Nazwa przedmiotu:
Techniki prezentacji
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Grzegorz Sinicyn
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Ochrona Środowiska
Grupa przedmiotów:
HES
Kod przedmiotu:
-
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2015/2016
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia30h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Materiał zawarty w programie przedmiotu jest tak dobrany, aby umożliwić studentom zdobycie obszernej wiedzy (teoretycznej i praktycznej) związanej z wystąpieniami publicznymi. Szczególny nacisk położony jest na specyficzny rodzaj wystąpień publicznych – prezentacje. Wiedza zdobyta w trakcie przedmiotu będzie mogła być wykorzystywana zarówno w dalszej edukacji, jak również przy przygotowywaniu prezentacji na obronę pracy dyplomowej lub też na konferencje. W ramach ćwiczeń przeprowadzane są prezentacje na zadane tematy. Prowadzona jest dyskusja na forum grupy na temat jakości i efektywności przeprowadzonych prezentacji. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatowej.
Treści kształcenia:
Program ćwiczeń audytoryjnych Zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami dotyczącymi wystąpień publicznych; wyjaśnienie sensu wystąpień publicznych; przeprowadzenie próbnych wystąpień ad hoc. Struktura prezentacji (wystąpienia publicznego). Wstęp. Rozwinięcie. Zakończenie. Czego w wystąpieniach publicznych unikać. Stres, lęk sceniczny, trema. Objawy stresu. Fazy zwalczania. Relaksacja. Rodzaje ćwiczeń relaksacyjnych. Planowanie prezentacji. Rodzaje prezentacji. Analiza słuchaczy. Cel prezentacji. Sposoby prezentacji. Czas prezentacji. Pomoce audiowizualne. Rodzaje. Kiedy co zastosować. Kto jest ważniejszy – prelegent czy tablica. Pokaz oprogramowania Power Point (ćwiczenia na komputerach). Doskonalenie dykcji. Intonacja. Sposoby usprawniania mowy. Mowa ciała a wystąpienia publiczne. Pisanie i formatowanie tekstów technicznych. Prezentacje wykonywane przez studentów na zaliczenie.
Metody oceny:
Zaliczenie przedmiotu polegać będzie na przeprowadzeniu 10 minutowej prezentacji o treści związanej z tematyką dotyczącą ochrony środowiska.
Egzamin:
Literatura:
P. Kenny Panie Przewodniczący, Panie, Panowie..., Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 1995. A.Murdoch, Prezentacje i wystąpienia w public relations. Warsztaty menedżerskie. Poltext, 2000. E.Tierney, Doskonalenie międzyludzkiej komunikacji na 101 sposobów., IFC PRESS, 2000. J.Sobczak-Matysiak, Psychologia kontaktu z klientem., Wydawnictwo Wyższej Szkoły Bankowej, 1998. D. Lindsay, Dobre rady dla piszących teksty naukowe, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 1995. O czym powinieneś wiedzieć wygłaszając referat na konferencji naukowej, Wyd. IT PW, komunikaty – zeszyt 34, 1988.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W01
Posiada wiedzę dotyczącą sposobu przygotowania prezentacji na zadany temat z zastosowaniem środków audiowizualnych
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01
Potrafi przygotować i przedstawić ustną prezentację na zadany temat Potrafi posługiwać się oprogramowaniem służącym do wykonywania slajdów do prezentacji
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01
Potrafi przekazywać informacje na zadany temat w formie ustnej prezentacji z uwzględnieniem poszanowania prawa, w szczególności praw autorskich
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe: