Nazwa przedmiotu:
Wybrane zagadnienia CAE
Koordynator przedmiotu:
dr inż. / Mariusz Sarniak / adiunkt
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Mechanika i Budowa Maszyn
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe z możliwością wyboru
Kod przedmiotu:
MS1A_73
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2016/2017
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykłady: liczba godzin według planu studiów - 15, zapoznanie ze wskazaną literaturą - 8, przygotowanie do kolokwium - 4, razem - 27; Laboratoria: liczba godzin według planu studiów - 30, zapoznanie ze wskazaną literaturą - 10, przygotowanie do zajęć - 10, przygotowanie do kolokwium - 4, razem - 54; Razem - 81
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 15 h, Laboratoria - 30 h, Razem - 45 h = 1,8 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
2
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium30h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Technologia informacyjna
Limit liczby studentów:
Wykład: min. 15; Laboratoria: 8 - 12
Cel przedmiotu:
Celem nauczania przedmiotu jest uzyskanie przez studentów wiedzy na temat różnych metod obliczeń inżynierskich oraz uzyskanie umiejętności posługiwania się nimi. Nie chodzi tylko o pokazanie pewnego zestawu algorytmów w wybranych programach, ale o ogólne zrozumienie problematyki obliczeń inżynierskich wspomaganych komputerowo.
Treści kształcenia:
W1 - Metody modelowania rzeczywistości. W2 - Ogólna charakterystyka i przegląd oprogramowania wspomagającego obliczenia inżynierskie. W3 - Przykłady obliczeń inżynierskich z zastosowaniem MES w systemie - Analysis. W4 - Przegląd oprogramowania do obliczeń inżynierskich i symulacji (Working Model, MathCAD, Matlab, SciLab, itp.). W5 - Budowanie inżynierskich algorytmów obliczeniowych i ich implementacja w programach: MathCAD i Matlab. W6 - Współpraca obliczeniowych pakietów inżynierskich z pomiarowymi na przykładzie Matlab – LabVIEW. C1 - Podstawy budowy algorytmów obliczeniowych w programie MathCAD. C2 - Przeprowadzanie obliczeń inżynierskich mechanicznych dla wybranych zagadnień w programie MathCAD wraz z elementami programowania. C3 - Podstawy obsługi programu Matlab. C4 - Budowa własnych inżynierskich skryptów w Matlab. C5 - Wykresy i elementy graficzne w Matlabie. C6 - Zastosowanie pakietu Simulink do obliczeń symulacyjnych w przykładach. C7 - Prezentacja oprogramowania alternatywnego.
Metody oceny:
Obecność na wykładach nie jest obowiązkowa, a na ćwiczeniach laboratoryjnych podlega kontroli. Dopuszcza się jedną nieobecność i zarazem umożliwia się odrobienie tych zajęć laboratoryjnych na ostatnich zajęciach poprawkowych w semestrze. Z części wykładowej jest przewidziane jedno kolokwium w formie testu wyboru, a z części laboratoryjnej dwa sprawdziany praktyczne do wykonania przy komputerze. Sprawdzian nr 1 - dotyczy obsługi programu MathCAD, a sprawdzian nr 2 - pakietu Matlab/Simulink. Każda forma sprawdzianu podlega ocenie, a ocena końcowa jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych. Zaliczenie przedmiotu odbywa się pod koniec ostatnich zajęć w semestrze. Pozostałe kwestie regulaminowe rozstrzyga Regulamin Studiów PW.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Motyka R., Rasała D.: Mathcad. Od obliczeń do programowania. Wydawnictwo Helion, Gliwice 2012. 2. Kucharski T.: Mechanika ogólna-rozwiązywanie zagadnień z MATHCAD-em, WNT, Warszawa 2002. 3. Kucharski T.: Drgania mechaniczne-Rozwiązywanie zagadnień z MTHCAD-em, WNT, Warszawa 2004. 4. Mrozek B., Mrozek Z.: MATLAB i Simulink – poradnik użytkownika, Wyd. III, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2010. 5. Regel W.: Wykresy i obiekty graficzne w programie MATLAB, Wydawnictwo MIKOM, Warszawa 2003. 6. Regel W.: Przykłady i ćwiczenia w programie SIMULINK, MIKOM, Warszawa 2004.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
Program studiów opracowany na podstawie programu nauczania zmodyfikowanego w ramach Zadania 38 Programu Rozwojowego Politechniki Warszawskiej.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W07_01
Ma wiedzę jak budować algorytmy obliczeniowe przydatne w programowaniu.
Weryfikacja: Kolokwium
Powiązane efekty kierunkowe: M1A_W07_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W07
Efekt W10_01
Ma wiedzę o konieczności przestrzegania praw autorskich podczas korzystania z oprogramowania do obliczeń inżynierskich. Potrafi zaproponować oprogramowanie alternatywne w przypadku braku dostępu do wersji komercyjnych.
Weryfikacja: Kolokwium
Powiązane efekty kierunkowe: M1A_W10_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W10

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01_01
Potrafi pozyskiwać informacje z internetowych baz danych i wykorzystywać je do rozwiązywania zadań inżynierskich.
Weryfikacja: Sprawdzian nr 1 i 2
Powiązane efekty kierunkowe: M1A_U01_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U01
Efekt U02_01
Zna podstawowe techniki komputerowe przy rozwiązywaniu prostych obliczeniowych zadań inżynierskich.
Weryfikacja: Sprawdzian nr 1 i 2
Powiązane efekty kierunkowe: M1A_U02_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U02

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01_01
Studenci mają świadomość ustawicznego samokształcenia z zakresu obsługi oprogramowania do obliczeń inżynierskich. Potrafią śledzić zachodzące zmiany na rynku oprogramowania.
Weryfikacja: Kolokwium
Powiązane efekty kierunkowe: M1A_K01_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K01