Nazwa przedmiotu:
Wibroakustyka systemów mechanicznych
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. / Waldemar Kurowski / adiunkt
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Mechanika i Budowa Maszyn
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
MS2A_18/02
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2016/2017
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba godzin wg planu studiów: wykład - 30. Zapoznanie się ze wskazaną literaturą - 10, przygotowanie do zaliczenia - 10. Razem - 50
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 30 h = 1,2 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
Wykład: min. 15
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest uzyskanie przez studentów wiedzy: o znaczeniu podstawowych pojęć wykorzystywanych w badaniu i ocenie procesów wibroakustycznych, o sposobie generowania, emisji i percepcji zjawisk falowych mechanicznych przez systemy techniczne i człowieka, o wpływie drgań mechanicznych i akustycznych na systemy techniczne i człowieka. Program zajęć ma zwiększać wrażliwość inżynierów mechaników na korzystne i szkodliwe oddziaływanie dynamicznych zjawisk wibroakustycznych na urządzenia mechaniczne, środowisko i ludzi.
Treści kształcenia:
W1 - Własności ośrodków sprężystych, generowanie i propagowanie fal. W2 - Urządzenia mechaniczne jako źródła zaburzeń falowych. W3 - Wpływ drgań na maszyny środowisko i człowieka - wibroizolacja. W4 - Fale akustyczne - propagacja, interferencja, załamanie. W5 - Modelowanie zjawisk akustycznych, pole akustyczne, akustyka pomieszczeń. W6 - Hałas, wpływ hałasu na środowisko i człowieka, walka z hałasem. W7 - Dźwięk - aparat mowy i słuchu człowieka. W8 - Muzyka. W9 - Analogowe przyrządy do badania procesów wibroakustycznych.
Metody oceny:
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest pozytywna ocena kolokwium, przeprowadzanego na ostatnich zajęciach w semestrze, które polega na udzieleniu pisemnej odpowiedzi na kilka pytań problemowych dotyczących całego wykładanego materiału. Każde pytanie jest tak sformułowane aby prawidłowa odpowiedź mogła się zawierać w trzech, czterech zdaniach (w trzydziestu, czterdziestu słowach). Odpowiedź na każde pytanie jest oceniana w punktach od 0 do 5. Na ocenę dostateczną trzeba uzyskać połowę maksymalnie możliwej liczby punktów, plus jeden. Oceny powyżej dostatecznej, określane co pół, wynikają z podziału nadwyżki punktów ponad wartość określoną dla oceny dostatecznej.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Cempel C.: Wibroakustyka stosowana. PWN, Warszawa 1970. 2. Engel Z.: Wibroakustyka. Podstawowe określenia, zadania. Praca zbiorowa: Wibroakustyka Maszyn i Środowiska. TXXVII. Wiedza i Życie. Warszawa 1995. 3. Kurowski W.: Podstawy diagnostyki systemów technicznych. Metodologia i metodyka. Wyd. ITI PIB. Warszawa - Płock 2008. 4. Randall R.B., Tech B.: Frequyebcy Analysis. Wyd. Bruel&Kjaer 1987.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
Program studiów opracowany na podstawie programu nauczania zmodyfikowanego w ramach Zadania 38 Programu Rozwojowego Politechniki Warszawskiej.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W03_01
Ma podstawową wiedzę z mechaniki technicznej i mechaniki płynów nizbędną do zrozumienia zjawisk wibroakustycznych.
Weryfikacja: Pisemne kolokwium.
Powiązane efekty kierunkowe: M2A_W03_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W03
Efekt W07_02
Ma podstawową wiedzę oraz zna zasady dotyczące działalności inżyniera mechanika podczas konstruowania, wytwarzania i eksploatacji urządzeń mechanicznych, związane z ochroną człowieka i środowiska przed drganiami i hałasem.
Weryfikacja: Pisemne kolokwium.
Powiązane efekty kierunkowe: M2A_W07_02
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W07
Efekt W08_01
Ma podstawową wiedzę z zakresu wytwarzania i eksploatacji urządzeń technicznych niezbędną do uwzględnienia wpływu drgań i hałasu na środowisko i człowieka.
Weryfikacja: Pisemne kolokwium.
Powiązane efekty kierunkowe: M2A_W08_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W08

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U10_01
Ma podstawowe przygotowanie i umiejętność uwzględniania podczas projektowania obiektów mechanicznych kryteriów związanych z ochroną przed szkodliwym wpływem drgań i hałasu na człowieka i środowisko.
Weryfikacja: Pisemne kolokwium.
Powiązane efekty kierunkowe: M2A_U10_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U10