Nazwa przedmiotu:
KONSERWACJA I MODERNIZACJA
Koordynator przedmiotu:
prof.nzw. dr hab. arch. Piotr Molski, prof.nzw. dr hab. arch. Danuta Kłosek-Kozłowska
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Architektura i Urbanistyka
Grupa przedmiotów:
Kod przedmiotu:
-
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
-
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
-
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
-
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład450h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
Zapoznanie studentów z teoretycznymi zasadami konserwacji i modernizacji architektury zastanej, w tym ochrony wartości zabytkowych obiektów i struktur urbanistycznych - stanowiącymi podstawy projektowania w środowisku kulturowym, z uwzględnieniem zagospodarowania obiektów zabyt-kowych i adaptacji budowli do nowych funkcji oraz współczesnych uzupełnień w zabytkowych strukturach, przy równoczesnym zachowaniu wartości dziedzictwa architektonicznego.
Treści kształcenia:
Wobec powiększających się dynamicznie zasobów zabytkowych i dekapitalizacji tkanki budowlanej problematyka konserwacji i modernizacji zajmuje, w codziennej pracy architektów, coraz więcej miejsca. Przedmiot odpowiada temu rosnącemu zapotrzebowaniu obejmując zasady i metody po-stępowania z zabudową już istniejącą, w szczególności z obiektami, zespołami zabudowy i miastami historycznymi stanowiącymi kulturowe dziedzictwo architektoniczne. Przedmiot prowadzony jest w formie wykładu Treści kształcenia FORMA ZAJĘĆ: wykład TREŚCI KSZTAŁCENIA: Historia rozwoju konserwacji zabytków w Europie i w Polsce. Europejskie filo-zofie i teorie konserwatorskie. Regionalne różnice podejścia konserwatorskiego do zabytków. Mię-dzynarodowe organizacje współodpowiedzialne za ochronę zabytków. Odbudowa miast historycznych. Ochrona dziedzictwa kulturowego miast historycznych, środowiska i krajobrazu; uwarunkowania konserwatorskie. Pojęcia i definicje. Waloryzacja konserwatorska. Programowanie i metody konserwacji, restauracji, modernizacji i adaptacji budowli do współczesnych funkcji; funkcje dydaktyczne zabytków. Współczesne uzupełnienia zabytkowych struktur. Techniki konserwatorskie i modernizacyjne. Konserwacja substancji zabytkowej i struktur konstrukcyjnych zabytkowych budowli. Podstawy prawne i uwarunkowania społeczne i gospodarcze ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce. Metody nauczania, formy prowadzenia zajęć: Wykład prowadzony jest w czterech blokach tematycznych (ewolucja i tendencje rozwoju myśli kon-serwatorskiej w Polsce i na świecie; ochrona dziedzictwa miast historycznych; pojęcia, definicje, pod-stawy prawne; techniki konserwacji i modernizacji) - z wykorzystaniem materiałów ilustrujących po-zytywne i negatywne przykłady konserwacji i modernizacji architektury na tle zasad teoretycznych i uwarunkowań pozakonserwatorskich. Syntetyczny zapis treści wykładów, materiały ilustracyjne, do-kumenty i akty prawne oraz zagadnienia, których znajomość wymagana jest na egzaminie są na bie-żąco przekazywane studentom na internetowej platformie wspomagania nauczania Wydziału Archi-tektury PW.
Metody oceny:
egzamin
Egzamin:
tak
Literatura:
literatura podstawowa: • materiały na internetowej platformie wspomagania nauczania na WA PW; • Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. (Dz.U. nr 162. poz.1568 – 2003 r.; w szczególności rozdziały: 1– 4, 7,9,11). literatura uzupełniająca: • Współczesne problemy teorii konserwatorskiej w Polsce, praca zbiorowa pod red. B. Szmygina, Warszawa – Lublin 2008. • Adaptacja obiektów zabytkowych do współczesnych funkcji użytkowych, praca zbiorowa pod red. B. Szmygina, Warszawa- Lublin 2009. • Borusewicz W., Konserwacja zabytków budownictwa murowanego, Warszawa, 1985. • Brykowska M., Metody pomiarów i badań zabytków architektury, Warszawa 2003. • Kłosek-Kozłowska D.; Ochrona wartości kulturowych miast a urbanistyka, Warszawa 2007. • Kozarski P., Molski P.; Zagospodarowanie i konserwacja zabytkowych budowli, Warszawa 2001, • Małachowicz E., Konserwacja i rewaloryzacja architektury w środowisku kulturowym, (wydanie IV poprawione i uzupełnione) Wrocław 2007. • Rymaszewski B., Polska ochrona zabytków, Warszawa 2005.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się