Nazwa przedmiotu:
Podstawy elektrotechniki i elektroniki
Koordynator przedmiotu:
prof. dr hab. inż. Andrzej Pochanke
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Papiernictwo i Poligrafia
Grupa przedmiotów:
Elektronika i elektrotechnika
Kod przedmiotu:
IP-IDW-POELE-4-09Z
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2015/2016
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Sumaryczna liczba godzin pracy studenta: 118. Obejmuje: 1) Zajęcia kontaktowe z nauczycielem: Wykład 30 godz. Ćwiczenia 15 godz. Laboratorium 15 godz. Konsultacje – 15 godz. RAZEM: 75 godz. 2) Zajęcia bez kontaktu z nauczycielem (praca własna studenta): 1. Zapoznanie się z literaturą 10 godz. 2. Przygotowanie do zaliczenia 6 godz. 3. Przygotowania do ćwiczeń 6 godz. 4. Rozwiązywanie zadań domowych 8 godz. 5. Przygotowanie do ćwiczeń laboratoryjnych 8 godz. 6. Przygotowanie sprawozdań i do zaliczenia końcowego 10 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
3 punkty ECTS.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
2 punkty ECTS.
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład450h
  • Ćwiczenia225h
  • Laboratorium225h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Przedmioty, na których bazuje dany przedmiot (prerekwizyty): - [IP-IDW-FIZY1-4-09Z] Fizyka 1 - [IP-MDM-MATEM-3-04Z] Matematyka.
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
Zapoznanie z podstawowymi zagadnieniami z elektrotechniki i elektroniki. Umiejętność podstawowej oceny możliwości zastosowań urządzeń elektrycznych i elektronicznych.
Treści kształcenia:
Wykład Podstawowe prawa elektryczne w układach prądu stałego i przemiennego. Podstawy teorii obwodów prądu stałego i przemiennego. Przebiegi elektryczne jednofazowe i trójfazowe. Transformacje energii. Instalacje elektryczne przemysłowe. Zabezpieczenie instalacji i urządzeń. Koordynacja zabezpieczeń. Zapewnienie ciągłości zasilania. Oddziaływanie prądu elektrycznego na organizm ludzki. Podstawowe i dodatkowe środki ochrony przeciwporażeniowej w sieciach i urządzeniach. Stopnie i metody ochrony w zależności od napięcia. Wzajemne oddziaływania obwodów i zakłócenia. Metody ograniczania zakłóceń. Jakość energii. Wymogi formalne, prawne i merytoryczne dla egzaminów na uprawnienia do obsługi urządzeń do 1kV Elementy półprzewodnikowe analogowe. Układy scalone analogowe i cyfrowe. Przetworniki A/C C/A. Techniki kształtowania i miniaturyzacji obwodów do zastosowań w automatyce i robotyce. Techniki rejestracji i przetwarzania sygnałów. Transmisja przewodowa i bezprzewodowa. Warunki pracy , ograniczenia. Łącza transferu danych analogowe i cyfrowe. Podstawy przetwarzania energoelektronicznego : elementy i układy, zastosowanie. Prostowniki niesterowane i sterowane Czopery i falowniki. Poza systemowe źródła zasilania i rezerwowe. Zasilanie wielo napięciowe. Źródła autonomiczne – akumulatory, ogniwa. Parametry, warunki pracy. Zasobniki wysokomocowe energii elektrycznej. Nagrzewanie i chłodzenie urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Wymagania środowiskowe, wpływ na niezawodność pracy. Ćwiczenia Omówienie dziedziny teorii obwodów. Ogólne zasady rozwiązywania rozpływów prądów w obwodach rozgałęzionych. Komputerowe metody obliczeń rozpływów. Rozwiązywanie układów nieliniowych w stanie ustalonym metodą linearyzacji na przykładzie układu stabilizatora parametrycznego. Graficzna metoda rozwiązywania układów nieliniowych na przykładzie stabilizatora parametrycznego. Zastosowanie liczb zespolonych w analizie obwodów prądu przemiennego. Sens fizyczny. Obliczenia rozpływów prądów i spadków napięć w sieciach prądu przemiennego. Obliczanie mocy wydzielanej na odbiorniku prądu przemiennego. Fizyczny sens mocy pozornej, biernej i czynnej. Podstawowe układy pracy tranzystor. Pojęcie punktu pracy tranzystora. Obliczenia prądów podczas zwarć w układach jedno i trójfazowych Obliczanie układów ze wzmacniaczami. Laboratorium Badania transformatorów. Badania pracy układów silnikowych. Badanie elementów półprzewodnikowych Badanie ochrony przeciwporażeniowej i zabezpieczeń obwodów elektrycznych. Pomiary mocy i energii. Pomiary zbliżeniowe. Badania źródeł światła
Metody oceny:
Kolokwia zaliczeniowe. Laboratorium oceny punktowe za przygotowanie do ćwiczeń , sposób realizacji, sprawozdania i kolokwium końcowe.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. P. Hempowicz Elektrotechnika i Elektronika dla nie elektryków . 2. Piłatowicz: Elektrotechnika i Elektronika dla nie elektryków. 3. Instrukcje do ćwiczeń.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt POELE_W1
Rozumie podstawowe prawa elektryczne
Weryfikacja: Kolokwium
Powiązane efekty kierunkowe: PK1A_W02
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W01, T1A_W02
Efekt POELE_W2
Ma podstawową wiedzą dot. zagadnień z elektrotechniki i elektroniki niezbędną do zrozumienia podstaw sterowania procesami technologicznymi oraz maszynami i urządzeniami poligraficznymi i papierniczymi
Weryfikacja: Kolokwium, ocena sprawozdań.
Powiązane efekty kierunkowe: PK1A_W04
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W02, T1A_W03
Efekt POELE_W3
ma podstawową wiedzę o cyklu życia urządzeń elektrycznych
Weryfikacja: Kolokwium
Powiązane efekty kierunkowe: PK1A_W12
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W06, InzA_W05

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt POELE_U1
potrafi zaplanować i przeprowadzić podstawowe pomiary fizyczne w zakresie elektrotechniki i elektroniki oraz opracować i przedstawić ich wyniki, potrafi zbudować prosty układ pomiarowy z wykorzystaniem standardowych urządzeń pomiarowych, potrafi wyznaczyć i przeanalizować wyniki.
Weryfikacja: analiza sprawozdań z realizacji pomiarów, obserwacja pracy studenta w trakcie realizacji zadania
Powiązane efekty kierunkowe: PK1A_U08
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U08

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt POELE_K1
potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role
Weryfikacja: ocena współpracy studenta w trakcie realizacji zespołowych zadań laboratoryjnych
Powiązane efekty kierunkowe: PK1A_K03
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K03