Nazwa przedmiotu:
Hydraulika stosowana
Koordynator przedmiotu:
wykład: prof. dr hab. inż. Marek Mitosek laboratorium: dr inż Apoloniusz Kodura, mgr inż. Michał Kubrak
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Zaopatrzenie w Wodę i Odprowadzanie Ścieków
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykład 15 godz., Zajęcia laboratoryjne 15 godz., Przygotowanie do zajęć laboratoryjnych 15 godz., Zapoznanie się z literaturą 10 godz., Przygotowanie raportu 15 godz., Przygotowanie do kolokwium, obecność na kolokwium 20 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
2
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
2
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład225h
  • Ćwiczenia225h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
N
Limit liczby studentów:
0
Cel przedmiotu:
Wykład: Poszerzenie wiedzy z mechaniki płynów: mającej zastosowanie w analizie zjawisk zachodzących w urządzeniach oraz obiektach techniki sanitarnej, związanej z ujmowaniem wód, z zaopatrzeniem w wodę oraz odprowadzaniem ścieków. Zdobycie umiejętności obliczania charakterystycznych wielkości hydraulicznych dla wymienionych zagadnień. Laboratorium: Zapoznanie z wybranymi zjawiskami hydraulicznymi ze szczególnym uwzględnieniem planowania eksperymentów, metodyki pomiarowej i analizy wyników.
Treści kształcenia:
Uderzenie hydrauliczne. Przelew o ostrej krawędzi (Thomsona, szczelinowy). Przelew boczny. Pompa samozasysająca (z pierścieniem wodnym). Zjawisko kawitacji na króćcu ssawnym pompy. Kanał zwężkowy Venturiego.
Metody oceny:
Wykład: kolokwium zaliczeniowe. Laboratorium: przygotowanie raportów z badań doświadczalnych, opracowanie i przedstawienie prezentacji.
Egzamin:
N
Literatura:
Mitosek M. „Mechanika płynów w inżynierii i ochronie środowiska”, OWPW 2014 Orzechowski Z., Prywer J., Zarzycki R. „Mechanika płynów w inżynierii środowiska”, WN-T 1997 Mitosek M., Matlak M., Kodura A. „Zbiór zadań z hydrauliki w inżynierii i ochronie środowiska”, OWPW, 2008
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W01
01 - Posiada wiedzę z hydrauliki mającej zastosowanie w analizie zjawisk zachodzących w przewodach/kanałach oraz wybranych urządzeniach stosowanych przy uzdatnianiu wody i oczyszczaniu ścieków. (kolokwium z wykładów). 02 - Rozumie sens i praktyczne znaczenie wybranych zjawisk fizycznych: kawitacji, opadania swobodnego cząstek, sedymentacji, filtracja osadu, wznoszenia się pęcherzyków gazu w cieczy, rozpylania cieczy i fluidyzacji. (kolokwium z wykładów). 03 - Posiada szczegółową wiedzę w zakresie stosowanych technik pomiaru objętościowego natężenia przepływu cieczy w przewodach i kanałach (kolokwia z wykładów, obrona sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjnych).
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01
01 – Potrafi opisać: fizyczne cechy procesów swobodnego opadania cząstek, sedymentacji, filtracji osadu, wznoszenia się pęcherzyków gazu w cieczy, rozpylanie cieczy oraz fluidyzacja. Zna zasady na jakich opierają się techniki pomiaru lepkości cieczy oraz sposoby pomiaru wydatku cieczy w przewodach i kanałach (kolokwium z wykładów, obrona sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjnych). 02 – Zapoznał się z wybranymi metodami pomiaru lepkości cieczy oraz objętościowego natężenia przepływu cieczy w przewodach i kanałach (obrona sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjnych).
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01
01 – potrafi pracować samodzielnie studiując wybrane zagadnienia hydrauliki. Siła - 1 02 – ma świadomość konieczności stałego pogłębiania wiedzy z obszaru praktycznego wykorzystania hydrauliki w zagadnieniach zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Siła - 1 03 – zna odpowiedzialność i skutki pracy zespołowej – wspólne sprawozdanie z ćwiczeń wykonywanych w zespole. Siła - 2
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe: