Nazwa przedmiotu:
Technologia i ekonomika wykonawstwa instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych (IS1A_37/01)
Koordynator przedmiotu:
mgr inż. Karolina Wójcicka/ asystent
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla kierunku
Kod przedmiotu:
IS1A_37/01
Semestr nominalny:
8 / rok ak. 2016/2017
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykłady: liczba godzin według planu studiów - 15, zapoznanie ze wskazaną literaturą - 15, przygotowanie do zaliczenia - 20, razem - 50; Projekt: liczba godzin według planu studiów - 15, zapoznanie ze wskazaną literaturą - 10, przygotowanie do zaliczenia - 10, opracowanie pracy projektowej - 15, razem - 50; Razem - 100
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 15 h; Projekty - 15 h; Razem - 30 h = 1,2 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Projekt: liczba godzin według planu studiów - 15 h, zapoznanie ze wskazaną literaturą - 10 h, przygotowanie do zaliczenia - 10 h, opracowanie pracy projektowej - 15 h, razem - 50 h = 2,0 ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt15h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Materiałoznawstwo, Instalacje sanitarne, Grafika inżynierska
Limit liczby studentów:
Wykład: min. 15, projekt: 10-15
Cel przedmiotu:
Celem nauczania przedmiotu jest zapoznanie studentów wiedzą o tradycyjnych i nowoczesnych technologiach robót sanitarnych z zakresu wewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych oraz stworzenie możliwości zdobycia umiejętności oszacowania kosztów robót wykonawczych związanych w montażem tych instalacji.
Treści kształcenia:
W1 - Instalacje wodociągowo-kanalizacyjne z punktu widzenia technologii, wykonawstwa i organizacji robót. W2 - Podstawy prawne stosowania materiałów instalacyjnych i armatury w budownictwie. W3 - Materiały, armatura i urządzenia stosowane w instalacjach wodociągowo-kanalizacyjnych – wady i zalety poszczególnych rozwiązań. W4 - Kryteria wyboru rozwiązań materiałowych i konkretnej technologii na szybkość i jakość wykonania instalacji oraz jej koszt. W5 - Współczesne trendy w wykonawstwie instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych. P1 - Opracowanie kosztorysu wykonania fragmentu wewnętrznej instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej (przedmiar wykonania fragmentu wewnętrznej instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej, kosztorys szczegółowy wykonania fragmentu wewnętrznej instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej).
Metody oceny:
1. Obecność na wykładach jest zalecana. Obecność na ćwiczeniach projektowych jest obowiązkowa. Dopuszcza się maksymalnie dwie nieobecności nieusprawiedliwione. Warunkiem usprawiedliwienia nieobecności jest przedstawienie prowadzącemu zajęcia zwolnienia lekarskiego. 2. Efekty uczenia się przypisane do przedmiotu będą weryfikowane podczas dwóch kolokwiów pisemnych obejmujących część wykładową, jak również poprzez wykonanie pracy projektowej oraz jej ustną obronę w ramach ćwiczeń projektowych. 3. Warunkiem koniecznym zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny (minimum 51% możliwej do zdobycia punktacji) z kolokwiów oraz wykonanie, złożenie i pozytywna obrona pracy projektowej zgodnej z założeniami wydanymi przez prowadzącego zajęcia. Ocena zaliczenia tematyki wykładowej jest średnią arytmetyczną ocen z kolokwiów pisemnych, a ocena zaliczenia ćwiczeń projektowych to średnia arytmetyczna oceny z wykonanej przez studenta pracy projektowej oraz oceny z jej ustnej obrony. Łączna ocena końcowa z przedmiotu jest średnią ważoną według zasady: 60% oceny z zaliczenia części wykładowej i 40% oceny zaliczenia ćwiczeń projektowych. 4. Wyniki weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się są przekazywane do wiadomości studentów niezwłocznie po sprawdzeniu prac i dokonaniu ich oceny, w formie ustalonej ze studentami w trakcie zajęć. 5. Student może poprawić ocenę niedostateczną z zaliczenia części wykładowej i ćwiczeń projektowych w terminie wyznaczonym przez prowadzącego zajęcia. 6. Student powtarza, z powodu niezadowalających wyników w nauce, tylko niezaliczony typ zajęć realizowany w ramach przedmiotu. 7. W trakcie kolokwiów każdy student powinien posiadać długopis (lub pióro) przeznaczony do zapisywania odpowiedzi na arkuszu zaliczeniowym. Pozostałe materiały i przybory pomocnicze, szczególnie telefony i urządzenia elektroniczne, są zabronione. Student wykonuje pracę projektową korzystając ze specjalistycznego oprogramowania zainstalowanego w uczelnianej pracowni komputerowej. 8. Jeżeli podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się zostanie stwierdzona niesamodzielność pracy studenta lub korzystanie przez niego z materiałów lub urządzeń innych niż dozwolone w regulaminie przedmiotu, student uzyskuje ocenę niedostateczną i traci prawo do zaliczenia przedmiotu w jego bieżącej realizacji. 9. Rejestrowanie dźwięku i obrazu w trakcie zajęć jest zabronione. 10. Prowadzący zajęcia umożliwia studentowi wgląd do jego ocenionych prac pisemnych i projektowych do końca danego roku akademickiego.
Egzamin:
nie
Literatura:
1.Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych. Tom II - Instalacje sanitarne i przemysłowe. Arkady. Warszawa 1988. 2.Furtak L., Rabiej St. i in.: Warunki techniczne wykonania i odbioru rurociągów z tworzyw sztucznych. Wydawnictwo Polskiej Korporacji Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji. Warszwa 1996. 3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym. 4.Bortniczuk W., Tomaszewski B.: Podstawy normowania technicznego i kosztorysowania w budownictwie w warunkach gospodarki rynkowej. Politechnika Łódzka. Łódź 1994. 5.Katalogi Nakładów Rzeczowych
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W05_01
Posiada podstawową wiedzę o trendach rozwojowych w zakresie nowych technologii stosowanych przy wykonawstwie instalacji wodociągowo i kanalizacyjnych.
Weryfikacja: Dyskusja w ramach wykładu. Kolokwium zaliczeniowe (W5).
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W05_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W05
Efekt W08_02
Ma podstawową wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu instalacji wodociągowo i kanalizacyjnych.
Weryfikacja: Dyskusja w ramach wykładu. Kolokwium zaliczeniowe (W1, W2, W4)
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W08_02
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W08
Efekt W12_01
Zna typowe technologie robót sanitarnych z zakresu wewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.
Weryfikacja: Kolokwium zaliczeniowe (W1-W4)
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W12_01
Powiązane efekty obszarowe: InzA_W05

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01_01
Potrafi pozyskiwać informacje z literatury, katalogów (katalog nakładów rzeczowych , informatory cen), zasobów internetowych , czasopism branżowych, stron producentów w odniesieniu do potrzeb procesu wykonawstwa i kosztorysowania instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.
Weryfikacja: Dyskusja w ramach wykładu. Obrona pracy projektowej (P1)
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U01_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U01
Efekt U05_01
Ma umiejętność samokształcenia się w celu uzyskania informacji i wiedzy o nowych technologiach i materiałach stosowanych w zakresie instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.
Weryfikacja: Dyskusja w ramach wykładu. Obrona pracy projektowej (P1)
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U05_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U05
Efekt U09_01
Potrafi wykonywać kosztorysy instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej i analizę tych kosztów.
Weryfikacja: Rozmowa-konsultacje (P1). Obrona pracy projektowej (P1)
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U09_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U09
Efekt U10_01
Potrafi przy formułowaniu i rozwiązywaniu zadań inżynierskich w zakresie instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, brać pod uwagę aspekty systemowe i pozatechniczne przy doborze technologii i zastosowanych materiałów.
Weryfikacja: Rozmowa-konsultacje (P1). Obrona pracy projektowej (P1)
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U10_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U10
Efekt U14_02
Potrafi dokonać identyfikacji i sformułować specyfikację niezbędnych działań koniecznych do wykonania instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.
Weryfikacja: Rozmowa w ramach wykładu. Kolokwium (W1, W4, W5).
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U14_02
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U14

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K03_01
Potrafi pracować indywidualnie i w zespole podczas wykonywania dokumentacji kosztorysowej instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.
Weryfikacja: Obserwacja pracy własnej studenta (P1)
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_K03_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K03
Efekt K04_01
Potrafi określić priorytety oraz identyfikować i rozstrzygać problemy związane z realizacją robót sanitarnych w zakresie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych.
Weryfikacja: Dyskusja w ramach wykładu.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_K04_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K04