Nazwa przedmiotu:
PRAKTYKA INWENTARYZACYJNA
Koordynator przedmiotu:
-
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Architektura i Urbanistyka
Grupa przedmiotów:
Kod przedmiotu:
-
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Celem praktyki jest zapoznanie studenta ze sposobami pomiarów obiektów architektonicznych i urbanistycznych w stopniu możliwie szczegółowym i dokładnym tak aby w przyszłej praktyce zawodowej dysponował on wiedzą, która pozwoli samodzielnie wykonać pomiary dowolnych obiektów oraz dokonywać uproszczeń metody pomiarowej w zależności od stopnia skomplikowania mierzonego obiektu.
Treści kształcenia:
Zakres i szczegółowe zasady odbywania praktyki inwentaryzacyjnej: Obiekty będące przedmiotem pomiaru/inwentaryzacji powinny być na tyle złożone by dać możliwość przedstawienia na ich przykładzie pełni problemów związanych z wykonywaniem pomiaru oraz sposobem jego zapisu a także dawać możliwość poznania historycznych konstrukcji i technik budowlanych. W miarę możliwości powinny być to również obiekty o wartościach architektonicznych, historycznych i kulturowych nie posiadające dokumentacji. W przypadku obiektu architektonicznego kompletna dokumentacja powinna składać się z sytuacji w skali minimum 1: 500, rzutów obiektu w skali 1: 50, przekroju lub przekrojów w skali 1:50, wszystkich elewacji w skali 1:50, detali architektonicznych w skalach 1:20, 1:10, 1:5 i 1:1; W przypadku obiektu zespołu urbanistycznego i ruralistycznego powinna składać się z sytuacji w skali minimum 1: 1000 lub 1:500, rozwinięć pierzei ulicznych w skali 1: 200, charakterystycznych przekrojów w skali 1:200
Metody oceny:
Jedyną podstawą zaliczenia praktyk jest gotowa dokumentacja pomiarowa zgodna z wyżej opisanym zakresem złożona na WAPW. W przypadku niezgodności dokumentacji z wyżej opisanym zakresem lub sposobem wykonania opiekun merytoryczny ma prawo nie przyjąć praktyki.
Egzamin:
Literatura:
Maria Brykowska: Metody pomiarów i badań zabytków architektury. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2003 (ISBN:9788372074508)
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się