Nazwa przedmiotu:
Inżynieria materiałowa
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. / Ewa Kasprzycka / profesor nadzwyczajny
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Mechanika i Budowa Maszyn
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
MN2A_07
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2017/2018
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykłady: liczba godzin według planu studiów - 20, zapoznanie się z literaturą - 10, przygotowanie się do kolokwiów - 20, razem - 50; Projekt: liczba godzin według planu studiów - 10, zapoznanie się ze wskazaną literaturą - 20, przygotowanie się do sprawdzianów - 20, razem 50; Razem - 100
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 20 h, Projekty - 10 h, Razem - 30 h = 1,2 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
2
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład300h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt150h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
Wykład: min. 15; Projekty: 10 - 15
Cel przedmiotu:
Celem nauczania przedmiotu jest nabycie umiejętności oceny materiałów ze względu na ich przydatność w założonych warunkach eksploatacji, umiejętność znajdowania poprawnych wskaźników doboru materiału i wskazanie kierunków poprawy tych wskaźników.
Treści kształcenia:
W1 - Historia rozwoju inżynierii materiałowej, materiały inżynierskie ich charakterystyka. W2 - Podstawy doboru materiałów na produkty i ich elementy. W3 - Budowa materiałów inżynierskich, ułożenie atomów w ciałach stałych, rodzaje wiązań, defekty. W4 - Kształtowanie struktury i własności metali i stopów metodami technologicznymi. W5 - Ogólna charakterystyka warunków eksploatacji nowoczesnych materiałów inżynierskich. W6 - Materiały metalowe jako jedna z podstawowych grup materiałów inżynierskich. W7 - Materiały ceramiczne; klasyfikacja i struktura materiałów ceramicznych, materiały węglowe. W8 - Materiały polimerowe; budowa chemiczna materiałów polimerowych, zastosowania. W9 - Materiały kompozytowe i ich klasyfikacja. Materiały biomedyczne. W10 - Nowoczesne techniki w inżynierii powierzchni. Tendencje rozwojowe nauki o materiałach. P1 - Podstawy projektowania materiałowego, dobór materiału ze względu na własności mechaniczne. P2 - Projektowanie i dobór materiału ze względu na moduł Younga i gęstość materiałów. P3 - Projektowanie i dobór materiału ze względu na nagłe pękanie i wytrzymałość materiału. P4 - Dobór materiałów inżynierskich narażonych na zużycie przez tarcie i korozję podczas eksploatacji. P5 - Dobór materiałów ze względu na gęstość, wytrzymałość i tłumienie drgań – materiały na współczesne rowery.
Metody oceny:
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnych ocen z dwóch sprawdzianów. Wykłady i ćwiczenia projektowe oceniane są łącznie. Warunkiem zaliczenia przedmiotu będzie poprawna odpowiedź na przynajmniej dwa spośród czterech tematów teoretycznych i rozwiązanie zadań inżynierskich podczas sprawdzianów pisemnych, a także obecność podczas ćwiczeń projektowych. Ocenę semestralną stanowi średnia arytmetyczna z ocen za obydwa sprawdziany. Przewidziane jest także uwzględnienie aktywności podczas zajęć wyrażone uczestnictwem w dyskusji i rozwiązywaniu zadań. W przypadku uzyskania ze sprawdzianu oceny negatywnej, studenci ponownie zaliczają niezdany materiał podczas konsultacji lub w innym uzgodnionym terminie. W sprawach nieuregulowanych w regulaminie przedmiotu, zastosowanie znajdują odpowiednie przepisy Regulaminu Studiów w Politechnice Warszawskiej.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Michael F. Ashby, David R. H. Jones.: Materiały inżynierskie t. I i II. WNT Warszawa 1996. 2. Michael F. Ashby: Dobór materiałów w projektowaniu inżynierskim. WNT Warszawa 1998. 3. Dobrzański L.A.: Metaloznawstwo z podstawami nauki o materiałach, WNT, Warszawa 1998. 4. Dobrzański L.A.: Materiały inżynierskie i projektowanie materiałowe, WNT, Warszawa 2006. 5. Blicharski M.: Wstęp do inżynierii materiałowej, WNT, Warszawa 2001. 6. Przybyłowicz K.: Metaloznawstwo, WNT, Warszawa 2007.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W03_01
Ma poszerzoną i pogłębioną wiedzę w zakresie budowy, struktury i właściwości materiałów konstrukcyjnych stosowanych w budowie maszyn i urządzeń mechanicznych.
Weryfikacja: Kolokwium (W1 - W9).
Powiązane efekty kierunkowe: M2A_W03_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W03
Efekt W04_02
Zna szczegółowe zasady doboru (wraz z uzasadnieniem) materiałów konstrukcyjnych stosowanych w budowie maszyn.
Weryfikacja: Kolokwium (P1 - P5).
Powiązane efekty kierunkowe: M2A_W04_02
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W04
Efekt W05_01
Zna tendencje rozwojowe w zakresie wykorzystania i doboru nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych na części maszyn, narzędzi i aparatury.
Weryfikacja: Kolokwium (W1 - W10).
Powiązane efekty kierunkowe: M2A_W05_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W05

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01_01
Potrafi uzyskiwać informacje z norm i baz danych o materiałach konstrukcyjnych stosowanych w budowie maszyn.
Weryfikacja: Kolokwium (W2); (P1 - P5).
Powiązane efekty kierunkowe: M2A_U01_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U01
Efekt U10_01
Zna podstawowe zasady projektowania materiałowego oraz zależności projektowania materiałowego i technologicznego produktów i ich elementów, a także wskazówki ułatwiające proces projektowania. Potrafi dokonać doboru materiałów i sposobów ich obróbki na części maszyn, urządzeń i systemów mechanicznych, narażonych podczas eksploatacji na zużycie. Zna podstawowe zasady projektowania materiałowego i ekonomiczne uwarunkowania stosowania materiałów inżynierskich.
Weryfikacja: Kolokwium (P1 - P5).
Powiązane efekty kierunkowe: M2A_U10_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U10
Efekt U12_01
Potrafi ocenić przydatność i możliwość wykorzystania nowych materiałów.
Weryfikacja: Kolokwium (P1 - P5).
Powiązane efekty kierunkowe: M2A_U12_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U12
Efekt U18_01
Potrafi wybrać i wykorzystać odpowiednie metody do rozwiązania zadania inżynierskiego dotyczącego projektowania i doboru materiałów inżynierskich na części maszyn i aparatury.
Weryfikacja: Kolokwium (P1 - P5).
Powiązane efekty kierunkowe: M2A_U18_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U18