Nazwa przedmiotu:
Finanse przedsiębiorstwa
Koordynator przedmiotu:
dr Agnieszka Tomczak
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Administracja
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
A13_FP
Semestr nominalny:
5 / rok ak. 2017/2018
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Praca na zajęciach - aktywny udział w dyskusji i ćwiczeniach (studia przypadków, analiza danych) oraz rozwiązywaniu zadań, w zespołach lub indywidualnie, napisanie dwóch sprawdzianów złożonych z testu zamkniętego, zadań i pytań otwartych - łącznie 30 godzin. Przygotowanie wybranego tematu i zaprezentowanie go na zajęciach (referat z prezentacją multimedialną) - 10 godzin. Studiowanie literatury - 15 godzin. Przygotowanie się do dwóch testów - 10 godzin. Rozwiązywanie zadań zadanych do domu - 10 godzin Poszukiwanie aktualnych informacji z zakresu tematyki wskazanej przez prowadzącą zajęcia - 5 godzin.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,2 p. ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
1,2 p. ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia30h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wiedza i umiejętności z zakresu mikroekonomii i makroekonomii - funkcjonowanie rynku, decyzje producenta, interpretacja informacji dotyczących stanu gospodarki i podstawowa wiedza z zakresu polityki ekonomicznej.
Limit liczby studentów:
grupa obieralna
Cel przedmiotu:
Celem zajęć jest przedstawienie studentom wiedzy ogólnej z zakresu finansów przedsiębiorstwa oraz nabycie przez nich praktycznych umiejętności w stosowaniu wybranych instrumentów zarządzania finansami – m. in. płynności bieżącej, kształtowania struktury kapitału i rachunku efektywności inwestycji. Przedstawione są także nowoczesne usługi finansowe dla przedsiębiorstw, ich zastosowanie, koszty i dostępność na rynku.
Treści kształcenia:
1. Cele działalności przedsiębiorstwa. Wpływ otoczenia na zarządzanie finansami firmy (koniunktura, polityka gospodarcza, system finansowy i inne czynniki). Formy organizacyjnoprawne przedsiebiorstw i ich wpływ na cele oraz zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie. 2. Rynkowe instrumenty finansowania działalności przedsiębiorstwa. Papiery wartościowe jako źródło kapitału i jako inwestycja. Wycena akcji i obligacji. 3. Struktura kapitału i koszt kapitału - obliczanie średnioważonego kosztu kapitału. 4. Dźwignia finansowa i operacyjna - działanie dźwigni, ich wpływ na ryzyko i zyski. 5. Podstawowe techniki określania efektywności inwestycji - metody tradycyjne i dyskontowe (okres zwrotu, IRR, NPV i inne). Zastosowanie metod, obliczanie i interpretacja wyników. 6. Zarządzanie aktywami trwałymi. Amortyzacja i leasing - metody amortyzacji i ich wpływ na wynik finansowy. Podstawy prawne i rodzaje leasingu, kalkulacja rat leasingowych. 7. Zarządzanie kapitałem obrotowym - istota zarządzania zapasami, należnościami i płynnością bieżącą; podstawowe instrumenty i modele. 8. Zadania – zarządzanie kapitałem obrotowym, zapasami, należnościami. 9. Analiza sprawozdań finansowych - istota sprawozdań i ich podstawowe elementy, zadania o charakterze analitycznym (ocena przykłądowej firmy na tle branży). 10. Zarządzanie wynikiem finansowym. 11. Wartość przedsiębiorstwa – metody wyceny. Elementy wpływające na wartość rynkową przedsiębiorstwa, zasady wyceny i rozwiązywanie przykładów - wycena małego przedsiębiorstwa. 12. Charakterystyka wybranych źródeł pozyskania kapitału - kredyty, dotacje, finansowanie społecznościowe, franszyza, faktoring i inne. 13. Problemy związane z finansowaniem działalności przedsiębiorstw w Polsce. Finansowanie innowacji i polityka państwa w tym obszarze.
Metody oceny:
Zaliczenie na podstawie aktywności na zajęciach (rozwiązywanie zadań, dyskusja, praca domowa) oraz sprawdzianów pisemnych. Niezbędnym warunkiem zaliczenia jest uzyskanie co najmniej 50% punktów z dwóch sprawdzianów (łącznie). Zasady wystawiania ocen - student na ocenę: 3.0 zna i rozumie podstawowe pojęcia z zakresu finansów przedsiębiorstw, umie obliczyć i zinterpretować część wskaźników stosowanych w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa. Na ocenę: 3.5 zna i rozumie około 2/3 poznanych pojęć i wskaźników, poprawnie je stosuje i interpretuje. Na ocenę: 4.0 Zna i rozumie około ¾ poznanych kategorii, poprawnie je stosuje i interpretuje, potrafi znaleźć potrzebne do rozwiązania problemu informacje w podanych źródłach oraz je zastosować. Na ocenę: 4.5 wykazuje się znajomością około 4/5 poznanych pojęć i wskaźników, potrafi rozwiązać bardziej złożony problem z zakresu finansów przedsiębiorstwa, dobierając odpowiednie narzędzia z poznanych formuł, wskaźników i podanych źródeł. Na ocenę: 5.0 wykazuje się wiedzą w zakresie 9/10 lub więcej omawianych pojęć i wskaźników, a także wykazuje inicjatywę w odnajdowaniu informacji potrzebnych do rozwiązania bardziej złożonych problemów oraz potrafi je poprawnie zastosować lub zinterpretować.
Egzamin:
nie
Literatura:
J. Jaworski, Teoria i praktyka zarządzania finansami przedsiębiorstw, CeDeWu Wydawnictwa Fachowe, Warszawa 2010; W. Bień, Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, Difin, Warszawa 2011; J. Ostaszewski, T. Cicirko, K. Kreczmańska - Gigo, P. Russel, Finanse spółki akcyjnej, wydanie 3 rozszerzone, Difin, Warszawa 2009; R. Golej, K. Prędkiewicz, Analiza finansowa przedsiębiorstwa, Wydawnictwo Marina, Wrocław 2015; Dariusz T. Dziuba Ekonomika crowdfundingu. Zarys problematyki badawczej, Difin, 2015.
Witryna www przedmiotu:
Brak witryny.
Uwagi:
Brak uwag.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W_01
Zna podstawowe kategorie z obszaru finansów przedsiębiorstwa, jak również formuły obliczeniowe służące do rozwiązywania podstawowych problemów z tego zakresu i poprawnie się nimi posługuje.
Weryfikacja: Dwa sprawdziany pisemne zawierające test zamknięty, zadania i pytania otwarte.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_W04, K_W06
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_WG, II.X.P6S_WG.2, II.S.P6S_WG.2, II.H.P6S_WG.1.o, II.S.P6S_WG.1, II.H.P6S_WG.3
Charakterystyka W_02
Rozumie złożoność procesów finansowych w jednostce gospodarczej oraz wpływu zmian w otoczeniu na kondycję finansową przedsiębiorstwa.
Weryfikacja: Dwa sprawdziany pisemne, zawierające test zamknięty, zadania i pytania otwarte
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_W07, K_W01
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_WK, II.T.P6S_WK, II.S.P6S_WG.1, II.H.P6S_WG.1.o, I.P6S_WG, II.S.P6S_WG.2

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U_01
Umie dokonać analizy opłacalności poprzedzających decyzje dotyczące metod finansowania działalności jednostki gospodarczej.
Weryfikacja: Rozwiązywanie zadań i analiza przypadków na zajęciach, sprawdzian pisemny.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_U01, K_U04, K_U08
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_UW, II.S.P6S_UW.1, II.S.P6S_UW.2.o, II.S.P6S_UW.3.o, II.H.P6S_UW.1, I.P6S_UK
Charakterystyka U_02
Skutecznie korzysta z różnych źródeł informacji na temat finansowania działalności przedsiębiorstwa.
Weryfikacja: Dyskusja na zajęciach na podstawie zaprezentowanych danych o gospodarce, studenckie prezentacje multimedialne.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_U03, K_U06
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_UW, II.T.P6S_UW.2, II.S.P6S_UW.1, II.S.P6S_UW.2.o, II.S.P6S_UW.3.o, II.H.P6S_UW.1, I.P6S_UU

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K_01
Jest świadomy potrzeby zapewnienia efektywności decyzji w zakresie finansów w przedsiębiorstwie i skutków nieefektywności działań w zakresie finansów podejmowanych przez firmy.
Weryfikacja: Sprawdzian pisemny, rozwiązywanie zadań i problemów na zajęciach i w ramach pracy własnej, udział w dyskusji.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_K02
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_KR