Nazwa przedmiotu:
Język obcy
Koordynator przedmiotu:
lektorzy Studium Języków Obcych
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Transport
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
TR.NMK341
Semestr nominalny:
4 / rok ak. 2016/2017
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
60 godzin, w tym: praca na ćwiczeniach 18 godz., konsultacje 2 godz., praca własna studenta 40 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,0 pkt ECTS (20 godziny, w tym: praca na ćwiczeniach 18 godz., konsultacje 2 godz.)
Język prowadzenia zajęć:
angielski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia30h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Poziom B2: Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie znaczenie głównych wątków przekazu, zawartego w złożonych tekstach na tematy konkretne i abstrakcyjne, łącznie ze zrozumieniem dyskusji, na tematy techniczne/dotyczące transportu z zakresu jej specjalności. Potrafi porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić normalną rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka, nie powodując przy tym napięcia u którejkolwiek ze stron. Potrafi – w szerokim zakresie tematów – formułować przejrzyste i szczegółowe wypowiedzi ustne lub pisemne, a także wyjaśniać swoje stanowisko w sprawach, będących przedmiotem dyskusji, rozważając wady i zalety różnych rozwiązań.
Limit liczby studentów:
12-24
Cel przedmiotu:
Zdobycie umiejętności językowych w zakresie transportu, zgodnych z wymaganiami określonymi dla poziomu B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego poprzez wprowadzenie elementów języka specjalistycznego. Zapoznanie studentów z terminologią dotyczącą transportu/budowy maszyn/logistyki, przygotowanie do porozumiewania się na tematy fachowe podczas pracy, wymian zagranicznych oraz uczestniczenia w wykładach i zajęciach na uczelniach zagranicznych. Nauka prezentowania, opisywania i obrony projektów dotyczących tematyki transportu w języku angielskim. Rozwijanie umiejętności czytania literatury fachowej z zakresu transportu/budowy maszyn/logistyki. (strony internetowe, artykuły prasowe, książki) w języku angielskim.
Treści kształcenia:
Lektorat obejmuje następujące działy tematyczne: 1. Transport jako przedmiot badań ekonomicznych - Podstawowe pojęcia związane z transportem - Klasyfikacja transportu - Specyfika praw ekonomicznych w transporcie - Zakres i metodologia badań ekonomiki transportu 2. Ekonomiczne i pozaekonomiczne uwarunkowania działalności transportowej - Czynniki produkcji - Infrastruktura i suprastruktura transportu - Zatrudnienie w transporcie - Ekologiczne aspekty transportu 3. Transport jako dział gospodarki - Miejsce transportu w systemie czynników lokalizacji sił wytwórczych - Znaczenie i funkcje transportu w gospodarce - Transportochłonność gospodarki narodowej - Powiązanie transportu z budżetem państwa i bilansem płatniczym kraju 4. Popyt na usługi transportowe - Istota i źródła potrzeb transportowych - Klasyfikacja potrzeb transportowych - Badanie potrzeb transportowych i popytu - Postulaty przewozowe - Czynniki kształtujące popyt - Wahania wielkości popytu - Elastyczność popytu na usługi transportowe 5. Podaż usług transportowych - Czynniki determinujące podaż usług transportowych - Cechy działalności transportowej - Mierniki produkcji transportowej - Potencjał i zdolność przewozowa - Proces przewozowy i jego elementy - Technologie procesów przewozowych - Transport kombinowany 6. Koszty w transporcie - Zakres analizy kosztów w transporcie - Koszty własne i zewnętrzne - Koszty w układzie rodzajowym i kalkulacyjnym - Koszty stałe i zmienne - Koszty przeciętne i krańcowe 7. Ceny w transporcie - Podstawy teorii cen w transporcie - Rodzaje cen w transporcie - Metody kalkulacji cen w transporcie 8. Taryfy transportowe 9. Środki transportu 10. Schematy budowy pojazdów 11. Podstawowe zasady pisania tekstów na poziomie akademickim 12. Wybrane zwroty używane w pisaniu na poziomie akademickim 13. Struktury gramatyczne używane w pisaniu na poziomie akademickim 14. Zajęcia konwersacyjne – polski transport na tle światowego 15. Podsumowanie kursu, test końcowy, analiza testu
Metody oceny:
prace domowe krótkie prace kontrolne test zaliczeniowy prezentacje
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Podręcznik do nauki języka obcego zgodnie z programem nauczania wybranego języka obcego; 2. Materiały dodatkowe na Platformie edukacyjnej SJO; 3. Materiały własne lektora.
Witryna www przedmiotu:
www.sjo.pw.edu.pl
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W01
Dysponuje odpowiednim zakresem słownictwa celem sporządzania wypowiedzi pisemnych. Zna zasady regulujące stosowanie zdań złożonych i argumentowanie. Zna słownictwo i struktury gramatyczne, pozwalające mu na tworzenie klarownych, dobrze skonstruowanych wypowiedzi. Zna właściwe funkcjonalnie wyrażenia aby zabrać głos w dyskusji i wypowiadać się na temat transportu. Zna zasady przygotowania prezentacji.
Weryfikacja: Krótkie prace pisemne, pisemne prace domowe, wypowiedzi ustne na zajęciach
Powiązane efekty kierunkowe: Tr2A_W10
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W08, InzA_W03
Efekt W02
Zna słownictwo i konstrukcje zdań w języku obcym w zakresie podstawowej wiedzy o procesach, zjawiskach, podmiotach i strukturach transportowych oraz o relacjach między zjawiskami, podmiotami, strukturami transportowymi w skali mikro- i makroekonomicznej, jak również w zakresie metod badania stosunków ekonomiczno-społecznych w transporcie oraz rządzących nimi prawidłowości, metod i narzędzi, w tym technik pozyskiwania danych pozwalających opisywać zjawiska oraz procesów, podmiotów, struktur i instytucji ekonomicznych w transporcie.
Weryfikacja: Krótkie prace pisemne, pisemne prace domowe, wypowiedzi ustne na zajęciach
Powiązane efekty kierunkowe: Tr2A_W10
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W08, InzA_W03

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01
Potrafi prowadzić korespondencję naukową. Potrafi napisać protokół, raport, notatkę służbową i inne teksty formalne podkreślając istotne kwestie i podając odpowiednie przykłady. Potrafi napisać artykuł naukowy, artykuł publicystyczny, abstrakt i inne.
Weryfikacja: Prace pisemne, prezentacja, praca zaliczeniowa.
Powiązane efekty kierunkowe: Tr2A_U05, Tr2A_U02, Tr2A_U01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U06, T2A_U02, T2A_U01
Efekt U02
Potrafi szybko określić wagę i treść wiadomości, artykułów i opracowań na różne tematy zawodowe. Potrafi zebrać informacje, koncepcje i opinie z wysoko wyspecjalizowanych źródeł w transporcie/budowie maszyn/logistyce. Rozumie długie i skomplikowane instrukcje dotyczące własnej specjalności.
Weryfikacja: Wypowiedzi na zajęciach, praca zaliczeniowa.
Powiązane efekty kierunkowe: Tr2A_U05, Tr2A_U02, Tr2A_U01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U06, T2A_U02, T2A_U01
Efekt U03
Potrafi przedstawić klarowne opisy i dokonać prezentacji dotyczącej złożonej tematyki akademickiej, porządkując i rozwijając poszczególne zagadnienia i podając istotne szczegóły/przykłady.
Weryfikacja: Prezentacja, wypowiedzi na zajęciach.
Powiązane efekty kierunkowe: Tr2A_U05, Tr2A_U02
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U06, T2A_U02
Efekt U04
Potrafi zrozumieć główne treści wykładów, wystąpień i raportów oraz innych form prezentacji akademickich/zawodowych, złożonych pod względem treści, leksyki i struktury.
Weryfikacja: Wypowiedzi na zajęciach, praca zaliczeniowa.
Powiązane efekty kierunkowe: Tr2A_U05, Tr2A_U02
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U06, T2A_U02

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01
Zna normy socjolingwistyczne oraz potrafi dostrzegać zmianę rejestru wypowiedzi. Ponadto prawidłowo identyfikuje, diagnozuje i rozstrzyga dylematy i różne warianty rozwiązań związane z prowadzeniem działalności w zakresie transportu oraz. uczestnicząc w przygotowaniu projektów ekonomiczno-transportowych, potrafi godzić wymagania prawne, ekonomiczne, ekologiczne, polityczne i społeczne, jak również potrafi samodzielnie uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności ekonomiczne, jest otwarty na nowe pomysły i techniki oraz ma skłonność do nauki i komunikacji społecznej.
Weryfikacja: Praca na zajęciach
Powiązane efekty kierunkowe: Tr2A_K02, Tr2A_K01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K07, T2A_K06, InzA_K02