Nazwa przedmiotu:
Mechanika i wytrzymałość materiałów
Koordynator przedmiotu:
mgr inż. /Joanna Wójkowska/ starszy wykładowca
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla kierunku
Kod przedmiotu:
IN1A_14
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2018/2019
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykłady: liczba godzin według planu studiów - 20, zapoznanie się ze wskazaną literaturą - 15, przygotowanie do egzaminu – 15, razem - 50. Ćwiczenia: liczba godzin według planu studiów – 10, przygotowanie się do zajęć - 10, zapoznanie się ze wskazaną literaturą - 10, przygotowanie do zaliczenia - 20, razem - 50. RAZEM - 100.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 20h; Ćwiczenia - 10h; RAZEM - 30h = 1,2 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0,0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład20h
  • Ćwiczenia10h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
wykład min. 15 studentów; ćwiczenia 15-30 studentów.
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest nauczenie podstaw teoretycznych i umiejętności wyznaczania sił przekrojowych wraz z ich wykresami, naprężeń, odkształceń i przemieszczeń w statycznie wyznaczalnych płaskich układach prętowych.
Treści kształcenia:
W1 - Zakres przedmiotu. Założenia i metody. Zasady statyki. Siła, moment, więzy. Tarcie W2-W3 - Siły zewnętrzne i wewnętrzne w kratownicach, belkach i ramach W4 - Charakterystyki geometryczne figur płaskich. Momenty bezwładności powierzchni płaskich W5 - Określanie własności mechanicznych materiałów. Obliczanie wytrzymałościowe prętów prostych, rozciąganych i ściskanych. Stan naprężenia i odkształcenia W6 - Analiza jednoosiowego i płaskiego stanu naprężenia, rozciągania i ściskania. Energia odkształcenia sprężystego. W7 - Ścinanie i skręcanie. Zginanie proste. Naprężenia normalne i styczne W8-W9 - Wytrzymałość złożona. Zginanie ukośne, ściskanie mimośrodowe, wyboczenie. Naprężenia normalne i styczne W10 - Hipotezy wytrzymałościowe. Zmęczenie materiału. Ć1 - Zadania rachunkowe z zakresu statyki. Równoważenie zbieżnego układu sił. Ć2 -Ć3 - Sporządzanie wykresów sił przekrojowych w belkach Ć4 - Ściskanie i rozciąganie osiowe – obliczanie naprężeń i odkształceń Ć5-Ć6 - Zginanie płaskie – obliczanie naprężeń normalnych i stycznych Ć7-Ściskanie i rozciąganie mimośrodowe – obliczanie naprężeń i wyznaczanie położenia osi obojętnej
Metody oceny:
1. Obecność na wykładach jest zalecana. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa. Dopuszczalny limit to dwie nieobecności, które usprawiedliwione mogą być tylko na podstawie zwolnienia lekarskiego. 2. Efekty uczenia się przypisane do wykładu będą weryfikowane podczas egzaminu. Efekty uczenia się przypisane do ćwiczeń będą weryfikowane podczas trzech sprawdzianów przeprowadzonych na zajęciach. 3. Warunkiem koniecznym zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnych ocen z ćwiczeń i z egzaminu. Na ćwiczeniach audytoryjnych należy uzyskać minimum 15 punktów z 30 możliwych. Ocena z ćwiczeń wynika z przeliczenia: • 15 do 18 – ocena 3,0; • 18,5 do 21 – ocena 3,5; • 21,5 do 24 – ocena 4,0; • 24,5 do 27 – ocena 4, 5; • 27,5 do 30 – ocena 5,0. Na egzaminie pisemnym – minimum 10 punktów z 20 możliwych. Ocena z egzaminu wynika z przeliczenia: • 10 do 12 – ocena 3,0; • 12,5 do 14 – ocena 3,5; • 14,5 do 16 – ocena 4,0; • 16,5 do 18 – ocena 4,5; • 18,5 do 20 – ocena 5,0. Ocena końcowa z przedmiotu wynika z liczby uzyskanych łącznie punktów według przeliczenia: • Od 25 do 30 – ocena dostateczna; • Od 30,5 do 35 – ocena ponad dostateczna; • Od 35,5 do 40 – ocena dobra; • Od 40,5 do 45 – ocena ponad dobra; • Od 45,5 do 50 – ocena bardzo dobra. 4. Oceny ze sprawdzianów i egzaminu oraz ocena końcowa, przekazywane są do wiadomości studentów niezwłocznie po sprawdzeniu prac i dokonaniu ich oceny (forma przekazywania ocen do ustalenia ze studentami w trakcie zajęć). 5. Student może poprawiać oceny ze sprawdzianów w terminach wyznaczonym przez prowadzącego zajęcia. Student ma prawo przystąpić do egzaminu w trzech wybranych terminach spośród wyznaczonych w sesjach egzaminacyjnych lub poza okresem sesji egzaminacyjnych. Termin zerowy jest również wliczany do liczby egzaminów. 6. Student powtarza, z powodu niezadowalających wyników, całość zajęć wykładowych lub ćwiczeniowych. 7. Na sprawdzianach i egzaminie, podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się, każdy piszący powinien mieć długopis (lub pióro) z niebieskim lub czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania odpowiedzi, kalkulator oraz kilka czystych arkuszy papieru formatu A4. Pozostałe materiały i przybory pomocnicze, szczególnie telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne, są zabronione. 8. Jeżeli podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się zostanie stwierdzona niesamodzielność pracy studenta lub korzystanie przez niego z materiałów lub urządzeń innych niż dozwolone w regulaminie przedmiotu, student uzyskuje ocenę niedostateczną i traci prawo do zaliczenia przedmiotu w jego bieżącej realizacji. 9. Rejestrowanie dźwięku i obrazu przez studentów w trakcie zajęć jest zabronione. 10. Prowadzący zajęcia umożliwia studentowi wgląd do jego ocenionych prac pisemnych do końca danego roku akademickiego w terminach konsultacji.
Egzamin:
tak
Literatura:
1. J. Leyko, Mechanika ogólna, tom 1 PWN, Warszawa 1997 2. P. Jastrzębski, J. Muttermilch, W. Orłowski, Wytrzymałość materiałów, tom 1 i 2, Arkady, Warszawa 1985 3. J. Leyko, J. Szmelter, Zbiór zadań z mechaniki ogólnej, PWN 4. W. Orłowski, I. Słowański, Wytrzymałość materiałów , przykłady obliczeń, PWN 5. J. Kwiatkowska, J. Niklewski, Wytrzymałość materiałów w zadaniach
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W02_01
Zna podstawowe pojęcia mechaniki. Ma ogólną wiedzę na temat pracy konstrukcji, jej analizy statycznej i obliczeń inżynierskich.
Weryfikacja: Egzamin pisemny. Zaliczenie ćwiczeń audytoryjnych w formie sprawdzianów pisemnych.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W02_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W02
Efekt W04_04
Ma szczegółową wiedzę obejmującą układy sił, ich redukcję i równoważenie. Ma szczegółową wiedzę w zakresie wyznaczania sił przekrojowych, naprężeń i odkształceń w statycznie wyznaczalnych układach prętowych
Weryfikacja: Egzamin pisemny. Zaliczenie ćwiczeń audytoryjnych w formie sprawdzianów pisemnych.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W04_04
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W04
Efekt W07_01
Zna metody i sposoby rozwiązywania układów statycznie wyznaczalnych w zakresie równoważenia układów sił i wyznaczania reakcji więzów. Ma umiejętność wyznaczania sił przekrojowych, naprężeń i odkształceń w statycznie wyznaczalnych układach prętowych.
Weryfikacja: Egzamin pisemny. Zaliczenie ćwiczeń audytoryjnych w formie sprawdzianów pisemnych.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W07_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W07

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01_01
Potrafi poszukiwać i zdobywać informacje literaturowe w zakresie metodyki rozwiązywania zadań z zakresu mechaniki i wytrzymałości materiałów.
Weryfikacja: Egzamin pisemny. Zaliczenie ćwiczeń audytoryjnych w formie sprawdzianów pisemnych.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U01_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U01

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K03_01
Potrafi pracować indywidualnie i w grupie podczas rozwiązywania zadań rachunkowych
Weryfikacja: Obserwacja podczas pracy
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_K03_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K03