Nazwa przedmiotu:
Metody i techniki oczyszczania gazów z obiektów utylizacji odpadów (IS1A_19/02)
Koordynator przedmiotu:
dr inż./ Hanna Bauman- Kaszubska/adiunkt
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla kierunku
Kod przedmiotu:
IS1A_19/02
Semestr nominalny:
8 / rok ak. 2016/2017
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Projekty: liczba godzin według planu studiów - 15, przygotowanie do zajęć - 5, zapoznanie ze wskazaną literaturą - 15, wykonanie zadania projektowego - 15; Razem - 50 h
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Projekty - 15 h = 0,6 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Projekty: liczba godzin według planu studiów - 15, przygotowanie do zajęć - 5, zapoznanie ze wskazaną literaturą - 15, wykonanie zadania projektowego - 15; Razem - 50 h = 2 ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt15h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Ochrona powietrza, Gospodarka odpadami, Termodynamika techniczna
Limit liczby studentów:
Projekty: 10-15.
Cel przedmiotu:
Celem nauczania przedmiotu jest zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie metod i technik ochrony powietrza oraz oczyszczania gazów z obiektów utylizacji odpadów.
Treści kształcenia:
P1 - Ćwiczenie przedstawiające koncepcję projektu ochrony powietrza zagrożonego eksploatacją obiektu utylizacji odpadów obejmujące emisję i charakterystykę emitowanych zanieczyszczeń oraz sposób ochrony powietrza wraz z obliczenaimi, opisem metody oczyszczania i rysunkami.
Metody oceny:
1. Obecność na ćwiczeniach projektowych jest obowiązkowa i będzie sprawdzana. Dopuszcza się dwie nieobecności na ćwiczeniach projektowych, które muszą być usprawiedliwione. Usprawiedliwienie należy przedstawić w terminie 14 dni od nieobecności. 2. Efekty uczenia się określone dla ćwiczeń projektowych będą weryfikowane poprzez wykonane ćwiczeń projektowych oraz ich obronę. 3. Warunkiem zaliczenia ćwiczeń projektowych jest wykonanie i obrona ustna projektów do ostatniego dnia zajęć w semestrze. Ocena z wykonanych projektów jest uzależniona od poprawności wykonania wyznaczonego zakresu ćwiczenia projektowego. Ocena końcowa z przedmiotu jest średnią arytmetyczną z otrzymanych pozytywnych ocen. 4. Oceny uzyskane w trakcie zaliczenia ogłaszane są niezwłocznie po sprawdzeniu prac i dokonaniu ich oceny, jednak nie później niż w ciągu 14 dni (forma przekazywania ocen do ustalenia ze studentami w trakcie zajęć). Ocena końcowa z przedmiotu przekazywana jest do wiadomości studentów w formie uzgodnionej ze studentami. 5. W przypadku uczęszczania na zajęcia projektowe i niezaliczenia ćwiczeń projektowych, istnieje możliwość wyznaczenia dodatkowego terminu oddania i obrony projektów bez konieczności powtórnego uczęszczania na zajęcia. Student może poprawiać oceny niedostateczne w terminach wyznaczonych przez prowadzącego zajęcia. 6. Student powtarza, z powodu niezadowalających wyników oraz nieuczęszczania na zajęcia, całość zajęć projektowych. 7. Podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się, każdy student odpowiada ustnie na zadane pytania. Dopuszcza się wykorzystanie długopisu (lub ołówka) oraz kartki do przedstawienia schematu. Inne materiały i przybory pomocnicze, szczególnie telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne, są zabronione. 8. Jeżeli podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się zostanie stwierdzone niesamodzielne wykonanie ćwiczeń projektowych, student otrzymuje ocenę niedostateczną i traci prawo do zaliczenia przedmiotu w jego bieżącej realizacji. 9. Rejestrowanie dźwięku i obrazu przez studentów w trakcie zajęć jest zabronione. 10. Prowadzący zajęcia umożliwia studentowi wgląd do jego ocenionych prac pisemnych do końca danego roku akademickiego w terminach konsultacji.
Egzamin:
nie
Literatura:
1.Nadziakiewicz J., Wacławiak K., Stelmach S.: Procesy termiczne utylizacji odpadów, Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2007 2. Piecuch T., Juraszka B., Dąbek L.: Spalanie i piroliza odpadów oraz ochrona powietrza przed szkodliwymi składnikami spalin, Wyd. Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 2002 3. Konieczyński J.: Ochrona powietrza przed szkodliwymi gazami, Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2004 4. Bilitewski B., Hardtle G., Marek K.: Podręcznik gospodarki odpadami. Teoria i praktyka, Wyd. Seidel Przywecki, Warszawa 2003 5. Kuropka J.: Oczyszczanie gazów odlotowych z zanieczyszczeń gazowych. Urządzenia i technologie, Wyd. Politechniki Warszawskiej, Wrocław 1991
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W03_01
Ma uporzadkowaną wiedzę ogólną obejmującą kluczowe zagadnienia z zakresu metod i technik oczyszczania gazów z obiektów utylizacji odpadów.
Weryfikacja: Zadanie projektowe (P1)
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W03_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W03
Efekt W04_02
Ma szczegółową wiedzę w zakresie emisji zanieczyszczeń i oczyszczania gazów z obiektów utylizacji odpadów.
Weryfikacja: Zadanie projektowe (P1)
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W04_02
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W04
Efekt W08_03
Ma podstawową wiedzę dotyczącą wpływu jakie niosą przedsięwzięcia z zakresu oczyszczania gazów z obiektów utylizacji odpadów dla środowiska.
Weryfikacja: Zadanie projektowe (P1)
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W08_03
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W08

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01_01
Potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych oraz innych źródeł w zakresie ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami z obiektów utylizacji odpadów.
Weryfikacja: Zadanie projektowe (P1)
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U01_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U01
Efekt U07_01
Potrafi wykorzystywać oprogramowanie komputerowe do wykonywania obliczeń oraz tworzenia rysunków podczas realizacji przydzielonego zadania dotyczącego oczyszczania gazów z obiektów utylizacji odpadów.
Weryfikacja: Zadanie projektowe (P1)
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U07_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U07
Efekt U16_01
Potrafi zaprojektować lub zaproponować, zgodnie z zadaną specyfikacją, metodę lub element systemu oczyszczania gazów z obiektów utylizacji odpadów.
Weryfikacja: Zadanie projektowe (P1)
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U16_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U16