Nazwa przedmiotu:
Podstawy projektowania konstrukcji
Koordynator przedmiotu:
mgr inż./ Piotr Dolny/ asystent
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla kierunku
Kod przedmiotu:
BS1A_22
Semestr nominalny:
4 / rok ak. 2017/2018
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykład 30; Projekt 15 h; Przygotowanie się do zajęć 45h; Zapoznanie się ze wskazaną literaturą 10h; Przygotowanie do zaliczenia 30h; Razem 100h = 4 ECTS
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 30h; Projekty - 15h; Razem 45h = 1,8 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Liczba godzin według planu studiów 15h; Przygotowanie się do zajęć 10h; Zapoznanie się ze wskazaną literaturą 5h; Przygotowanie do zaliczenia 20h; Razem 50h = 2,0 ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt15h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Umiejętność obliczania sił wewnętrznych oraz naprężeń w konstrukcjach statycznie wyznaczalnych - zaliczony pierwszy semestr Wytrzymałości materiałów.
Limit liczby studentów:
Wykład: min. 15; Projekty: 10-15;
Cel przedmiotu:
Celem nauczania przedmiotu jest opanowanie przez studenta wiedzy na temat: * rodzajów konstrukcji i ich elementów; * ogólnych zasad projektowania konstrukcji i ich elementów; * oddziaływań, jakim poddane są konstrukcje budowlane wraz z cechami charakterystycznymi tych oddziaływań; * metodach wspomagania i weryfikacji wyników projektowania; * zakresu, formy i rodzajów projektów budowlanych. Student powinien nabyć umiejętności: * określania oddziaływań na konstrukcje budowlane, * określania charakteru pracy elementów konstrukcji i ich wzajemnych powiązań.
Treści kształcenia:
W1 - Podstawy projektowania konstrukcyjnego. Podstawowe rodzaje i charakterystyka konstrukcji budowlanych i ich elementów; W2 - Ogólne zasady projektowania konstrukcji: kształtowanie, obliczanie, wymiarowanie, sporządzanie rysunków budowlanych; W3 - Określanie oddziaływań na konstrukcje i cech materiałów w świetle obowiązujących norm: terminy i definicje, pojęcia stosowane w normach; trwałość i niezawodność konstrukcji, projektowany okres użytkowania, zarządzanie jakością; metoda stanów granicznych; rodzaje oddziaływań i wpływów środowiskowych; właściwości materiałów i wyrobów; metody określania wartości charakterystycznych oddziaływań i cech materiałów; W4 - Metoda współczynników częściowych i kombinacje oddziaływań. W5 - Oddziaływania ogólne: obciążenie śniegiem – charakterystyka oddziaływań wraz z przykładami; W6 - Oddziaływania ogólne: oddziaływania wiatru – charakterystyka oddziaływań wraz z przykładami; W7 - Oddziaływania ogólne: oddziaływania termiczne – charakterystyka oddziaływań wraz z przykładami; W8 - Oddziaływania ogólne: oddziaływania w czasie wykonywania konstrukcji – charakterystyka oddziaływań wraz z przykładami; W9 - Oddziaływania ogólne: oddziaływania wyjątkowe – charakterystyka oddziaływań wraz z przykładami; W10 – Oddziaływania ogólne: oddziaływania na konstrukcję w warunkach pożaru – charakterystyka oddziaływań wraz z przykładami; W11 - Wspomaganie projektowania metodami komputerowymi i badawczymi. Doświadczalna weryfikacja metod projektowania; W12 - Rodzaje projektów, ich zakres i charakterystyka wraz z przykładami. P1 - Ćwiczenie projektowe w grupie – Wyznaczenie oddziaływań stałych i zmiennych użytkowych o różnym charakterze, wyznaczenie sił wewnętrznych i wstępne wymiarowanie prostej konstrukcji belkowej; P2 - Indywidualne zadanie projektowe I – Wyznaczenie oddziaływań stałych i zmiennych użytkowych o różnym charakterze, wyznaczenie sił wewnętrznych i wstępne wymiarowanie prostej konstrukcji belkowej; P3 - Indywidualne zadanie projektowe II – Wyznaczenie oddziaływań stałych i zmiennych (użytkowych i środowiskowych), wyznaczenie sił wewnętrznych i wstępne wymiarowanie konstrukcji ramowej przy użyciu programu komputerowego. Oprócz wymienionych zagadnień merytorycznych: na pierwszych zajęciach omówione zostaną zagadnienia organizacyjne w wymaganym przez Regulamin Studiów Politechniki Warszawskiej zakresie, oraz przeprowadzone zostaną sprawdziany i sprawdzian poprawkowy
Metody oceny:
Warunkiem koniecznym zaliczenia przedmiotu jest: * obecność na zajęciach zgodnie z Regulamin Studiów w Politechnice Warszawskiej; * poprawne wykonanie indywidualnych ćwiczeń projektowych (przyjęcie projektu); * obrona indywidualnych ćwiczeń projektowych na ocenę co najmniej 3,0; * zaliczenie sprawdzianu z wykładów na ocenę co najmniej 3,0. Ocena końcowa jest średnią ważoną ocen z obrony projektów (waga 2), ze sprawdzianu z wykładów (waga 2), ocena pracy bieżącej studenta na zajęciach projektowych (waga 1), zaokrągloną do najbliższej wartości przewidzianej skalą ocen zgodnie z Regulamin Studiów w Politechnice Warszawskiej. Wskazane w regulaminie przedmiotu efekty kształcenia opisują _minimalne efekty osiągane przez każdego studenta zaliczającego przedmiot (uzyskującego ocenę 3,0). Wyższe oceny wiążą się z dodatkową aktywnością, osiągnięciem efektów kształcenia większych niż minimalne itp._ Zaliczenie wykładów i ćwiczeń projektowych powinno nastąpić przed zakończeniem semestru, w którym odbywają się te zajęcia. Stwierdzenie niesamodzielności pracy przy wykonywaniu którejkolwiek z prac będących podstawą oceny osiągnięcia efektów kształcenia i zaliczenia skutkuje niezaliczeniem zajęć w bieżącym semestrze. Dopuszcza się dodatkowe zaliczenie w formie odpowiedzi ustnej lub pisemnej, w przypadku niejednoznacznego wyniku studenta (np. duże rozbieżności pomiędzy ocenami cząstkowymi, ocena końcowa pomiędzy wartościami dopuszczanymi przez Regulamin Studiów w Politechnice Warszawskiej itp.). Dodatkowe zaliczenie nie ma wpływu na ocenę bieżącej pracy studenta na zajęciach projektowych. Student ma prawo do zaliczenia poprawkowego i komisyjnego oraz zgłaszania zastrzeżeń, co do prawidłowości przeprowadzonego zaliczenia w trybie i na warunkach określonych w Regulaminie Studiów w Politechniki Warszawskiej. Poza zajęciami kontakt prowadzącego ze studentami odbywa się podczas konsultacji, w uzgodnionych na początku semestru terminach lub drogą elektroniczną.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Lech Lichołai, Grzegorz Bajorek: Budownictwo ogólne Tom 3 Elementy budynków -podstawy projektowania. Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2010. 2. Anna Rawska-Skotniczny: Obciążenia budynków i konstrukcji budowlanych według Eurokodów, PWN, Warszawa 2014; 3. Antoni Biegus: Zeszyty edukacyjne Buildera. Zeszyt 1. Podstawy projektowania konstrukcji. Oddziaływania na konstrukcje. Projektowanie konstrukcji stalowych; 4. Antoni Biegus: Podstawy projektowania i oddziaływania na konstrukcje budowlane. Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2014; 4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego z dnia 27 kwietnia 2012 r. z późniejszymi zmianami; 5. Janusz Murzewski: Podstawy projektowania i niezawodność konstrukcji, Politechnika Krakowska, Kraków 2011; 6. Władysław Borusiewicz: Naukowe podstawy projektowania układów konstrukcyjnych, PWN, Warszawa-Kraków 1989; 7. Obowiązujące normy z zakresu podstaw projektowania konstrukcji i obciążeń (polskie i europejskie); 8. Janusz Murzewski: Niezawodność konstrukcji inżynierskich, Arkady, Warszawa 1989.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
Program studiów opracowany na podstawie programu nauczania zmodyfikowanego w ramach Zadania 38 Programu Rozwojowego Politechniki Warszawskiej

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W03_01
Zna rodzaje konstrukcji budowlanych i ich elementów. Zna ogólne zasady projektowania konstrukcji: kształtowanie, obliczanie, wymiarowanie, sporządzanie rysunków budowlanych. Zna rodzaje i podział oddziaływań na konstrukcje. Zna rodzaje i zakres projektów. Potrafi obliczyć oddziaływania takie jak ciężar własny, oddziaływania użytkowe, oddziaływania śniegu i wiatru
Weryfikacja: Ćwiczenie projektowe P1; Indywidualne zadania projektowe (P2 i P3)
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_W03_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W03
Efekt W07_01
Umie obliczyć oddziaływania na konstrukcję. Posiada wiedzę na temat programów wspomagających obliczanie oddziaływań i umie ocenić wyniki takich obliczeń.
Weryfikacja: Ćwiczenie projektowe P1; Indywidualne zadania projektowe (P2 i P3)
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_W07_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W07

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01_01
Potrafi pozyskać informacje z norm, literatury i materiałów publikowanych przez producentów materiałów i wyrobów budowlanych. Potrafi interpretować zawarte w nich informacje na temat właściwości fizycznych tych materiałów, a w szczególności określać oddziaływania ciężaru tych materiałów na konstrukcje i jej elementy.
Weryfikacja: Ćwiczenie projektowe P1; Indywidualne zadania projektowe (P2 i P3)
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_U01_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U01
Efekt U01_02
Potrafi wyszukać informacje w formie elektronicznej publikowane przez producentów materiałów i wyrobów budowlanych z zasobów Internetu, forów ogólnych i tematycznych.
Weryfikacja: Ćwiczenie projektowe P1; Indywidualne zadania projektowe (P2 i P3)
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_U01_02
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U01
Efekt U05_01
Potrafi wyszukiwać informacje w bibliograficznych bazach danych, normach przedmiotowych, literaturze. Potrafi samodzielnie uczyć się nowych zagadnień zawartych w normach i opracowaniach branżowych.
Weryfikacja: Ćwiczenie projektowe P1; Indywidualne zadania projektowe (P2 i P3)
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_U05_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U05
Efekt U16_01
Potrafi obliczyć oddziaływania na obiekt budowlany niezbędne do dalszego wymiarowania konstrukcji metalowych, żelbetowych, drewnianych i murowych.
Weryfikacja: Ćwiczenie projektowe P1; Indywidualne zadania projektowe (P2 i P3)
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_U16_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U16
Efekt U07_01
Potrafi wykorzystać dostępne oprogramowanie do opracowania i prezentacji wykonanego projektu.
Weryfikacja: Ćwiczenie projektowe P1; Indywidualne zadania projektowe (P2 i P3)
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_U07_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U07
Efekt U06_01
Potrafi korzystać z norm technicznych w języku oryginału
Weryfikacja: Ćwiczenie projektowe P1; Indywidualne zadania projektowe (P2 i P3)
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_U06_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U06

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K03_01
Potrafi indywidualnie i w zespole wykonywać powierzone zadania inżynierskie.
Weryfikacja: Ćwiczenie projektowe P1; Indywidualne zadania projektowe (P2 i P3)
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_K03_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K03