- Nazwa przedmiotu:
- Ekologia ekosystemów lądowych
- Koordynator przedmiotu:
- dr Ewa Miaśkiewicz-Pęska
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Ochrona Środowiska
- Grupa przedmiotów:
- Specjalizacyjne
- Kod przedmiotu:
- Semestr nominalny:
- 2 / rok ak. 2019/2020
- Liczba punktów ECTS:
- 4
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- 100 h, w tym: udział w wykładach 15 h, udział w zajęciach audytoryjnych 30 h, zapoznanie się z literaturą i przygotowanie prezentacji 25 h, konsultacje 10 h, przygotowanie do zaliczenia 20 h
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- 2 pkt.
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- 2 pkt.
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład15h
- Ćwiczenia30h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- brak
- Limit liczby studentów:
- W - 150, C - 30
- Cel przedmiotu:
- Nauczenie rozumienia zasad funkcjonowania lądowych biocenoz w różnym stopniu przekształconych przez człowieka jak również nabycie umiejętności analizowania czynników wpływających na kształtowanie struktury ekosystemów lądowych.
- Treści kształcenia:
- Wykłady: Zespoły leśne jako lądowe zbiorowiska roślinne w formie półnaturalnej lub naturalnej stosunkowo nieznacznie przekształconej przez człowieka. Roślinność zastępcza jako zbiorowiska powstałe w miejscu zespołów naturalnych w wyniku działalności człowieka - zespoły łąk i pastwisk, pola uprawne, zespoły muraw. Agroekosystemy. Rolnictwo integrowane i ekologiczne. Ekologia miasta - strefa biotyczna miasta. Synantropizacja flory i fauny. Zbiorowiska roślinne segetalne i ruderalne, zwierzęta synurbijne.
Ćwiczenia audytoryjne: Stan zdrowotny zespołów leśnych i przyczyny ich zamierania. Ochrona leśnej bioróżnorodności. Agrocenozy. Rolnictwo integrowane i ekologiczne. Metody walki ze szkodnikami upraw. Wpływ gospodarki człowieka i jej charakteru na skład florystyczny i zróżnicowanie zespołów zbiorowisk łąkowych. Skład gatunkowy oraz kompozycja przestrzenna zieleni urządzonej w mieście. Spontaniczna szata roślinna. Przejawy ograniczania bioróżnorodności flory w miastach. Adaptacje zwierząt do życia w mieście.
- Metody oceny:
- Warunki zaliczenia wykładu: test ustny lub pisemny. Warunki zaliczenia ćwiczeń audytoryjnych: przygotowanie i wygłoszenie referatów przez studentów przy wykorzystaniu literatury fachowej i najnowszych publikacji z zakresu ekologii. Ocena zintegrowana =0,6* ocena z wykładów + 0,4* ocena z ćwiczeń
- Egzamin:
- nie
- Literatura:
- Literatura Strzałko J., Mossor-Pietraszewska T. (red): Kompendium wiedzy o ekologii. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2001
Zimny H.: Ekologia miasta. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2005
Kurantowska A.: Ekologia. Jej związki z różnymi dziedzinami wiedzy. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, Łódź, 2002
Andrzejewski R., Weigle A.(red.):Polskie studium różnorodności biologicznej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, Warszawa 1993
Andrzejewski R., Weigle A.(red.): Różnorodność biologiczna Polski. Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Warszawa 2003
Poradnik ochrony siedlisk i gatunków NATURA 2000- poradnik metodyczny. Ministerstwo Środowiska, Warszawa 2003
Czasopisma naukowe
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
- -
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Charakterystyka W01
- Zna zespoły leśne jako lądowe zbiorowiska roślinne w formie naturalnej lub półnaturalnej ; roślinność zastępczą jako zbiorowiska powstałe w miejscu zespołów naturalnych w wyniku działalności człowieka (łąki, pastwiska, pola uprawne, murawy); rolnictwo integrowane i ekologiczne. Zna ekologię miasta - jego strefę abiotyczną i biotyczną, procesy synantropizacji flory i fauny, zbiorowiska roślinne segetalne i ruderalne oraz zwierzęta synurbijne.
Weryfikacja: kolokwium zaliczeniowe
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
K_W03, K_W05, K_W09, K_W12
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Charakterystyka U01
- Potrafi przygotować i przedstawić ustną prezentację w języku polskim dotyczącą szczegółowych zagadnień z zakresu ekologii lądowych zbiorowisk roślinnych półnaturalnych i naturalnych w niewielkim stopniu przekształconych przez człowieka, a także dotyczącą ekologii miasta z uwzględnieniem jego strefy biotycznej; potrafi zrealizować proste zadanie badawcze lub inżynierskie pod kierunkiem opiekuna naukowego. Posiada umiejętność interpretacji i krytycznej dyskusji wyników przeprowadzonych badań siedlisk, a także jest zdolny do wyciągania wniosków w celu modyfikacji wcześniej przyjętych założeń. W oparciu o wiedzę ogólną w zakresie ochrony przyrody lub wykorzystując pomiary i dane empiryczne potrafi wyjaśnić podstawowe zjawiska związane ze zmniejszaniem się różnorodności siedlisk.
Weryfikacja: uczestnictwo w zajęciach, przygotowanie prezentacji
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
K_U03, K_U04, K_U05, K_U11, K_U17, K_U01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne
- Charakterystyka K01
- Rozumie i ma świadomość ważności pozatechnicznych aspektów działalności inżynierskiej, w tym jej wpływu na środowisko przyrodnicze i społeczne, i związanej z tym odpowiedzialności za podejmowane decyzji.
Weryfikacja: uczestnictwo w zajęciach, przygotowanie prezentacji, dyskusja
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
K_K02
Powiązane charakterystyki obszarowe: