Nazwa przedmiotu:
Automatyzacja procesów papierniczych i poligraficznych
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. Yuriy Pyryev
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Papiernictwo i Poligrafia
Grupa przedmiotów:
Technologia papiernictwa i poligrafii
Kod przedmiotu:
IP-IDP-APROP-4-10Z
Semestr nominalny:
5 / rok ak. 2015/2016
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Sumaryczna liczba godzin pracy studenta: 105. Obejmuje: 1) Zajęcia kontaktowe z nauczycielem: obecność na wykładach: 30 godz.; obecność na zajęciach laboratoryjnych: 15 godz.; konsultacje: 5 godz.; RAZEM: 50 godz. 2) Zajęcia bez kontaktu z nauczycielem (Praca własna studenta) : przygotowanie do zajęć laboratoryjnych: 10 godz.; zapoznanie się ze wskazaną literaturą: 10 godz.; wykonanie sprawozdań: 20 godz.; przygotowanie się do zaliczenia wykładu: 15 godz.; RAZEM: 55 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
2 punkty ECTS.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
2 punkty ECTS.
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład450h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium225h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Przedmioty, na których bazuje dany przedmiot (prerekwizyty): - [IP-MDM-MATEM-3-04Z] Matematyka
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
W ramach prowadzonych zajęć studenci zapoznają się z ogólnymi, jak i typowymi dla branży papierniczej i poligraficznej rozwiązaniami elementów i układów automatyki stosowanymi do kontroli wybranych parametrów i regulacji zmiennych procesowych w procesie produkcji papieru i drukowania. Zajęcia prowadzone z zakresu automatyzacji w przemyśle poligraficznym pozwolą studentom na zapoznanie się z zasadami działania i budowy elementów i układów automatycznej regulacji stosowanych w przemysłach: papierniczym i poligraficznym; doboru parametrów tych układów regulacji (nastaw, regulatorów); określania charakterystyk regulowanych obiektów; wykorzystania komputerów do współpracy z układami regulacji w maszynach papierniczych i poligraficznych. Automatyzacja zostania zaprezentowana jako działalność natury technicznej, ekonomicznej i organizacyjnej, mająca na celu wprowadzenie praw, metod i urządzeń automatyki w papiernictwie i poligrafii.
Treści kształcenia:
WYKŁADY: 4h – Pojęcia podstawowe i definicje: mechanizacja, automatyzacja, robotyzacja, sterowanie, regulacja, transmitancja. Struktura funkcjonalna i klasyfikacja układów sterowania numerycznego i automatycznej regulacji w papiernictwie i poligrafii. 2h – Czujniki, przetworniki wielkości fizycznych i rodzaju sygnału, wzmacniacze (wstępne, mocy), regulatory, siłowniki, ustawniki pozycyjne, zawory w branże papierniczej i poligraficznej. 2h – Równania statyczne i dynamiczne układu, podstawowe twierdzenia rachunku operatorowego. 2h – Podstawowe człony dynamiczne układów, ich transmitancje i charakterystyki. 2h – Algebra schematów blokowych, podstawowe połączenia członów i ich transmitancje zastępcze. 2h – Regulatory analogowe, charakterystyki czasowe i częstotliwościowe typowych regulatorów. 2h – Prawa regulacji i kryteria stabilności układów. 2h – Kryteria jakości regulacji. 2h – Metody doboru nastaw regulatorów. 2h – Układy kombinacyjne oraz układy sekwencyjne. 2h – Układy automatycznej regulacji: analogowe i cyfrowe – przykłady realizacji w przemyśle (schematy ideowe i montażowe). 2h – Sposoby włączenia komputera do sterowania procesem technologicznym w branżach papierniczej i poligraficznej. 2h – Komputerowy wielopoziomowy system sterowania maszyną drukującą. 2h – Zaliczenie. LABORATORIA: 1h – Zajęcia wprowadzające, omówienie zasad BHP, zapoznanie studentów z regulaminem laboratorium 4h – Zastosowanie programu Matlab-Simulink do badania układów sterowania automatycznego w papiernictwie i poligrafii. 2h – Charakterystyki czasowe członów dynamicznych stosowanych w procesie produkcji papieru i drukowania (ćwiczenia w Matlab-Simulink). 2h – Charakterystyki częstotliwościowe układów dynamicznych stosowanych do kontroli wybranych parametrów i regulacji zmiennych procesowych w procesie produkcji papieru i drukowania (ćwiczenia w Matlab). 2h –Badanie układu regulacji automatycznej metodą symulacji komputerowej. 2h – Przybliżone metody doboru nastaw regulatora. 2h –Zaliczenie.
Metody oceny:
Zaliczenie wykładu w postaci kolokwium na końcu semestru. Zaliczenie laboratorium na podstawie ocen sprawozdań.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. J. Awrejcewicz, W. Wodzicki, Podstawy automatyki - teoria i przykłady. Wyd. Polit. Łódzkiej (PŁ), Łódź 2001. 2. J. Barczyk. Automatyzacja procesów dyskretnych. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa2003. 3. K. Peszyński, F. Siemieniako. Sterowanie procesów (podstawy i przykłady). Wyd. Uczelniane ATR, Bydgoszcz2002. 4. Z. Parszewski, M. Roszkowski, Podstawy automatyki dla mechaników. PWN, Warszawa 1976. 5. J. Brzózka, Ćwiczenia z automatyki w Matlabie i Simulinku. Mikom, Warszawa 1997. 6. L. Dejadas, T. Destree, Technologia offsetowego drukowania arkuszowego. Centralny Ośrodek BadawczoRozwojowy Przemysłu Poligraficznego. Warszawa 2005. 7. J. Świdra. Sterowanie i automatyzacja procesów technologicznych w układach mechatronicznych. Gliwice 2006. 8. M. Lutskiv. Wybrane zagadnienia modelowania i symulacji komputerowej dynamiki maszyn poligraficznych. Wyd. Politechniki Łódzkiej, Łódź 2009.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt APROP_W1
Wiedza z matematyki w zakresie niezbędnym do zrozumienia i opisu podstawowych zjawisk i procesów technologicznych oraz posługiwania się aparatem i metodami matematycznymi w opisie i modelowaniu zjawisk i procesów poligraficznych i papierniczych oraz obliczeń potrzebnych w praktyce inżynierskiej;
Weryfikacja: Kolokwium zaliczeniowe (wykład), sprawozdania z wykonanych ćwiczeń laboratoryjnych
Powiązane efekty kierunkowe: PK1A_W01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W01
Efekt APROP_W2
Elementarna wiedza w zakresie automatyki niezbędną do zrozumienia podstaw sterowania procesami technologicznymi oraz maszynami i urządzeniami poligraficznymi i papierniczymi.
Weryfikacja: Kolokwium zaliczeniowe (wykład), sprawozdania z wykonanych ćwiczeń laboratoryjnych
Powiązane efekty kierunkowe: PK1A_W04
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W02, T1A_W03
Efekt APROP_W3
Wiedza o trendach rozwojowych i najistotniejszych osiągnięciach w przemysłach papierniczym i poligraficznym, w tym, w zakresie metod oraz narzędzi informatycznych do projektowania produkcji, modelowania i analizy procesów technologicznych za pomocą cyfrowych systemów zarządzania.
Weryfikacja: Kolokwium zaliczeniowe (wykład), sprawozdania z wykonanych ćwiczeń laboratoryjnych
Powiązane efekty kierunkowe: PK1A_W11
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W05, InzA_W05

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt APROP_U1
Umiejętność pozyskiwania informacje z literatury, baz danych oraz innych właściwie dobranych źródeł, także w języku obcym; potrafi integrować uzyskane informacje, dokonywać ich interpretacji, a także wyciągać wnioski oraz formułować i uzasadniać opinie;
Weryfikacja: Sprawdzanie podczas realizacji ćwiczeń laboratoryjnych
Powiązane efekty kierunkowe: PK1A_U01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U01
Efekt APROP_U2
Umiejętność planowania i przeprowadzania eksperymentu, w tym pomiary i symulacje komputerowe z zakresu papiernictwa i poligrafii, umiejętność interpretowania uzyskanych wyników i wyciągania wniosków.
Weryfikacja: Sprawozdania z wykonanych ćwiczeń laboratoryjnych.
Powiązane efekty kierunkowe: PK1A_U08
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U08
Efekt APROP_U3
Umiejętność czytania i oceny dokumentacji technicznej oraz dokonania krytycznej analizy sposobu funkcjonowania urządzeń, układów regulacji i systemów technologicznych w przemysłach papierniczym i poligraficznym oraz oceny istniejących rozwiązań technicznych, stosowanych w tych przemysłach.
Weryfikacja: Sprawozdania z wykonanych ćwiczeń laboratoryjnych.
Powiązane efekty kierunkowe: PK1A_U13
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U13, T1A_U14

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt APROP_K1
Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu.
Weryfikacja: Sprawozdania z wykonanych ćwiczeń laboratoryjnych.
Powiązane efekty kierunkowe: PK1A_K05
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K05