Nazwa przedmiotu:
Podstawy budowy maszyn III
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. Mirosław Dusza, ad., Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej Zakład Podstaw Budowy Urzadzen Transportowych
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Transport
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
TR.NIK503
Semestr nominalny:
5 / rok ak. 2019/2020
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
60 godz., w tym praca na ćwiczeniach projektowych 18 godz., wykonanie obliczeń i rysunków, zapoznanie się z normami 38 godz., konsultacje 4 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,0 pkt ECTS (22 godz., w tym praca na ćwiczeniach projektowych 18 godz., konsultacje 4 godz.)
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
2,0 pkt ECTS (60 godz., w tym praca na ćwiczeniach projektowych 18 godz., wykonanie obliczeń i rysunków, zapoznanie się z normami 38 godz., konsultacje 4 godz.).
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt30h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wykład i ćwiczenia projektowe z grafiki inżynierskiej, materiałoznawstwa, mechaniki technicznej oraz zajęć z podstaw budowy maszyn (semestr II)
Limit liczby studentów:
do 15 studentów w pod grupie (do 30 w grupie).
Cel przedmiotu:
Poznanie podstaw projektowania części maszyn. Opanowanie umiejętności kształtowania części maszyn na podstawie wykonanych obliczeń wytrzymałościowych. Umiejętność sprawdzenia prawidłowości przyjętych kształtów i wymiarów części maszyn do zadanych obciążeń. Opanowanie komputerowej techniki sporządzania dokumentacji technicznej. Wykorzystanie techniki komputerowej do wykonania obliczeń wytrzymałościowych sprawdzających.
Treści kształcenia:
Treść ćwiczeń: a. Wprowadzenie do przedmiotu: Omówienie regulaminu przedmiotu i zasad zaliczania projektów. Wydanie tematów ćwiczenia indywidualnego i omówienie zakresu merytorycznego jego realizacji.; b. Połączenia gwintowe: Wydanie tematów do projektu ,,Podnośnik śrubowy”. Wyznaczenie założeń konstrukcyjnych. Rozpoczęcie obliczeń śruby podnośnika. Konsultacje z ćwiczenia indywidualnego. c. Połączenia gwintowe: Zaliczenie ćwiczenia indywidualnego. Obliczenia wyboczeniowe śruby i sprawdzenie warunku samohamowności. Obliczenie drążka i górnego fragmentu śruby. Rozpoczęcie obliczeń nakrętki kołnierzowej. d. Połączenia gwintowe: Dokończenie obliczeń nakrętki kołnierzowej. Rozpoczęcie rysowania śruby i nakrętki (z wykorzystaniem techniki komputerowej). V. Połączenia gwintowe Obliczenie połączenia nakrętki z korpusem (zalecane połączenie wciskowe). Narysowanie: śruby, nakrętki, pokrętła (drążka) i korony podnośnika. VI. Połączenia gwintowe Narysowanie korpusu i pozostałych elementów. Utworzenie rysunku złożeniowego podnośnika w 3D. Przekładnia zębata Wydanie tematów do projektu ,,Przekładnia zębata”. Omówienie założeń konstrukcyjnych. Obliczenia kół zębatych. Obliczenie wałów w zakresie umożliwiającym określenie ich średnicy minimalnej. Dobór łożysk tocznych (z normy, katalogu lub strony internetowej www.flt.krasnik.pl). Policzenie połączenia koło zębate – wał (zalecane połączenie wpustowe). Rozpoczęcie rysowania kół zębatych. Dokończenie rysowania kół zębatych. Narysowanie wałów. Utworzenie rysunku złożeniowego koła zębate – wały – łożyska toczne (w 3D).
Metody oceny:
zaliczane na podstawie średniej z dwóch ocen uzyskanych z wykonanych projektów
Egzamin:
nie
Literatura:
W. Szafrański Materiały pomocnicze do projektowania konstrukcji mechanicznych wraz z komentarzem. Cz. I, Wyd. II Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2001r. W. Szafrański Materiały pomocnicze do projektowania konstrukcji mechanicznych wraz z komentarzem Cz. II. Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2003r. Poradniki inżynierskie oraz katalogi części i zespołów budowy maszyn
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
O ile nie powoduje to zmian w zakresie powiązań danego modułu zajęć z kierunkowymi efektami kształcenia w treściach kształcenia mogą być wprowadzane na bieżąco zmiany związane z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W01
Zna i rozumie znaczenie podstawowych terminów, nazw i określeń używanych w konstrukcjach maszyn. Posiada wiedzę o sposobach konstruowania poszczególnych grup podzespołów występujących w środkach transportu.
Weryfikacja: kolokwium, rozmowa; wymagane jest precyzyjne określanie wielkości i parametrów używanych w obliczeniach wytrzymałościowych, znajomość ich jednostek
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W06
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_WG
Charakterystyka W02
Zna własności podstawowych materiałów konstrukcyjnych i możliwości ich zastosowania w budowie maszyn.
Weryfikacja: kolokwium, rozmowa; wymagana jest elementarna wiedza z zakresu: parametrów charakteryzujących materiały konstrukcyjne
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W07
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_WG
Charakterystyka W03
Ma wiedzę w zakresie parametrów wytrzymałościowych charakteryzujących materiały konstrukcyjne. Posiada wiedzę na temat rodzajów obciążeń, obliczania naprężeń rzeczywistych i dopuszczalnych.
Weryfikacja: kolokwium, rozmowa; wymagana jest elementarna wiedza z zakresu: parametrów charakteryzujących materiały konstrukcyjne, ich jednostek, terminologii oraz podstawowych praw obowiązujących w wytrzymałości materiałów.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W07
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_WG
Charakterystyka W04
Zna i rozumie zasady projektowania połączenia klinowego lub sworzniowego. Potrafi zaprojektować połączenie gwintowe do konstrukcji o zadanych parametrach.
Weryfikacja: kolokwium, rozmowa; dyskusja o obliczeniach wykonanych w projekcie
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W07, Tr1A_W06
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_WG
Charakterystyka W05
Potrafi zaprojektować koła zębate do przekładni o zadanych parametrach. Ma wiedzę o przekładniach zębatych oraz metodyce obliczeń wytrzymałościowych przekładni zębatej. Zna i rozumie metodykę projektowania wałów maszynowych do prostej konstrukcji (typu przekładnia zębata pojedyncza).
Weryfikacja: kolokwium, rozmowa; dyskusja o wykonanych obliczeniach i odpowiedzi na zadane pytania szczegółowe.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W07, Tr1A_W06
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_WG
Charakterystyka W06
Zna wielkości charakteryzujące łożyska toczne oraz ma umiejętność doboru łożysk tocznych z normy (katalogu) do zadanej konstrukcji maszynowej.
Weryfikacja: kolokwium, rozmowa; sprawdzenie poprawności obliczeń w projekcie i kilka pytań szczegółowych.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W07, Tr1A_W06
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_WG

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U01
Potrafi samodzielnie określić rodzaj naprężeń działających na element maszynowy i zidentyfikować w nim przekroje niebezpieczne oraz umie wykonać podstawowe obliczenia wytrzymałościowe typowych elementów i węzłów konstrukcyjnych.
Weryfikacja: kolokwium, rozmowa;
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_U23, Tr1A_U19
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_UW, III.P6S_UW.4.o, III.P6S_UW.2.o
Charakterystyka U02
Potrafi wykonać obliczenia i dokumentację techniczną z wykorzystaniem technik komputerowych oraz umie korzystać z norm i katalogów części maszynowych znormalizowanych.
Weryfikacja: kolokwium, rozmowa;
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_U21, Tr1A_U10
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_UW, III.P6S_UW.4.o, III.P6S_UW.1.o, III.P6S_UW.2.o

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K01
Jest gotów do korzystania z literatury fachowej w celu podnoszenia umiejętności zawodowych.Stosuje inżynierskie podejście do problemów technicznych.
Weryfikacja: kolokwium, rozmowa pozwalająca na sprawdzenie opanowania posługiwania się literaturą fachową i inżynierskiego spojrzenia na postawione zadanie
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_K01
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_KK