Nazwa przedmiotu:
Warsztaty projektowe - Plan finansowy przedsięwzięcia
Koordynator przedmiotu:
mgr Szymanek Arkadiusz
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Inżynieria Zarządzania
Grupa przedmiotów:
kierunkowe
Kod przedmiotu:
-
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2018/2019
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
4 ECTS 10h wykłady + 30h projekt + 2h konsultacje + 50h przygotowanie do projektu i wykładu+ 10h przygotowanie do zaliczenia wykładu + 8h analiza literatury = 110h
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,8 ECTS 10h wykłady + 30h projekt + 2h konsultacje = 42h
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
3,9 ECTS 30h projekt + 2h konsultacje + 50h przygotowanie do projektu i wykładu+ 10h przygotowanie do zaliczenia wykładu + 8h analiza literatury = 100h
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład13h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt27h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wiedza z zakresu mikroekonomii, ekonometrii, teorii gier, prawa i metod finansowania. Umiejętność logicznego myślenia i analiz biznesowych.
Limit liczby studentów:
- od 25 osób do limitu miejsc w sali audytoryjnej (wykład) - od 25 osób do limitu miejsc w sali laboratoryjnej (projekt)
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest przygotowanie praktycznego projektu, który wykorzystuje wiedzę zebraną z bloku przedmiotów związanych z ekonomią. Projekt powinien być osadzony w realiach gospodarczych i przy jego ocenie uwzględnia się praktyczną możliwość jego realizacji z uwzględnieniem w różnych scenariuszy (założeń).
Treści kształcenia:
A. Wykład: 1. Uwarunkowania ekonomiczne i prawne przedsięwzięcia 2. Rodzaje przedsięwzięć i źródła finansowania 3. Analiza biznesowa, prognozowanie i założenia budżetowe 4. Rachunek opłacalności, a plan finansowy 5. Rachunkowość zarządcza i księgowa 6. Scenariusze, ryzyka i wariantowanie planu 7. Funkcja motywacyjna w przedsięwzięciu 8. Monitorowanie przedsięwzięcia i controling projektu D. Projekt: 1. Wybór przedsięwzięcia i jego realizm 2. Źródła informacji o przedsięwzięciu 3. Organizacja prac i rozwiązywanie problemów 4. Forma prezentacji i dokumentacja projektu
Metody oceny:
A. Wykład: 1. Ocena formatywna: Wiedza z zakresu ekonomii, ekonometrii, prawa i analiz biznesowych. Umiejętność logicznego myślenia i modelowania przedsięwzięcia. 2. Ocena sumatywna : Ocena wykorzystania zdobytej wiedzy ekonomicznej przy realizacji projektu. B. Projekt: 1. Ocena formatywna: Interaktywna forma warsztatów oraz konsultacji. 2. Ocena sumatywna: Ocena projektu planu finansowego wybranego przedsięwzięcia wykonanego przez studentów uwzględniającego wiedzę zdobytą w ramach przedmiotów w bloku ekonomia. C. Końcowa ocena z przedmiotu: Ocena przygotowanego projektu, zaangażowania podczas warsztatów.
Egzamin:
nie
Literatura:
Obowiązkowa: 1. Duda-Piechaczek E.,2007, Analiza i planowanie finansowe, Gliwice, Helion, 2. Walczak W., 2010, Rola fazy planowania w zarządzaniu projektami, Warszawa, wyd. SGH e-mantor 2/2010, 3. Janik,W i Paździor M., 2012, Rachunkowość zarządcza i controlling, Lublin, Politechnika Lubelska, Uzupełniająca: 1. Życki C. i Dec P., 2013, Crowdfunding – nowoczesna forma finansowania start-upów, Warszawa, Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa 12/2013, 2. Kasparowicz T. 2002, Inżynieria przedsięwzięć budowlanych, Warszawa, Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu. 3. Kapliński O. i Dziadosz A., 2011, Próba standaryzacji procesu zarządzania na etapie planowania i realizacji przedsięwzięć budowlanych, Poznań.
Witryna www przedmiotu:
www.olaf.wz.pw.edu.pl
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt I2_W01
Student zna w pogłębionym stopniu proces przygotowywania planu finansowego przedsięwzięcia, jego powiązania z procesami zarządczymi i analizą otoczenia.
Weryfikacja: Projekt zaliczeniowy.
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:
Efekt I2_W03
Student rozumie funkcjonowania systemu planowania i monitorowania odchyleń w realizacji przedsięwzięcia.
Weryfikacja: Projekt zaliczeniowy.
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt I2_U01
Student potrafi identyfikować ryzyka projektowe i wyjaśniać zakresy odpowiedzialności i efektywności przedsięwzięć z wykorzystaniem wiedzy z zakresu zarządzania.
Weryfikacja: Projekt zaliczeniowy.
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:
Efekt I2_U03
Student potrafi gromadzić wiedzę z otoczenia zewnętrznego, szacować potrzeby budżetowe i dostępność kluczowych zasobów niezbędną dla opracowania planu finansowego.
Weryfikacja: Projekt zaliczeniowy.
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt I2_K01
Student jest gotów do krytycznej oceny odbieranych treści i rozumie siatkę celów interesariuszy związanych z przedsięwzięciem.
Weryfikacja: Projekt zaliczeniowy.
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:
Efekt I2_K05
Student jest gotów do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy oraz organizowania zasobów niezbędnych dla sukcesu przedsięwzięcia.
Weryfikacja: Projekt zaliczeniowy.
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe: