Nazwa przedmiotu:
Hydraulika i Hydrologia
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. / Karol Prałat / adiunkt z habilitacją
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla kierunku
Kod przedmiotu:
BS1A_15
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2017/2018
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykład 15h; Projekt 15h; Opracowanie wyników 5h; Przygotowanie do kolokwium 10h; Wykonanie prac projektowych 5h; Razem 50h = 2 ECTS
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 15h; Projekt - 15h; Razem 30h = 1,2 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Projekty - 15h; Opracowanie wyników 5h; Wykonanie prac projektowych 5h; Razem 25h = 1 ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt15h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Podstawowa wiedza z matematyki i fizyki
Limit liczby studentów:
Wykład: min. 15
Cel przedmiotu:
Celem nauczania przedmiotu jest zapoznanie studentów z zagadnieniami hydrostatyki i hydrodynamiki, równaniem Bernouliego, właściwościami ruchu laminarnego i burzliwego w instalacjach, zapoznanie z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi ruchu wody w hydrosferze i atmosferze oraz możliwościami pomiarów hydrometrycznych.
Treści kształcenia:
Hydraulika: W1 - Podstawowe właściwości cieczy. W2 - Parcie i ciśnienie hydrostatyczne w cieczy podlegającej wyłącznie sile ciężkości. W3 - Podstawowe równania hydrauliki. W4 - Ruch laminarny i ruch burzliwy. W5 - Straty ciśnienia na długości i straty miejscowe. Opory przepływu. W6 - Objętościowe i masowe natężenie przepływu. Hydrologia: W7 - Bilans wodny i jego składniki. W8 - Charakterystyka hydrograficzna zlewni. W9 - Parametry charakteryzujące zlewnię. W10 - Stany i przepływy wody w rzekach. W11 - Metody pomiaru elementów hydrologii rzecznej. W12 - Pojęcie wezbrania i powodzi. W13 - Pojęcie suszy. W14 - Ochrona przeciwpowodziowa. W15 - Prognozy hydrologiczne. Projekt: Obliczenia do założeń projektowych instalacji rurociągowej. Niezbędny dobór średnicy rur, obliczenia prędkości przepływu, liczby Reynoldsa, współczynników oporów przepływu i strat ciśnienia w instalacjach rurociągowych. Wyznaczanie objętościowego i masowego natężenia przepływu wody w rurociągach.
Metody oceny:
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium wykładowego dotyczącym teoretycznych zagadnień z zakresu hydrauliki i hydrologii . Hydrauliczne obliczenia dotyczą zaprojektowania i doboru znormalizowanych średnic rurociągów, współczynników oporów oraz prędkości wody w instalacji. Kolokwium wykładowe oceniane jest punktowo w skali od 0 do 100. Przeliczanie punktów na oceny przebiega wg. schematu: 5,0 – 91-100%, 4,5 – 81-90%, 4,0 – 71-80%, 3,5 – 61-70%, 3,0 – 51-60%, 2,0 – 0-50% Wyznaczane są konsultacje w uzgodnionych wcześniej terminach. Prowadzący ma kontakt e-mailowy ze studentami.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Radlicz-Rüchlowa H., Szuster A., Hydrologia i hydraulika z elementami hydrogeologii, WSiP, Warszawa 1997. 2. Czetwertyński E., Szuster A., Hydrologia i hydraulika, WSiP, Warszawa, 1978 3. Szuster A., Utrysko B., Hydraulika i podstawy hydromechaniki, Wydawnictwo Politechniki Warszawskiej, Warszawa 1992. 4. Ozga-Zielińska M., Brzeziński J., Hydrologia stosowana, PWN, Warszawa 1994.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
Program studiów opracowany na podstawie programu nauczania zmodyfikowanego w ramach Zadania 38 Programu Rozwojowego Politechniki Warszawskiej

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W03_01
Ma uporządkowaną wiedzę ogólną pozwalającą zrozumieć podstawowe równania hydrauliki, różnice w przepływie laminarnym i burzliwym cieczy.
Weryfikacja: Kolokwium (W1 - W15)
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_W03_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W03
Efekt W04_01
Ma szczegółową wiedzę z zakresu pomiarów hydrometrycznych i sposobów prezentacji wyników,określania przepływów charakterystycznych.
Weryfikacja: Kolokwium (W1 - W15)
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_W04_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W04
Efekt W07_01
Zna podstawowe metody obliczania oporów przepływu oraz objętościowego i masowego natężenia przepływu w zakresie hydrauliki.
Weryfikacja: Kolokwium (W1 - W15)
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_W07_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W07

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01_01
Potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych oraz norm związane hydrauliką i doborem średnic rurociągów stosowanych w budownictwie.
Weryfikacja: Projekt
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_U01_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U01
Efekt U02_01
Potrafi porozumiewać się w środowisku inżynierskim przy użyciu różnych technik takich jak: schemat, opracowanie, obliczenia. Potrafi korzystać z elektronicznych form komunikacji takich jak fora internetowe czy grupy dyskusyjne.
Weryfikacja: Projekt
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_U02_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U02
Efekt U02_03
Potrafi posługiwać się podstawowymi programami obliczeniowymi.
Weryfikacja: Projekt
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_U02_03
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U02
Efekt U07_01
Potrafi posługiwać się technikami informacyjno-komunikacyjnymi właściwymi do realizacji zadań typowych dla hydrauliki inżynierskiej. Potrafi zestawiać i formatować w przejrzysty sposób dane oraz wyniki obliczeń uzyskanych z programów komputerowych dotyczących oporów przepływu w rurociągach instalacji budowlanych. Potrafi wykorzystać dostępne oprogramowanie do opracowania i prezentacji wykonanego projektu. Wykorzystuje oprogramowanie komputerowe do obliczeń i rysunków związanych z tematyką hydrauliki i przepływami w rurociągach.
Weryfikacja: Projekt
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_U07_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U07
Efekt U16_01
Potrafi dokonać specyfikacji działań inżynierskich koniecznych do wykonania zadania projektowego. Rozumie potrzebę prawidłowego zaprojektowania instalacji hydraulicznych. Potrafi sporządzić prosty projekt wodnej instalacji.
Weryfikacja: Projekt
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_U16_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U16

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K02_01
Ma świadomość wpływu rozwiązań inżynierskich na przepływy wody w rzekach, znaczenie przepływów dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju oraz stanu środowiska wodnego i związanych z nim ekosystemów.
Weryfikacja: Kolokwium (W1 - W15)
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_K02_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K02
Efekt K07_02
Rozumie potrzebę uświadamiania społeczeństwa w zakresie możliwości wpływu człowieka na kształtowanie odpływu rzecznego , z myślą o ochronie przed skutkami ekstremalnych zjawisk hydrologicznych.
Weryfikacja: Kolokwium (W1 - W15)
Powiązane efekty kierunkowe: B1A_K07_02
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K07