Nazwa przedmiotu:
Chemia 1
Koordynator przedmiotu:
prof. nzw. dr hab. inż. Halina Podsiadło
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Papiernictwo i Poligrafia
Grupa przedmiotów:
Chemia
Kod przedmiotu:
IP-IDP-CHEM1-5-10Z
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2015/2016
Liczba punktów ECTS:
5
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Sumaryczna liczba godzin pracy studenta: 140 . Obejmuje: 1) Zajęcia kontaktowe z nauczycielem: - obecność na wykładach 30 godz., - obecność na ćwiczeniach laboratoryjnych 30 godz., - korzystanie z konsultacji 2h/tygodniowo – razem 10 godz. 2) Zajęcia bez kontaktu z nauczycielem (praca własna studenta) : - samodzielna praca przygotowująca do poszczególnych ćwiczeń laboratoryjnych, opracowanie sprawozdań z przeprowadzonych doświadczeń 50 godz.; - korzystanie z zasobów bibliotek i zapoznanie się ze wskazaną literaturą 10;- samodzielna nauka do egzaminu 10 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
2 punkty ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
4 punkty ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład450h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium450h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Celem tego przedmiotu podstawowego jest przekazanie studentom wiedzy, która pomoże im w zgłębianiu zagadnień przedstawianych w dalszym toku studiów i w praktyce zawodowej, w odniesieniu do procesów czy materiałów poligraficznych, a także wyrobów przemysłu papierniczego.
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
Celem tego przedmiotu podstawowego jest przekazanie studentom wiedzy, która pomoże im w zgłębianiu zagadnień przedstawianych w dalszym toku studiów i w praktyce zawodowej, w odniesieniu do procesów czy materiałów poligraficznych, a także wyrobów przemysłu papierniczego.
Treści kształcenia:
W ramach prowadzonych zajęć studentom przekazywane są najistotniejsze zagadnienia teoretyczne i praktyczne dotyczące chemii ogólnej i nieorganicznej oraz analitycznej, ze wskazaniem ich zastosowania szczególnie w papiernictwie, poligrafii i w materiałoznawstwie z tych obszarów. Na wykładach prezentowane są teoretyczne podstawy z tego przedmiotu, na ćwiczeniach zaś mogą oni praktycznie wykorzystać zdobyte wiadomości, badając zjawiska zachodzące w roztworach wodnych, wykonując ćwiczenia związane z szeregiem elektrochemicznym metali, ich otrzymywaniem i korozją, a także realizując samodzielnie oznaczenia z klasycznej chemicznej analizy jakościowej i ilościowej.
Metody oceny:
Egzamin końcowy pisemny, a na ćwiczeniach laboratoryjnych kartkówki z materiału dotyczącego poszczególnych ćwiczeń, ich wykonanie praktyczne przez studentów i sporządzanie sprawozdań, które też są oceniane pod względem merytorycznym, estetycznym i uzyskanych wyników.
Egzamin:
tak
Literatura:
1. Bielański „Podstawy chemii nieorganicznej” t. 1-3, PWN, W-wa, 2002; 2. M. Sienko, J. Plane „Chemia Podstawy i zastosowania, WNT, W-wa, 2001; 3. J. D. Lee „Zwięzła chemia nieorganiczna”, PWN, W-wa, 1994; 4. J. Emsley „Chemia. Przewodnik po pierwiastkach”, PWN, W-wa, 1987; 5. H. Podsiadło „Chemia Testy” Wydawnictwo EFEKT, W-wa. 2000; 6. H. Podsiadło „Ćwiczenia laboratoryjne z chemicznej analizy jakościowej i ilościowej dla studentów poligrafii”, OWPW, W-wa 2011r.
Witryna www przedmiotu:
Brak
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt CHEM1_W1
Posiada wiedzę z zakresu podstawowych zagadnień teoretycznych i praktycznych dotyczących chemii ogólnej, nieorganicznej oraz analitycznej, ze wskazaniem ich zastosowania szczególnie w papiernictwie, poligrafii i w materiałoznawstwie z tych obszarów.
Weryfikacja: Egzamin na zakończenie przedmiotu. W trakcie semestru kartkówka.
Powiązane efekty kierunkowe: PK1A_W02
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W01, T1A_W02

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt CHEM1_U1
Na podstawie wiedzy uzyskanej w trakcie wykładu oraz przeprowadzonej analizy źródeł fachowej wiedzy potrafi omówić przebieg doświadczenia, opracować sprawozdanie i wyciągnąć wnioski.
Weryfikacja: Sprawozdanie z przeprowadzonych doświadczeń
Powiązane efekty kierunkowe: PK1A_U01, PK1A_U05
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U01, T1A_U05

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt CHEM1_K1
Rozumie zagrożenia związane z korozją.
Weryfikacja: Egzamin na zakończenie semestru, kartkówka
Powiązane efekty kierunkowe: PK1A_K02
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K02