Nazwa przedmiotu:
Ochrona środowiska
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Małgorzata Loga
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Podstawowe
Kod przedmiotu:
1110-IS000-ISP-1204
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2016/2017
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
30 godzin wykładów 20 godzin zapoznanie się z literaturą 25 godzin przygotowanie do kolokwium
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
2
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
N
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
Rozumienie procesów, zjawisk i interakcji występujących w środowisku w różnych skalach czasowych i przestrzennych; rozumienie powiązań pomiędzy zjawiskami w środowisku i antropopresją
Treści kształcenia:
Przyrodnicze aspekty ochrony środowiska: Definicja środowiska; środowisko przyrodnicze i jego elementy. Procesy transportu masy i energii w elementach środowiska. Obiekty chronione. Człowiek a środowisko. Formy ochrony środowiska. Biologiczne aspekty ochrony środowiska: Struktura i funkcje ekosystemów. Równowaga ekologiczna. Wpływ działalności gospodarczej człowieka na elementy biosfery. Toksyczność zanieczyszczeń w środowisku. Wpływ hałasu na zdrowie człowieka. Środki techniczne przeciwdziałające rozprzestrzenianiu zanieczyszczeń. Katastrofy ekologiczne i ich wpływ na stan sanitarno-higieniczny środowiska. Oceny ryzyka wywołane obecnością zanieczyszczeń w środowisku. Ochrona biosfery, krajobrazu, ekosystemu, biocenozy, różnorodności gatunkowej. Inżynierskie aspekty ochrony atmosfery, wody, gleby, lasów i kopalin na tle procesów: Ochrona atmosfery – zanieczyszczenie atmosfery, efekt cieplarniany, zubożenie warstwy ozonowej w stratosferze, kwaśna depozycja, smog kwaśny i fotochemiczny; racjonalne wykorzystanie ciepła i energii; środki techniczne, ekonomiczne i prawne w ochronie atmosfery. Ochrona hydrosfery – zanieczyszczenia wód, eutrofizacja, środki techniczne, ekonomiczne i prawne w ochronie wód. Jakość wód. Stan ekologiczny i chemiczny wód powierzchniowych i podziemnych. Metody ochrony i rekultywacji wód. Metody ochrony wód. Ochrona przed powodzią i suszą Ochrona gleb: zagrożenia i typy degradacji, metody ochrony i rekultywacji gleb. Ochrona lasów: zagrożenia lasów, sposoby i środki ochrony. Ochrona kopalin i litosfery: rodzaje oddziaływań na litosferę; użytkowania zasobów kopalin. Gospodarka odpadami Aspekty prawne i ekonomiczne ochrony środowiska: Rozwój zrównoważony. Strategia i polityka ekologiczna. Rola czystych technologii. Integracja działań ochronnych w środowisku z zagospodarowaniem przestrzennym w skali lokalnej i regionalnej
Metody oceny:
kolokwium zaliczeniowe
Egzamin:
nie
Literatura:
J.R.Dojlido. Ekologia i Ochrona Środowiska, Politechnika Radomska, skrypt nr. 19,1997 R.Zarzycki, et al. Wprowadzenie do inżynierii i ochrony środowiska, T.1 & T.2. ,WNT, 2007 K. Juda-Rezler „Oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza na środowisko” Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2000 J. Konieczyński „Ochrona powietrza przed szkodliwymi gazami – metody, aparatura, instalacje” Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2004 M.L.McKinney, R. M.Schoch, Environmnetal Science (Systems and Solutions), John and Bartlett Publishers, Boston, 1998, (Web Enhancement Edition)
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W01
Zna podstawowe procesy zachodzące w środowisku i zachodzące w nich zmiany pod wpływem czynników antropogenicznych. Zna niektóre przepisy prawne dotyczące ochrony i kształtowania środowiska.
Weryfikacja: kolokwium pisemne
Powiązane efekty kierunkowe: IS_W05, IS_W06, IS_W07
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W02, T1A_W03, T1A_W02, T1A_W03, T1A_W02, T1A_W03

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01
Potrafi wskazać i opisać problemy związane ze stanem środowiska. Potrafi poszukiwać informacji o stanie srodowiska i przepisów prawnych dotyczących ochrony środowiska.
Weryfikacja: kolokwium pisemne
Powiązane efekty kierunkowe: IS_U16, IS_U20
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U01, T1A_U03, T1A_U04, T1A_U05, T1A_U03, T1A_U04, T1A_U10, T1A_U11, T1A_U12

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01
Potrafi formułować problemy w celu pogłębienia rozumienia danego zagadnienia.
Weryfikacja: kolokwium pisemne
Powiązane efekty kierunkowe: IS_K02
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K02