Nazwa przedmiotu:
Ochrona środowiska w technologii chemicznej
Koordynator przedmiotu:
dr inż. / Wiesława Ciesińska / adiunkt
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Technologia Chemiczna
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla kierunku
Kod przedmiotu:
CS2A_11
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2018/2019
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykłady: liczba godzin według planu studiów - 15, przygotowanie do kolokwium - 10, razem - 25; projekt: liczba godzin według planu studiów - 15, pisemne opracowanie projektu - 10, razem - 25; Razem - 50
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 15 h; Projekty - 15 h; Razem - 30 h = 1,2 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Projekt: liczba godzin według planu studiów - 15, pisemne opracowanie projektu - 10, razem - 25 = 1 ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt15h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
Wykład: min. 15; Projekt: 10 - 15.
Cel przedmiotu:
Zdobycie wiedzy związanej z oddziaływaniem przemysłu chemicznego na środowisko oraz umiejętności w zakresie identyfikacji i oceny zagrożenia dla środowiska powodowanego przez przemysł chemiczny i zastosowania odpowiednich rozwiązań technologicznych służących minimalizacji negatywnego oddziaływania na środowisko.
Treści kształcenia:
Zasady i metody ochrony środowiska. (W1); Zagrożenia i ochrona komponentów biotopu i biocenozy w przemyśle chemicznym, na przykładzie przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. (W2-W7) Awarie chemiczne i ocena ryzyka. (W8); Ocena oddziaływania na środowisko. (W9-W10); Instrumenty ekonomiczne w ochronie środowiska (W11-W14); Kolokwium (1h) Zadanie projektowe dotyczące określenia zagrożenia dla środowiska, powodowanego przez wybrany proces technologiczny i zaproponowania rozwiązań technologicznych, umożliwiających minimalizację negatywnego oddziaływania na środowisko (P1). Prezentacja wykonanego projektu (P2).
Metody oceny:
1. Przedmiot obejmuje wykład oraz zajęcia projektowe. Obecność na wykładach jest zalecana. Obecność na zajęciach projektowych jest obowiązkowa i będzie sprawdzana. Podczas zajęć projektowych dopuszczalne są dwie nieobecności usprawiedliwione. Nie dopuszcza się nieobecności nieusprawiedliwionej. Usprawiedliwienia nieobecności dokonuje prowadzący zajęcia na podstawie pisemnego usprawiedliwienia przedstawionego przez studenta. Usprawiedliwienie należy przedstawić w terminie 14 dni od nieobecności. 2. Efekty uczenia się, przypisane do wykładu, będą weryfikowane podczas kolokwium pisemnego, natomiast efekty uczenia się, określone dla zajęć projektowych, będą weryfikowane na podstawie złożonego opracowania zadania projektowego i jego prezentacji. 3. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium z wiedzy teoretycznej (część wykładowa) oraz zajęć projektowych. Warunkiem zaliczenia zajęć projektowych jest złożenie pisemnego opracowania zadania projektowego i jego obrona (prezentacja). Zaliczenie obu części (wykładu i zajęć projektowych) odbywa się przed zakończeniem zajęć w semestrze. Ocena z przedmiotu jest średnią ważoną: Ocena łączna = (ocena z kolokwium (część wykładowa) x 0,25) + (ocena z opracowania zadania projektowego x 0,5) + (ocena z obrony zadania projektowego x 0,25) . 4. Ocena z kolokwium z części wykładowej jest przekazywana do wiadomości studentów za pośrednictwem USOS najpóźniej 7 dni po zaliczeniu. Ocena łączna jest przekazywana do wiadomości studentów za pośrednictwem USOS. Student może poprawiać tylko oceny niedostateczne z kolokwium z części wykładowej, w terminie wyznaczonym przez prowadzącego zajęcia. W przypadku stwierdzenia błędów merytorycznych, uniemożliwiających zaliczenie zadania projektowego, student ma prawo do poprawienia opracowania i złożenia go nie później niż 2 dni przed ostatnim dniem zajęć w semestrze. 5. Student, z powodu niezadowalających wyników w nauce, powtarza tylko niezaliczony typ zajęć realizowany w ramach przedmiotu. 6. Podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się, przypisanych do wykładu (kolokwium pisemne), każdy student powinien mieć długopis (lub pióro) z niebieskim lub czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania odpowiedzi. Pozostałe materiały i przybory pomocnicze, szczególnie telefony komórkowe, są zabronione. 7. Jeżeli podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się zostanie stwierdzona niesamodzielność pracy studenta lub korzystanie przez niego z materiałów lub urządzeń innych niż dozwolone w regulaminie przedmiotu, student uzyskuje ocenę niedostateczną i traci prawo do zaliczenia przedmiotu w jego bieżącej realizacji. 8. Rejestrowanie dźwięku i obrazu przez studentów w trakcie zajęć jest zabronione. 9. Prowadzący zajęcia umożliwia studentowi wgląd do jego ocenionych prac pisemnych do końca danego roku akademickiego w terminach konsultacji.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Małecki Z.: Ochrona i zarządzanie środowiskiem. Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania, Katowice, 2000. 2. Alloway B. J., Ayres D. C.: Chemiczne podstawy zanieczyszczenia środowiska. PWN, Warszawa, 1999. 3. Siuta J.: Biodegradacja ropopochodnych składników w glebach i odpadach. Instytut Ochrony Środowiska, Warszawa, 1993. 4. Kozłowski M.: Podstawy recyklingu tworzyw sztucznych. Politechnika Wrocławska, Wrocław, 1998. 5. Czasopisma: Przemysł Chemiczny, Aura, Ochrona Powietrza i Problemy Odpadów, Ekoproblemy, Gospodarka Wodna 6. Dzienniki Ustaw RP
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W03_04
Ma wiedzę w zakresie ochrony środowiska w przemyśle chemicznym, oceny zagrożeń związanych z przemysłowymi procesami chemicznymi, przepisów prawnych z zakresu ochrony środowiska.
Weryfikacja: Kolokwium (W1 - W14)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_W03_04
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W03
Efekt W07_01
Zna podstawowe metody i techniki stosowane w technologii chemicznej służące minimalizacji negatywnego oddziaływania na środowisko.
Weryfikacja: Kolokwium (W1 - W8)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_W07_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W07
Efekt W08_02
Ma wiedzę z zakresu zagrożeń i ryzyka wystąpienia awarii chemicznych i oceny ryzyka.
Weryfikacja: Kolokwium (W8)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_W08_02
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W08

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01_01
Potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych i innych źródeł i wykorzystywać je w opracowaniach technologicznych.
Weryfikacja: Zadanie projektowe (P1)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_U01_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U01
Efekt U04_01
Potrafi przygotować i przedstawić prezentację ustną, dotyczącą zagadnień dotyczących rozwiązań technologicznych związanych z ochroną środowiska.
Weryfikacja: Prezentacja ustna zadania projektowego (P2)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_U04_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U04
Efekt U10_07
Potrafi dokonać oceny źródeł zanieczyszczenia środowiska przez przemysł chemiczny oraz zaproponować rozwiązania technologiczne i techniczne zapobiegające zanieczyszczeniu środowiska z uwzględnieniem przepisów prawa ochrony środowiska.
Weryfikacja: Zadanie projektowe (P1)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_U10_07
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U10

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K02_01
Ma świadomość skutków działalności inżynierskiej w zakresie technologii chemicznej i jej wpływu na środowisko i związanej z tym odpowiedzialności za podejmowane decyzje.
Weryfikacja: Kolokwium (W1 - W14); Zadanie projektowe (P1)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_K02_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K02
Efekt K02_02
Ma świadomość przestrzegania praw autorskich.
Weryfikacja: Zadanie projektowe (P1)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_K02_02
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K02
Efekt K03_01
Potrafi współpracować w grupie realizującej wspólne zadanie projektowe.
Weryfikacja: Zadanie projektowe (P1-P2)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_K03_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K03
Efekt K03_02
Ma świadomość odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadanie projektowe.
Weryfikacja: Zadanie projektowe (P1, P2)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_K03_02
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K03
Efekt K06_01
Potrafi myśleć i działać w sposób kreatywny.
Weryfikacja: Zadanie projektowe (P1)
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_K06_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K06