Nazwa przedmiotu:
Spektrochemiczne metody badań złożonych materiałów
Koordynator przedmiotu:
prof. dr hab. inż. Maria Balcerzak
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Technologia Chemiczna
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2019/2020
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
1. godziny kontaktowe15h, w tym: a) obecność na zajęciach wykładach– 15h 2. przygotowanie do zaliczenia i obecność na zaliczeniu 15h Razem nakład pracy studenta: 15h + 15h = 30h, co odpowiada 2 punktowi ECTS.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1. obecność na wykładzie – 15h, Razem: 15h, co odpowiada 1 punktowi ECTS.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Planowane zajęcia nie mają charakteru praktycznego (0 punktów ECTS).
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
Po ukończeniu kursu student powinien: • znać problemy analityczne związane z szeroko rozumianą kontrolą analityczną różnorodnych materiałów i procesów technologicznych. • znać możliwości praktycznych zastosowań spektroskopowych technik instrumentalnych w analizie złożonych materiałów o różnym pochodzeniu, rodzajach matryc i przeznaczeniu użytkowym. • potrafić dobrać optymalną metodę badań określonego materiału na zawartość wybranych składników z uwzględnieniem odpowiednich etapów przygotowania próbek, etapu detekcji i oceny jakości wyników.
Treści kształcenia:
Wykład omawia podstawowe zagadnienia związane z badaniem jakościowego i ilościowego składu różnorodnych materiałów o szczególnym znaczeniu dla nowoczesnych technologii z wykorzystaniem spektrometrycznych technik instrumentalnych, w tym głównie spektrometrii mas sprzężonej z metodami rozdzielania składników badanych próbek. Scharakteryzowane są rodzaje analitów (substancji nieorganicznych i organicznych) o zasadniczym znaczeniu dla rozwoju wybranych gałęzi przemysłu, kontroli analitycznej środowiska naturalnego oraz szeroko rozumianej bioanalityki. Omówione są etapy przygotowania próbek do detekcji wybranych substancji w różnych matrycach. Scharakteryzowane są kryteria wyboru odpowiedniej techniki detekcji dla oznaczenia wybranych substancji w konkretnych materiałach z wymaganą czułością, dokładnością i precyzją. Przedstawione są przykłady stosowanych, nowoczesnych metod badań złożonych materiałów o różnym pochodzeniu, rodzajach matryc i przeznaczeniu użytkowym. Omówione są metody oceny jakości wyników analiz.
Metody oceny:
2 kolokwia
Egzamin:
nie
Literatura:
Wybrane monografie (wykaz przed rozpoczęciem wykładu) Bieżące artykuły naukowe
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się