Nazwa przedmiotu:
Programowanie obiektowe
Koordynator przedmiotu:
dr inż Ferdinand Uilhoorn
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Inżynieria Gazownictwa
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Projekt komputerowy 15 godz., Przygotowanie raportu 15 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
0
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium225h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
N
Limit liczby studentów:
0
Cel przedmiotu:
Student nauczy się rozwiązywać rzeczywiste problemy używając Matlab
Treści kształcenia:
Zadanie 1 Zadaniem jest obliczenie współczynnika ściśliwości (compressibility factor) i gęstości gazu z równania stanu gazu rzeczywistego. Współczynnik ściśliwości gazu jest parametrem fizycznym wyrażającym odchylenie własności gazu rzeczywistago od gazu doskonałego. Zadanie 2 Celem ćwiczenia jest obliczenie zależności spadku ciśnienia, temperatury i ciężaru gazu w zbiorniku od czasu podczas uwolnienia awaryjnego gazu. Do rozwiązania zadania użyjemy równania Rasouli i Williams. Zadanie 3 Celem ćwiczenia jest obliczenia (1) ciśnienia w tłoczni, (2) wykreślić ciśnienie w rurociągu w funkcji odlegości, p(x), (3) wykreślić ciśnienie w rurociągu w funkcji odlegości dla różnych przepływów gazu, (4) obliczyć średnicę ruraciągu i (5) obliczyć odlegość rurociagu między tłoczniami. Zadanie 4 Programowanie nieliniowe. Celem jest znalezienie optymalnych wymiarów komponentów produkcji tak, żeby zminimalizować koszt produkcji. Szczególnie chcemy wybrać wartośći xpoziom produkcji tlenowni, ciśnienia w zbiorniku, moc sprężarki i objetość zbiornika przy minimalnych kosztach operacyjnych. Zadaniem jest znalezienie wartości zmiennych w taki sposów, żeby zminimalizować koszty operacyjne zakładu produkcji. Zadanie 1 Zadaniem jest obliczenie współczynnika ściśliwości (compressibility factor) i gęstości gazu z równania stanu gazu rzeczywistego. Współczynnik ściśliwości gazu jest parametrem fizycznym wyrażającym odchylenie własności gazu rzeczywistago od gazu doskonałego. Zadanie 2 Celem ćwiczenia jest obliczenie zależności spadku ciśnienia, temperatury i ciężaru gazu w zbiorniku od czasu podczas uwolnienia awaryjnego gazu. Do rozwiązania zadania użyjemy równania Rasouli i Williams. Zadanie 3 Celem ćwiczenia jest obliczenia (1) ciśnienia w tłoczni, (2) wykreślić ciśnienie w rurociągu w funkcji odlegości, p(x), (3) wykreślić ciśnienie w rurociągu w funkcji odlegości dla różnych przepływów gazu, (4) obliczyć średnicę ruraciągu i (5) obliczyć odlegość rurociagu między tłoczniami. Zadanie 4 Programowanie nieliniowe. Celem jest znalezienie optymalnych wymiarów komponentów produkcji tak, żeby zminimalizować koszt produkcji. Szczególnie chcemy wybrać wartośći xpoziom produkcji tlenowni, ciśnienia w zbiorniku, moc sprężarki i objetość zbiornika przy minimalnych kosztach operacyjnych. Zadaniem jest znalezienie wartości zmiennych w taki sposów, żeby zminimalizować koszty operacyjne zakładu produkcji.
Metody oceny:
średnia zadań
Egzamin:
N
Literatura:
Knight, A., Basics of Matlab and Beyond. 2000: Chapman & Hall/CRC. Brzózka, J., Dorobczyński, L., Matlab. Środowisko obliczeń naukowo-technicznych. 2005, Warszawa: PWN. Pratap, R., Matlab 7 dla naukowców i inżynierów. 2006, PWN.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W01
Posiada rozszerzoną, uporządkowaną wiedzę w zakresie języków programowania oraz wykorzystania metod numerycznych.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01
Potrafi przeprowadzić analizę i ocenę pomiarów i badań w tym pomiarów i symulacji komputerowych pozwalających ocenić wskaźniki charakteryzujące procesy cieplne w skali technicznej w gazownictwie.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01
Rozumie potrzebę ciągłego dokształcania sie i podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe: