Nazwa przedmiotu:
Materiałoznawstwo 1
Koordynator przedmiotu:
WYKŁADProf. dr hab. inż. Krzysztof WojdygaĆWICZENIA LABORATORYJNEDoc.dr inż. Jerzy Pieniążek, Dr inż. Ryszard Zwierzchowski Dr inż. Wiesław Szadkowski, Dr inż. Maciej Chorzelski,Prof. dr hab. in
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Podstawowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykład 45 godz., Zajęcia laboratoryjne 30 godz., Przygotowanie do zajęć laboratoryjnych 20 godz., Zapoznanie się z literaturą 15 godz., Napisanie programu, uruchomienie, weryfikacja 30 godz., Przygotowanie raportu 10 godz., Przygotowanie do egzaminu, obecność na egzaminie 20 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
0
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium30h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
N
Limit liczby studentów:
0
Cel przedmiotu:
Zapoznanie z podstawowymi rodzajami materiałów ze szczególnym uwzględnieniem materiałów stosowanych w instalacjach sanitarnych. Zapoznanie z materiałami metalowymi, tworzywami sztucznymi i materiałami ceramicznymi. Właściwości i zastosowania poszczególnych materiałów w technice sanitarnej
Treści kształcenia:
brak
Metody oceny:
WYKŁAD Zaliczenie wykładów. ĆWICZENIA LABORATORYJNE Udział w ćwiczeniach laboratoryjnych, wykonanie i zaliczenie sprawozdania z każdego ćwiczenia. ZALICZENIE PRZEDMIOTU Średnia arytmetyczna ocen z zaliczenia wykładu oraz z ćwiczeń laboratoryjnych.
Egzamin:
N
Literatura:
1. O.H Wyatt i D.D. Hughes „Wprowadzenie do inżynierii materiałowej . Metale, ceramika i tworzywa sztuczne” 2. W Domke „Vademecum Materiałoznawstwa”. 3. K. Wesołowski „Metaloznawstwo i obróbka cieplna”. 4. B. Ciszewski i W Przetakiewicz „Nowoczesne materiały w technice.” 5. F.Wojtkun, J. Sołoncew „Materiały specjalnego przeznaczenia.” Politechnika Radomska 2001. 6. Zbiór Polskich Norm.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W01
1.Posiada uruntowana wiedzę z zakresu fizyki i chemiia wszczególności w zakresie budowy materi, krystalografi i właściwości stopów. 2. posiada ugruntowaną wiedze dotyczącą składu chemicznego, właściwości fizycznych i mechanicznych oraz zastosowania róznych materiałów konstrukcyjnychtakich jak metale, tworzywa sztuczne i materiały ceramiczne. 3. posiada ugruntowana wiedzę dotycząca właściwości materiałów konstrukcyjnych konieczną przy projektowaniu urządzeń, armatury i instalacji ciepłowniczych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i innych.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01
1. Potrafi przeprowadzić analizę porównawczą doboru materiałów na urządzenia i instalacje stosowane w ciepłownictwie, ogrzewnictwie, klimatyzacji w systemach wodociągowych i kanalizacyjnych. 2. Potrafi dobrac materiały na urządzenia stosowane w ciepłownictwie, ogrzewnictwie i innych z uwzglednieniem ich właściwości techicznych i technologicznyc oraz funkcjonalnych.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01
1. Rozumie potrzebę ciągłego doskonalenia się w zakresie nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych stosowanych w ciepłownictwie, ogrzewnictwie i wentylacji. 2. Ma świadomość, że właściwy dobór materiałów na urządzenia ma wpływ na środowisko oraz ekonomiczna stronę projektów konstrukcji inzynierskichw ciepłownictwie, ogrzewnictwie i wentylacji.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe: