- Nazwa przedmiotu:
- Inwestycje w instrumenty udziałowe i dłużne
- Koordynator przedmiotu:
- dr Ewa Komajda
- Status przedmiotu:
- Fakultatywny ograniczonego wyboru
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Zarządzanie
- Grupa przedmiotów:
- Z4 - Rynki i instytucje finansowe
- Kod przedmiotu:
- 7P2Z4
- Semestr nominalny:
- 4 / rok ak. 2015/2016
- Liczba punktów ECTS:
- 3
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- 75h (3 ECTS):
12h (ćwiczenia) + 20h (zapoznanie się z literaturą przedmiotu) + 14h (opracowanie projektów z ćwiczeń) + 28h (przygotowanie do pracy całościowej z ćwiczeń) + 1h (konsultacje)
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- -0,5 ECTS:
12h (ćwiczenia) + 1h (konsultacje) = 13h
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- 2 ECTS:
12h (ćwiczenia) + 14h (opracowanie projektów z ćwiczeń) + 28h (przygotowanie do pracy całościowej z ćwiczeń) = 54h
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład0h
- Ćwiczenia180h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Wiedza w zakresie zarządzania finansami, w tym analiza finansowa. Umiejętność integrowania informacji, wyciągania wniosków i formułowania opinii. Prerekwizyty: aktywa inwestycyjne, stopa zwrotu, płynność, rentowność, zadłużenie, rynek finansowy.
- Limit liczby studentów:
- od 15 do 30 (ćwiczenia)
- Cel przedmiotu:
- Celem przedmiotu jest, aby po jego zaliczeniu student:
- posiadał rozszerzoną wiedzę z zakresu inwestycji w instrumenty udziałowe i dłużne; znał główne instrumenty finansowe i ich rynki; znał wybrane metody i narzędzia badawcze oceniające inwestycje finansowe;
- potrafił prawidłowo interpretować i wyjaśniać pojęcia z zakresu inwestowania w instrumenty udziałowe i dłużne; potrafił posługiwać się terminologią z tego zakresu; potrafił dokonać analizy inwestycji w instrumenty finansowe, stosując odpowiednie metody analizy;
- potrafił posługiwać się zdobytą wiedzą w pracy zawodowej z zachowaniem zasad etycznych; potrafił prawidłowo identyfikować i rozstrzyga problemy inwestycji finansowych oraz stosować odpowiednie strategie inwestycyjne.
- Treści kształcenia:
- 1) Przegląd inwestycji, instrumentów finansowych, ryzyka inwestycyjnego i inwestorów. Pojęcie i klasyfikacja inwestycji. Inwestycje finansowe. Pojęcie i klasyfikacja instrumentów finansowych. Ryzyko inwestycyjne. Raiting. Inwestorzy na rynku instrumentów finansowych. Inwestycje OFE. Fundusze inwestycyjne. 2) Długoterminowe instrumenty udziałowe na rynku finansowym. Instrumenty udziałowe. Akcje. Klasyfikacja akcji. Wartość akcji. Akcje na GPW. Indeksy GPW. Akcje na NewConnect. Indeksy NewConnect. Indeksy światowe. 3) Długoterminowe instrumenty dłużne na rynku finansowym. Instrumenty dłużne. Obligacje. Klasyfikacja obligacji. Wartość obligacji. Obligacje skarbowe. Obligacje oszczędnościowe. Obligacje skarbowe na rynku Treasury BondSpot Poland. Obligacje korporacyjne i komunalne. Obligacje na Catalyst. 4) Wybrane metody analizy fundamentalnej stosowane w inwestowaniu. Metody analizy makroekonomicznej i sektorowej. Metody analizy sytuacyjnej spółki. Metody analizy finansowej spółki. 5) Wybrane metody analizy technicznej stosowane w inwestowaniu. Założenia analizy technicznej. Formacje techniczne. Wykresy techniczne. Trendy. Wybrane wskaźniki techniczne. 6) Strategie i style inwestowania w instrumenty finansowe. Podstawowe hipotezy inwestowania. Strategie inwestowania. Style inwestowania. Podejście behawioralne przy inwestycjach. Wybrane elementy analizy portfelowej.
- Metody oceny:
- Ocena formatywna: ocena poprawności interpretacji omawianych zjawisk i wykonywanych przez studentów ćwiczeń w czasie zajęć oraz weryfikacja projektów domowych.
Ocena sumatywna: oceniana jest aktywność i umiejętność wykonywania ćwiczeń w czasie zajęć, projekty domowe oraz praca całościowa obejmująca test i zadania do wykonania; ocena z ćwiczeń w zakresie 2-5; do zaliczenia wymagane jest uzyskanie oceny >=3.
- Egzamin:
- nie
- Literatura:
- [1] Jajuga K., Jajuga T.: Inwestycje. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007. [2] Jajuga K.: Podstawy inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Warszawa 2008. [3] Ostrowska E.: Rynek kapitałowy. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne. Warszawa 2007. [4] Sopoćko A.: Rynkowe instrumenty finansowe. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007. [5] Dębski W.: Rynek finansowy i jego mechanizmy. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010. [6] Pazio W.: Analiza finansowa i ocena efektywności projektów inwestycyjnych przedsiębiorstw. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2002. [7] Szrama M.: Instrumenty rynku finansowego. CeDeWu.PL,Warszawa 2010.
- Witryna www przedmiotu:
- -
- Uwagi:
- -
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Efekt 7P2Z4_W01
- Ma rozszerzoną wiedzę o inwestycjach w instrumenty udziałowe i dłużne. Zna rynki akcji i obligacji oraz indeksy giełdowe. Zna wybrane metody i narzędzia badawcze analizy fundamentalnej, technicznej i portfelowej inwestycji w instrumenty finansowe. Zna podstawowe strategie inwestowania.
Weryfikacja: Praca zaliczeniowa z ćwiczeń składająca się z testu i zadań. Kontrola wykonywania ćwiczeń w czasie zajęć i projektów domowych. Ocena współpracy na zajęciach.
Powiązane efekty kierunkowe:
W_2Z4
Powiązane efekty obszarowe:
S2A_W02, S2A_W03, S2A_W07, S2A_W08
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Efekt 7P2Z4_U01
- Potrafi prawidłowo interpretować i wyjaśniać pojęcia z zakresu inwestowania w instrumenty udziałowe i dłużne. Potrafi posługiwać się terminologią z tego zakresu. Potrafi zastosować wybrane metody analizy fundamentalnej i technicznej przy inwestowaniu w instrumenty finansowe oraz dokonać wyboru strategii inwestycyjnej.
Weryfikacja: Ocena wykonywania ćwiczeń w czasie zajęć i projektów domowych, ocena pracy zaliczeniowej.
Powiązane efekty kierunkowe:
U_2Z4
Powiązane efekty obszarowe:
S2A_U02, S2A_U06, S2A_U07
Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne
- Efekt 7P2Z4_K01
- Potrafi posługiwać się zdobytą wiedzą w pracy zawodowej z zachowaniem zasad etycznych. Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga problemy inwestycji finansowych. Potrafi rozróżnić strategie i zna konsekwencje inwestowania w instrumenty udziałowe i dłużne.
Weryfikacja: Ocena współpracy na zajęciach, ocena pracy zaliczeniowej.
Powiązane efekty kierunkowe:
K_2Z4
Powiązane efekty obszarowe:
S2A_K02, S2A_K04, S2A_K05