Konstrukcji, Projektowanie Części Maszyn, Pracownia Komputerowa, Podstawy Nauki o Materiałach oraz Tworzywa Konstrukcyjne (materiały metaliczne, ceramiczne, polimerowe i kompozytowe), Mechanizmy Niszczenia Materiałów oraz na studiach II stopnia: Ekonomika Materiałów.
Limit liczby studentów:
Maksymalna liczba studentów na zajęciach laboratoryjno-projektowych to 12 osób , optymalna liczba to 8 studentów, na wykladach - liczba studentów na roku.
Cel przedmiotu:
Pogłębienie wiedzy dotyczącej metod doboru materiałów i technologii wytwarzania przy projektowaniu konstrukcji inżynierskich. Opanowanie umiejętności stosowania programów komputerowych doboru materiałów i technologii w kolejnych etapach projektowania inżynierskiego. Nabycie wiedzy dotyczącej zaawansowanych systemów i procedur doboru materiałów (dobór wielokryterialny) oraz doboru technologii wytwarzania.
Treści kształcenia:
Bazy danych materiałowych i zasady ich wykorzystywania. Systemy komputerowego wspomagania doboru materiałów CAMS (Computer Aided Materials Selection) Zaawansowane metody doboru materiałów w kolejnych etapach projektowania konstrukcji inżynierskich. Przykłady stosowania procedur doboru materiałów na podstawie właściwości fizycznych, mechanicznych oraz kryteriów technologicznych i eksploatacyjnych. Procedury doboru technologii wytwarzania. Dobór obróbki cieplnej stali. Systemy ekspertowe – budowa, metody pozyskiwania wiedzy, mechanizmy wnioskowania. Metody analizy kosztów w doborze materiałów i technologii wytwarzania. Dobór materiałów i technologii materiałowych w aspekcie ekologicznym.
Metody oceny:
Ocena na podstawie kontroli wyników nauczania w trakcie semestru. Ocena stanowi średnią ocen ze sprawozdań z realizacji ćwiczeń i projektów w ramach ćwiczeń laboratoryjno-projektowych w pracowni komputerowej.
Egzamin:
nie
Literatura:
Zalecana literatura: M. F. Ashby: Dobór materiałów w projektowaniu inżynierskim, Pergamon Press, Oxford 1998; L. A. Dobrzański: Metaloznawstwo z podstawami nauki o materiałach, WNT, Warszawa 1996 Literatura uzupełniająca: M.F. Ashby, H. Shercliff, D. Cebon, "Inżynieria Materiałowa" T.1, Wyd. Galaktyka Sp.z o.o. Łódz 2011r. M.F. Ashby, H. Shercliff, D. Cebon, "Inżynieria Materiałowa" T.2 Wyd. Galaktyka Sp.z o.o. Łódź 2011r., Inne: materiały pomocnicze w postaci zbioru slajdów prezentowanych na wykładzie w postaci plików pdf.
Witryna www przedmiotu:
http://www.inmat.pw.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=136&Itemid=243&view=article&id=136&Itemid=243
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt KMDMK_W1
Posiada wiedzę dotyczącą materiałowych baz danych i systemów komputerowego wspomagania doboru materiałów CAMS (Computer Aided Materials Selection). Zna zaawansowane metody doboru materiałów, metody doboru wielokryterialnego, w tym metody doboru w warunkach sprzeczności celów. Zna procedury doboru technologii wytwarzania i komputerowe metody dobór obróbki cieplnej stali.
Weryfikacja: Ocena sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjno-projektowych. Dyskusja ze studentami na wykładach i w trakcie na zajęć laboratoryjno-projektowych.
Powiązane efekty kierunkowe: IM2_W09
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W05
Efekt KMDMK_W2
Zna metody analizy kosztów w doborze materiałów i technologii wytwarzania. Zna aspekty ekologiczne doboru materiałów i technologii materiałowych.
Weryfikacja: Ocena sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjno-projektowych. Dyskusja ze studentami na wykładach i w trakcie na zajęć laboratoryjno-projektowych.
Powiązane efekty kierunkowe: IM2_W12
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W08

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt KMDMK_U1
Potrafi pozyskiwać informacje z literatury i korzystać z zaawansowanych baz danych materiałowych w jezyku polskim i angielskim. Potrafi analizować dane materiałowe, dokonywać ich interpretacji i wyciągać właściwe wnioski.
Weryfikacja: Ocena sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjno-projektowych.
Powiązane efekty kierunkowe: IM2_U07
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U07
Efekt KMDMK_U2
Potrafi sformułować problem doboru materiałów konstrukcyjnych i funkcjonalnych do określonego zastosowania oraz przeprowadzić procedurę doboru. Umie obliczyć funkcje celu i wyodrębnić wskaźniki funkcjonalności. Potrafi w oparciu o obliczone wskaźniki funkcjonalności określić najbardziej optymalne materiały do zastosowania w danej konstrukcj. Potrafi rozwiązać problem doboru wielokryterialnego, w tym w warunkach sprzeczności celów.
Weryfikacja: Ocena sprawozdan z cwiczen laboratoryjno-projektowych.
Powiązane efekty kierunkowe: IM2_U19
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U18
Efekt KMDMK_U3
Potrafi- przy formułowaniu i rozwiązywaniu problemów doboru materiałów - zastosować podejście systemowe, uwzględniające zarówno aspekty technologiczne i eksploatacyjne, jak również pozatechniczne: ekonomiczne i ekologiczne.
Weryfikacja: Dyskusja ze studentami w trakcie zajęć. Ocena sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjno-projektowych.
Powiązane efekty kierunkowe: IM2_U18
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U17

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt KMDMK_S1
Rozumie potrzebę ustawicznego kształcenia i pogłębiania wiedzy
Weryfikacja: Dyskusja ze studentami na wykładach i zajęciach laboratoryjno-projektowych.
Powiązane efekty kierunkowe: IM2_K01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K01
Efekt KMDMK_S2
Rozumie społeczna role inżyniera oraz wpływ działalności inżynierskiej na środowisko naturalne i rozwój cywilizacyjny. Rozumie konieczność projektowania inżynierskiego przy zapewnieniu bezpieczeństwa konstrukcji, celem ochrony zdrowia, życia i środowiska naturalnego. Ma świadomość znaczenia doboru materiałów w warunkach wyczerpywania surowców mineralnych i energetycznych. Ma jednocześnie poczucie odpowiedzialności za blisko- i dalekosiężne skutki decyzji technicznych na ochronę środowiska i na inne aspekty związane ze zrównoważonym rozwojem gospodarczym, społecznym i cywilizacyjnym.
Weryfikacja: Dyskusja ze studentami na wykładach i zajeciach laboratoryjnoprojektowych
Powiązane efekty kierunkowe: IM2_K07
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K07
Efekt KMDMK_S3
Potrafi pracować w zespole i rozwiązywac problemy w grupie.
Weryfikacja: Obserwacja pracy w zespołowej przy wykonywaniu ćwiczeń
Powiązane efekty kierunkowe: IM2_K04
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K04
Efekt KMDMK_S4
Potrafi przeanalizować problem doboru materiałów, określić sposób jego rozwiązania oraz zaplanować i zrealizować działania celem osiągnięcia pożądanego rezultatu.
Weryfikacja: Obserwacja pracy studenta przy wykonywaniu zadań na ćwiczeniach laboratoryjno-projektowych. Ocena sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjno-projektowych. Ocena sposobu rozwiązania pracy domowej.
Powiązane efekty kierunkowe: IM2_K04
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K04