Nazwa przedmiotu:
Seminarium dyplomowe
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż./ Dorota Bzowska/ starszy wykładowca
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla specjalności (IB)
Kod przedmiotu:
BIN2A_20
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2018/2019
Liczba punktów ECTS:
5
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Ćwiczenia 20h; Przygotowanie się do zajęć 40h; Zapoznanie się ze wskazaną literaturą 50h; Przygotowanie prezentacji pracy seminaryjnej 15h; Razem 125h = 5 ECTS
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Ćwiczenia - 20h; Razem 20h = 0,8 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia20h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Zaliczone przedmioty kierunkowe pierwszego roku studiów
Limit liczby studentów:
Ćwiczenia: 15 - 30
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest przygotowanie studentów do samodzielnego opracowania i prezentowania rozwiązywanych złożonych problemów technicznych, organizacyjnych lub badawczych oraz uzupełnienie wiedzy w zakresie wybranych nowych technik i technologii stosowanych w budownictwie.
Treści kształcenia:
C1. Omówienie zakresu tematyki oraz formy prac seminaryjnych. C2. Zasady przygotowania opracowań studialnych, referatów i artykułów do publikacji z poszanowaniem praw autorskich. C3. Forma pracy dyplomowej. C4. Przedstawienie wybranych nowości z wybranej zakresu specjalności. C5. Referowanie prac seminaryjnych przez studentów wraz z dyskusją. C6. Przedstawienie stanu realizacji prac dyplomowych uczestników seminarium oraz dyskusja ogólna.
Metody oceny:
Obecność na zajęciach jest obowiązkowa. Dopuszczana jest nieobecność na dwóch godzinach projektu. Zwolnienie lekarskie usprawiedliwia nieobecność na zajęciach. 2. Do końcowej weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się tj do zaliczenia przedmiotu Dyplomant jest obowiązany przedstawić dwie prezentacje w ppt. W treści pierwszej prezentacji wymagane jest przedstawienie: planowanego celu i zakresu pracy, wykazu pozycji literaturowych, które będą niezbędny do wykonania pracy dyplomowej oraz omówienie literatury ze wskazaniem najistotniejszych z punktu widzenia pracy zawartych w niej informacji. Nie jest istotne, na tym etapie pracy zamieszczanie w prezentacji i omawianie spisu treści tak jak i tzw. „części teoretycznej”. Po prezentacji oczekiwana jest dyskusja. Prezentacja nr.1wymaga pozytywnej noty „zal” (zaliczona). Na drugą prezentacje zapraszany jest Promotor Dyplomanta, który recenzuje na bieżąco przedstawiane przez Dyplomanta dotychczasowe wyniki pracy: realizowaną koncepcje pracy tj. obliczenia, rysunki, etc. Dyplomant przedstawia stopień zaawansowania pracy i informuje o pozostałej do wykonania pracy. Po prezentacji nr. 2, tak jak po pierwszej, następuje dyskusja. Aktywność w dyskusji zarówno po pierwszej prezentacji jak i drugiej będzie oceniana. Ocena końcowa wynika ze średniej ważonej i wynosi: 0,9 pozytywnego stopnia z drugiej prezentacji + 0,1 stopnia z oceny aktywności w dyskusji. Dyplomant, który z pierwszej prezentacji otrzymał notę „nzal”(nie zaliczona) nie przystępuje do prezentacji nr.2 z pierwszej prezentacja musi otrzymać notę „zal”. 3. Ocena końcowa wynika ze średniej ważonej i wynosi: 0,9 pozytywnego stopnia z drugiej prezentacji + 0,1 stopnia z oceny aktywności w dyskusji. Dyplomant, który z pierwszej prezentacji otrzymał notę „nzal”(nie zaliczona) nie przystępuje do prezentacji nr.2 z pierwszej prezentacja musi otrzymać notę „zal”. 4. Termin pierwszej prezentacji ustala Prowadzący z Dyplomantem. Przy prezentacji nr.2 termin wymaga także akceptacji Promotora pracy. Ustalone terminy prezentacji są nieprzekładalne. Nieusprawiedliwiona obecność Dyplomanta w terminie prezentacji skutkuje niezaliczeniem projektu. 5. Brak pozytywnej oceny z Seminarium dyplomowego wymaga jego powtarzania. 6. Sposób przedstawiania treści zawartych w prezentacji nr.2, jak i odpowiedzi na zadawane pytania muszą dowodzić samodzielności wykonania pracy. W przeciwnym razie prezentacja zostanie oceniona negatywnie.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Obowiązujące normy, dotyczące projektowania obiektów, konstrukcji i technologii budowlanych 2. Nowe podręczniki i monografie budownictwa ogólnego, inżynierii lądowej, konstrukcji specjalnych, geotechniki inżynierskiej i technologii budowlanych. 3. Czasopisma naukowo-techniczne z dziedziny budownictwa oraz materiały z wybranych konferencji i sympozjów krajowych bądź międzynarodowych. 4. Instrukcje i katalogi dotyczące nowych technologii budowlanych.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
Opracowanie seminaryjne powinno być związane z tematem pracy dyplomowej

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W10_01
Ma wiedzę dotyczącą własności intelektualnej i praw autorskich w opracowaniach techniczno-informacyjnych oraz projektowych. Wie jak korzystać z opracowań twórczych innych osób, z poszanowaniem ich praw autorskich .
Weryfikacja: Ocena pracy seminaryjnej
Powiązane efekty kierunkowe: B2A_W10_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W10

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U02_01
Potrafi opracować i przedstawić zebrane informacje dotyczące rozwiązania technologicznego, konstrukcyjnego, organizacyjnego lub badawczego stosowanego w budownictwie.
Weryfikacja: Ocena pracy seminaryjnej
Powiązane efekty kierunkowe: B2A_U02_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U02
Efekt U05_02
Potrafi przygotować informację z wybranego działu budownictwa na podstawie samodzielnych studiów.
Weryfikacja: Ocena pracy seminaryjnej
Powiązane efekty kierunkowe: B2A_U05_02
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U05
Efekt U15_01
Potrafi dokonać oceny różnych rozwiązań stosowanych w budownictwie.
Weryfikacja: Ocena pracy seminaryjnej
Powiązane efekty kierunkowe: B2A_U15_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U15

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K07_01
Ma świadomość popularyzacji wiedzy inżynierskiej w formie profesjonalnego i zrozumiałego przekazu.
Weryfikacja: Ocena pracy seminaryjnej
Powiązane efekty kierunkowe: B2A_K07_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K07