Nazwa przedmiotu:
ROZWÓJ INSTALACJI I FIZYKI BUDOWLI
Koordynator przedmiotu:
-
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Architektura i Urbanistyka
Grupa przedmiotów:
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
-
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
-
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
-
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia15h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
Zapoznanie studentów z nowymi trendami w zakresie rozwoju instalacji sanitarnych oraz elektrycznych; wpły-wem zastosowania nowoczesnych rozwiązań dla uzyskania znaczącego oszczędzania energii. Pokazanie wpływu stosowania nowych zasad projektowych na rozwiązania architektoniczne. Zapoznanie studentów z nowymi tendencjami w zakresie proponowanych do stosowania materiałów izolacyjnych pozwalających inaczej kształtować przegrody obiektów budowlanych.
Treści kształcenia:
Przedmiot złożony jest z wykładu oraz seminarium. Wykłady. Podczas wykładów przekazywana jest wiedza pozwalająca studentom rozszerzyć wiedzę obejmującą inne, nowe zasady tworzenia instalacji, działania budynku i jego elementów. Wprowadzona zostaje podstawowa wiedza dotycząca współpracy przy wprowadzaniu do opracowań projekto-wych nowoczesnych systemów instalacyjnych. Przekazywane są informacje pozwalające określić zakres pytań i kierunek pracy pozwalający uzyskać zadawalające rozwiązanie projektowe – oszczędne i konkurencyjne w sto-sunku do tradycyjnych wzorów. Podczas wykładów przekazywany jest następujący zakres wiedzy: podstawowe informacje z zakresu rozwoju sys-temów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, systemów grzewczych, instalacji elektrycznych i sterowań Zaliczenie przedmiotu kończy się egzaminem przeprowadzanym się w formie pisemnej i polega na znajomości zagadnień poruszanych w trakcie wykładów. Seminarium – studenci w czteroosobowych grupach mają za zadanie przygotować prezentację jednego z wyzna-czonych tematów dotyczących rozwiązań instalacyjnych. Prezentacja polega na odnalezieniu, przy współpracy z prowadzącym, ewentualnego producenta rozwiązań; ustaleniu miejsca, gdzie miała miejsce zastosowanie pierw-szych rozwiązań tego typu. Następnie znalezienie różnić i wskazanie zysków w zakresie funkcjonowania obiektu. Następnie po prezentacji grupa, w dyskusji, ma sprecyzować zalety zastosowanego rozwiązania – tak w zakresie funkcji i również natury estetycznej. W drugiej części seminarium [ 30% ] czasu studenci zapoznają się z zasadami określania wartości energetycznej obiektów. W oparciu o przykładowe rozwiązania architektoniczne omówione będą rozwiązania promujące nowe warunki projektowania obiektów. Ocena z prezentacji i opracowania dotyczącego charakterystyki energetycznej obiektu składają się na ocenę seminarium – pozytywne zaliczenie seminarium pozwala przystąpić do egzaminu będącego zakończeniem przedmiotu.
Metody oceny:
Prezentacja opracowania projektowego, Test zaliczeniowy, Opracowanie projektowe, Test zaliczeniowy, Opracowanie projektowe Egzamin zaliczeniowy
Egzamin:
tak
Literatura:
Literatura podstawowa • Dziennik Ustaw Nr 228 pozycja 1514 z 24 grudnia 2008 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 17 grudnia 2008 r. w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (wraz z późn. zmianami). • RECKNAGEL,SPRENGER,SCHRAMEK – Kompendium wiedzy. Ogrzewnictwo, Klimatyzacja, Ciepła woda, Ogrzewnictwo – OMNI SCALA Wrocław, 2008 • Aleksander Pełech – Wentylacja i klimatyzacja – PWr., 2011 • Marian Rubik – Pompy ciepła – Ośrodek Informacji ”Technika instalacyjna w budownictwie” • Opracowania techniczne firm: Viessmann, Oschner, Rehau, Swegon, Literatura uzupełniająca • Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14 lipca 1998 r. w sprawie określenia rodzajów inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi albo mogą-cych pogorszyć stan środowiska oraz wymagań, jakim powinny odpowiadać oceny oddziaływania na środowi-sko tych inwestycji (wraz z późn. zmianami) • Dziennik Ustaw Nr 93 pozycja 590 z 23 lipca 1998 Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14 lipca 1998 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać oceny od-działywania na środowisko inwestycji nie zaliczonych do inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi albo mogących pogorszyć stan środowiska, obiektów oraz robót zmieniających stosunki wodne. (wraz z późn. zmianami)
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się