- Nazwa przedmiotu:
- WPROWADZENIE DO URBANISTYKI
- Koordynator przedmiotu:
- prof. dr hab. architekt Andrzej Gawlikowski
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Architektura i Urbanistyka
- Grupa przedmiotów:
- Wspólne
- Kod przedmiotu:
- Semestr nominalny:
- 4 / rok ak. 2010/2011
- Liczba punktów ECTS:
- 1
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład225h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Brak wymagań wstępnych
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Celem przedmiotu „Wprowadzenie do Urbanistyki” jest zainspirowanie słuchaczy do pozytywnego myślenia o środowisku zbudowanym i przekazanie im wiedzy o wpływie jaki na kształt tego środowiska może mieć urbani-styka. Inspiracja i przekazywanie wiedzy dokonuje się także na tle krytycznych analiz środowiska miejskiego i dorobku urbanistyki, wątek krytycznych analiz jest ograniczany na rzecz podejścia i myślenia pozytywnego.
Zwięzła ocena dorobku myśli urbanistycznej pozwala dostrzec genezę i zrozumieć uwarunkowania urbanizacji, właściwie ocenią jej pewne niekorzystne skutki ale zarazem pozwala unikną pochopnych i krzywdzących ocen. Powinno to tworzyć właściwy klimat twórczy dla świadomego i odpowiedzialnego tworzenia lepszego środowi-ska zbudowanego z szacunkiem i troską o środowisko naturalne ale także z uwzględnieniem potrzeb człowieka i potrzeb społecznych pamiętając o tym, że człowiek jest także częścią środowiska naturalnego.
Przedstawienie programu pozytywnego na trzecim semestrze studiów przybliża problematykę urbanistyczną dostatecznie wcześnie studiującym i powinno zachęcać do podejmowania tematów urbanistycznych zgodnie z dobrą tradycją Warszawskiego Wydziału Architektury. Ma to ścisły związek z dużym zapotrzebowaniem wśród pracodawców na dyplomowanych architektów – urbanistów co z kolei ma duże znaczenie przy wyborze specjalizacji biorąc pod uwagę nie w pełni jeszcze ustabilizowany rynek pracy w Polsce.
- Treści kształcenia:
- Urbanistyka jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy, w której praktyczne działania projektowe wymaga szczególnie gruntownego przygotowania teoretycznego. Nie umniejsza to znaczenia predyspozycji twórczych czy intuicji przyszłych architektów - urbanistów. Jednak rozległość tematyki w dziedzinie „Urbanistyka” wymaga wprowadzenia, które pozwala studiującym wcześnie dostrzec jej najistotniejsze, komplementarne wątki.
„Wprowadzenie do Urbanistyki” wyprzedza i wprowadza w cykle wykładów z Elementów Kompozycji Urbani-stycznej, Teorii Urbanistyki oraz Urbanistyki Współczesnej. Odnosi się również do wątków historycznych a więc do Historii Budowy Miast.
„Wprowadzenie do Urbanistyki” przedstawia, także w ujęciu historycznym, nierozdzielności zagadnień przyrod-niczych, społecznych, technicznych, prawno ustrojowych oraz kompozycji przestrzeni, składających się na całe bogactwo i różnorodności środowiska miejskiego, w którym przemija życie coraz większej części ludności świata.
- Metody oceny:
- Zaliczenie na podstawie dwu wykonanych w trakcie kursu prac domowych. W przypadku oceny nie zadawalającej przewidziana jest możliwość zaliczenia po sprawdzianie ustnym.
- Egzamin:
- Literatura:
- Literatura pzredmiotu autorstwa: K. Wejchert, K. Lynch, Y Fu Tuan, J.M. Chmielewski, Z. Hryniak, A. Gawlikowski, S. Gzell, B. Orzeszkowa
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się