- Nazwa przedmiotu:
- Techniki sprzężone w metabolomice
- Koordynator przedmiotu:
- prof. nzw dr hab. inż. Katarzyna Pawlak
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Biotechnologia
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- CH.BMS2007
- Semestr nominalny:
- 2 / rok ak. 2018/2019
- Liczba punktów ECTS:
- 3
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- 1. godziny kontaktowe 30h - obecność na wykładach 2. zapoznanie się ze wskazaną literaturą – 10h, 3. przygotowanie i przedstawienie prezentacji – 20h, 4. przygotowanie do zaliczenia i obecność na zaliczeniu – 10 h Razem nakład pracy studenta: 30h + 10h + 20h + 10h = 70h, co odpowiada 2 punktom ECTS.
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- 1. obecność na wykładach – 30h, co odpowiada 1 punktowi ECTS.
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- -
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Zaliczenie przedmiotów - Chemia analityczna: wykład i laboratorium
- Limit liczby studentów:
- -
- Cel przedmiotu:
- Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z: nowoczesnymi technikami rozdzielania i detekcji, które w wyniku połączenia (sprzężenia) pozwalają na opracowanie cząsteczkowo i izotopowo selektywne i wysokoczułe metody oznaczania metabolitów w tkance biologicznej pochodzenia zarówno zwierzęcego jak i roślinnego; a także z zasadami łączenia różnych technik rozdzielania (chromatografii gazowej, cieczowej i elektroforezy kapilarnej) i dostosowywania warunków procesu analitycznego do wymagań detektorów takich jak cząsteczkowe i atomowe spektrometry mas oraz NMR.
- Treści kształcenia:
- Metabolomika należy do jednych z trudniejszych obszarów badawczych związanych z analizą jakościową i ilościową małocząsteczkowych związków w organizmach żywych. W zależności od postawionego celu, badania metabolitu realizowane są poprzez różne strategie analityczne: od in vitro do in vivo – w przypadku badania skuteczności i toksyczności leków i nowych substancji biologicznie aktywnych; od in vivo do in silico – w przypadku realizacji klinicznych badań porównawczych w celu wykrycia zaburzeń metabolizmu; od metalu do cząsteczki – w przypadku hybrydowych związków metaloorganicznych i kompleksów metali; od genomiki do metabolomiki – w przypadku badania wpływu modyfikacji genetycznej na metabolom; oraz metabolomika celowana, w której postępowanie analityczne ma na celu wykrywanie i oznaczanie ściśle określonej grupy związków. W każdej z nich stosowane są określone techniki łączone gwarantujące wymaganą czułość, selektywność lub powtarzalność oznaczeń.
- Metody oceny:
- opracowanie prezentacji ustnej na podstawie angielskojęzycznej publikacji naukowej i jej wygłoszenie w ramach seminarium, egzamin pisemny + uzupełniający egzamin ustny
- Egzamin:
- tak
- Literatura:
- 1. A. Hulanicki, Współczesna chemia analityczna, Wybrane zagadnienia, PWN, Warszawa 2001. 2. Z. Witkiewicz, Podstawy chromatografii, WNT, 2000, 2005. 3. W. Szczepaniak, Metody instrumentalne w analizie chemicznej, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004. 4. Angielskojęzyczne publikacje w czasopismach naukowych
- Witryna www przedmiotu:
- ch.pw.edu.pl
- Uwagi:
- -
Efekty uczenia się